Image
Image

PONIEDZIAŁEK, 8 LIPCA 2024

19:00 | Kino Orzeł

INAUGURACYJNE WYDARZENIE 27. „LATA Z MUZAMI”

WERNISAŻ WYSTAWY „WYŚNIONE KINO NA PODLASIU”

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE / PODLASKI POCZĘSTUNEK

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" to wyprawa w przeszłość, którą odbędziemy z bohaterami 40 fotografii. Na zdjęciach wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu można zobaczyć m.in. zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody, czyli Andrzeja Wajdę, Borisa Kaufmana i Benjamina Zemacha, ikonę kina dokumentalnego Dzigę Wiertowa, znane przedwojenne aktorki Norę Ney, Renatę Radojewską i Tolę Mankiewiczównę, gwiazdy kina i teatru jidysz Minę Bern i Miriam Kressin, wybitnych kompozytorów muzyki filmowej: Mischę Spoliansky'ego, który odkrył Marlenę Dietrich oraz Jaya Gorneya, dzięki któremu do filmu trafiła Shirley Temple, niezwykłą kostiumografkę i scenografkę Aleksandrę Ekster, jednego z czołowych operatorów polskiego kina Alberta Wywerkę, a także wynalazcę Piotra Lebiedzińskiego, który konkurował z samymi braćmi Lumiere! Co ich łączyło? Wszyscy urodzili się w Białymstoku lub na Podlasiu oraz mieli realny wpływ na historię nie tylko polskiego, ale i światowego kina!

Wystawie "Wyśniona historia kina na Podlasiu" towarzyszyć będzie spotkanie publiczności z jej autorami, Andrzejem Górskim, Tomaszem Adamskim i Maciejem Rantem, którzy w Nowogardzie zaprezentują blok filmów związanych z Podlasiem, a dodatkowo zaproszą publiczność na specjalny poczęstunek z tego regionu, który w dniu 8 lipca zwieńczy wieczór dedykowany temu wydarzeniu.

 

 

WTOREK, 9 LIPCA 2024

19:00 | Kino Orzeł

PIANOFORTE (Polska 2023, 89’)

REŻYSERIA: Jakub Piątek

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie „Pianoforte” znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.

NOWY FILM KUBY PIĄTKA BYŁ HITEM FESTIWALU SUNDANCE, OTRZYMAŁ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI W CZASIE NAJWIĘKSZEGO POLSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO - MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ORAZ POLSKĄ NAGRODĘ FILMOWĄ ORZEŁ 2024 DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO FILMU DOKUMENTALNEGO.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM JAKUBEM PIĄTKIEM.

 

 

ŚRODA, 10 LIPCA 2024

19:00 | Kino Orzeł

Spotkanie z książką: MARTA STRZELECKA: „ZIEMIANKI. CO PANIE Z DWORÓW ŁĄCZYŁO Z CHŁOPKAMI”

Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki – fachowego prowadzenia gospodarstwa. Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki. "Ziemianki" opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn. Opowieść o dawnych podziałach klasowych i wyboistej drodze do emancypacji.

SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻKI MARTĄ STRZELECKĄ POPRZEDZI POKAZ FILMU.

BĘKART (The Promised Land / Bastarden, Dania/Szwecja/Norwegia/Niemcy 2023, 127’)

REŻYSERIA Nikolaj Arcel. OBSADA: Mads Mikkelsen, Amanda Collin, Gustav Lindh

 

 

CZWARTEK, 11 LIPCA 2024

19:30 | Kino Orzeł

STREFA INTERESÓW (The Zone of Interest, Wielka Brytania, Polska, USA 2023, 105’)

REŻYSERIA Jonathan Glazer. OBSADA: Sandra Hüller, Christian Friedel, Ralph Herforth

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia? To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

GRAND PRIX FESTIWALU W CANNES. FILM OTRZYMAŁ 5 NOMINACJI DO OSCARÓW 2024, W KATEGORIACH: NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZA REŻYSERIA, SCENARIUSZ ADAPTOWANY, DŹWIĘK I PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY. W TYCH DWÓCH OSTATNICH ZDOBYŁ NAGRODY AKADEMII.

SEANS FILMU POPRZEDZI ROZMOWA O PRODUKCJI FILMU I JEGO ZNACZENIU DLA HISTORII KINA Z UDZIAŁEM ANNY SERDIUKOW I KRZYSZTOFA SPÓRA.

 

 

PIĄTEK, 12 LIPCA 2024

14:00 | Kino Orzeł

SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ LIDII DUDY – LAUREATKI LAURU CISOWEGO 2024

HERKULES (Polska 2004, 24’)

REŻYSERIA Lidia Duda

Krzysiowi trzeba wielkiego samozaparcia i wytrwałości, by nie poddać się losowi, by wyrwać się ze środowiska, które z góry stawia go na przegranej pozycji. Czy "Herkulesowi" starczy sił do walki o lepsze życie? Zasługuje na nie.

WSZYSTKO JEST MOŻLIWE (Polska 2013, 53’)

REŻYSERIA Lidia Duda

"Istotą podróżowania jest oczekiwanie na to, co może mnie spotkać. To adrenalina, zaskoczenie, niespodzianka. Nie mam żadnych obowiązków. Jestem wolna. Moim pragnieniem jest poznawanie człowieka pod wszystkimi szerokościami geograficznymi" Teresa Bancewicz. Historia Teresy jest przykładem, że tak naprawdę w życiu wszystko jest możliwe i że zanim powiemy "pas", powinniśmy zastanowić się, czy nie za szybko rezygnujemy. Jej filmy pokazywane były w konkursach na kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach filmowych.

PREZENTACJI FILMÓW TOWARZYSZYĆ BĘDZIE KRÓTKIE WPROWADZENIE AUTORSTWA LIDII DUDY.

 

SOBOTA, 13 LIPCA 2024

11:30 | Kino Orzeł

URSZULA DUDZIAK W NOWOGARDZIE

Przed rokiem zobaczyliśmy film dokumentalny Agnieszki Iwańskiej o Urszuli Dudziak, zatytułowany „Ula”. Rok później słynna wokalistka jazzowa pojawi się w Nowogardzie i porozmawia z publicznością.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z URSZULĄ DUDZIAK, GWIAZDĄ LATA Z MUZAMI 2024.

 

13:30 | Kino Orzeł

SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ LIDII DUDY – LAUREATKI LAURU CISOWEGO 2024

LAS (Polska 2024, 84’)

REŻYSERIA: Lidia Duda

Asia i Marek po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj – miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania, bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy? Świat dzieci diametralnie się zmienia. Już nie bawią się w rycerza i księżniczkę, tylko w uchodźcę i służby graniczne. Wielka polityka zapukała do drzwi ich domu i już nic nie było takie, jak kiedyś.

FILM OTRZYMAŁ NAGRODĘ SILVER ALEXANDER NA FESTIWALU W SALONIKACH, GDZIE MIAŁ SWOJĄ ŚWIATOWĄ PREMIERĘ, ZWYCIĘŻYŁ NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY I OTRZYMAŁ REKOMENDACJĘ DO EUROPEJSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ 2024.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z LIDIĄ DUDĄ, LAUREATKĄ LAURU CISOWEGO 2024.

 

16:30 | Kino Orzeł

BIAŁA ODWAGA (Polska 2024, 116’)

REŻYSERIA: Marcin Koszałka. OBSADA: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Juliusz Chrząstowski, Andrzej Konopka

Miłość, zdrada i poświęcenie w historii dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Bracia - uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę - będą musieli podjąć decyzję, która wpłynie nie tylko na ich osobiste losy, ale i przyszłości całego regionu.

REŻYSEREM I AUTOREM ZDJĘĆ JEST DWUKROTNIE NOMINOWANY DO PASZPORTÓW POLITYKI I NAGRADZANY PODCZAS FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI, MARCIN KOSZAŁKA.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z MARCINEM KOSZAŁKĄ, REŻYSEREM I SCENARZYSTĄ FILMU „BIAŁA ODWAGA”.

 

 20:00 | Kino Orzeł

JAMAJKA (Polska 2022, 55’)

REŻYSERIA: Bartosz Paduch. OBSADA: Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Sapryk, Marcin Troński, Wojciech Żołądkowicz

Bohaterami tego komediodramatu, są członkowie trzypokoleniowej inteligenckiej rodziny. Lena, dyrektorka szkoły, organizuje przyjęcie z okazji siedemdziesiątych urodzin jej ojca. Obecni mają być tylko najbliżsi  członkowie rodziny, jednak jubilat niespodziewanie dla wszystkich, zaprasza jeszcze kogoś, kogo pragnie przedstawić domownikom. Nagle ujawniona tajemnica, skrywana przez niego przez szesnaście lat, radykalnie zmieni przebieg uroczystego wieczoru. Opowiadając wydarzenia tego brzemiennego w skutki wieczoru, reżyser wykorzystuje konwencję „domowego video”, jakie często kręci się w podobnych sytuacjach. Oprócz zdawkowych i banalnych życzeń, kamera rejestruje jednak bohaterów także w sytuacjach nieprzeznaczonych do okolicznościowego filmu, podgląda i uwiecznia ich reakcje i rozmowy, które nigdy nie powinny wyjść na jaw.

PROJEKT ZREALIZOWANY W RAMACH „TEATROTEKI”, PRZEDSIĘWZIĘCIA WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH, W KTÓRYCH NARZĘDZIA FILMOWE, SŁUŻĄ DO REALIZACJI SPEKTAKLU TELEWIZYJNEGO. FILM ZWYCIĘŻYŁ W KONKURSIE „TEATROTEK” NA 43. KOSZALIŃSKIM FESTIWALU DEBIUTÓW FILMOWYCH „MŁODZI I FILM”.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z AKTOREM TOMASZEM SAPRYKIEM.

 

NIEDZIELA, 14 LIPCA 2024

11:30 | Kino Orzeł

ŚWIĘTO OGNIA (Polska 2023, 99’)

REŻYSERIA: Kinga Dębska. OBSADA: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Karolina Gruszka, Paulina Pytlak, Joanna Drabik

Miłość, której nie da się zapomnieć, pasja i cena sukcesu – to wszystko w nowym filmie ukochanej reżyserki Polaków – Kingi Dębskiej (Moje córki krowy, Zabawa zabawa, Zupa nic). Tym razem zdobywczyni rekordowej liczby nagród i wyróżnień przyznawanych przez krajową publiczność powraca z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów, czymś pomiędzy „Amelią” a „Nietykalnymi”. Podnoszące na duchu „Święto ognia” powstało w oparciu o uwielbiany przez czytelników i uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku, autorstwa Jakuba Małeckiego.

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ KINGĄ DĘBSKĄ ORAZ ODTWÓRCĄ JEDNEJ Z GŁÓWNYCH RÓL, TOMASZEM SAPRYKIEM.

 

14:30 | Kino Orzeł

TYLE CO NIC (Polska 2023, 93’)

REŻYSERIA: Grzegorz Dębowski. OBSADA: Artur Paczesny, Monika Kwiatkowska, Agnieszka Kwietniewska, Artur Steranko

Jarek (Artur Paczesny) to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość…

Film doceniono podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grzegorza Dębowskiego nagrodzono za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz. Grającego główną rolę Artura Paczesnego obwołano najlepszym aktorem. Agnieszka Kwietniewska zdobyła laur dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Film zdobył Orła – Polską Nagrodę Filmową za najlepszy debiut w polskim kinie. Liczba nagród nie ma końca, podobnie jak zachwyty widzów i krytyków na temat tego wybitnego polskiego filmu.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM GRZEGORZEM DĘBOWSKIM I ODTWÓRCĄ GŁÓWNEJ ROLI ARTUREM PACZESNYM.

{nomultithumb}

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568




Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.