Image
Image

Laureaci 6. Konkursu Filmowa Młoda Polska Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa Lato z Muzami
6. Konkurs Filmowa Młoda Polska


Jan Jakub Kolski, Gabriela Muskała i młodzi polscy filmowcy z nagrodami 23. Lata z Muzami


Spotkania z mistrzami, pokazy filmowe, koncerty, wystawa. Za nami 23. Lato z Muzami. Gabriela Muskała, Jan Jakub Kolski oraz Marcin Mikulski, Karina Węgiełek i Marcin Sauter znaleźli się w gronie laureatów nowogardzkiego festiwalu.


Gościem honorowym festiwalu był Jan Jakub Kolski, który został laureatem Lauru Cisowego, nagrody za wybitne osiągnięcia reżyserskie. Autor „ Jańcia Wodnika”, „Historii kina w Popielawach”, „Jasminum” i „Ułaskawienia” zasiadł również w jury 6. Konkursu Filmowa Młoda Polska, prezentującego najciekawsze polskie krótkometrażowe filmy fabularne ostatnich miesięcy. Razem z Aleksandrą Michael, Martą Prus i Bartkiem Fukietem zadecydował o przyznaniu Grand Prix filmowi „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego, produkcji Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jury doceniło „umiejętność opowiedzenia niebanalnej historii w atrakcyjny i dowcipny sposób”. Tytułowy Marcel (Piotr Żurawski) to młody mężczyzna, który uwielbia swoje życie, ponieważ… nikt go nie zauważa: kanar w autobusie, szef w biurze, zakochani w windzie. Pewnego dnia wszystko jednak odwraca się do góry nogami. Świat zaczyna Marcela dostrzegać. To pierwsza nagroda dla komedii, która już zakwalifikowała się na kolejne festiwale. W Nowogardzie rywalizowała z 13 innymi tytułami.


W tym roku na festiwalu – po raz pierwszy w jego historii – obradowały również dwie inne komisje jurorskie. Przedstawiciele widzów: Mieczysław Jakubczak, Jolanta Szczepaniak i Anna Ochocka przyznali Nagrodę Publiczności filmowi „Rudy” w reżyserii Kariny Węgiełek – „za ciekawą, bliską życiu historię o radzeniu sobie ze stratą i poczuciem winy, o wybaczeniu, nadziei, szukaniu i odnajdywaniu bliskości w traumatycznej sytuacji”. Zrealizowana w Warszawskiej Szkole Filmowej opowieść przedstawia zmagania rodziny po stracie najbliższej osoby – brata i syna zarazem. Judyta (Izabela Baran) i jej ojciec Zbigniew (Mirosław Zbrojewicz) zupełnie inaczej radzą sobie z żałobą. W ich wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością i pustkę niespodziewanie wkracza ktoś obcy – Rudy.


Jury Młodzieżowe, w skład którego weszli Filip Lembas, Malwina Oślizło i Dominika Rasińska, swoją nagrodę przyznało filmowi „Tak jest dobrze” Marcina Sautera. Twórca, który do tej pory dał się poznać jako dokumentalista, operator oraz fotografik, zadebiutował jako reżyser krótkiej fabuły. Z inspiracji opowiadaniem Szczepana Twardocha powstał film oszczędny w środkach, skupiony. „Za ukazanie tęsknoty na wielu płaszczyznach, wrażliwość na piękno surowej natury oraz zostawienie przestrzeni do samodzielnej interpretacji” – w swoim uzasadnieniu dla nagrody napisali jurorzy. Zrealizowany w Studiu Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich obraz rozgrywa się wśród surowych krajobrazów Spitsbergenu przez które wędruje samotny bohater – Nikodem (Adam Woronowicz). Maszeruje przez opuszczone miasta i kopalnie, mija zwalone słupy telegraficzne, stare żelastwa, pogięte od mrozu nieużywane tory kolejowe. Co go tu przywiodło?


Z Nowogardu z nagrodą wyjechała również Gabriela Muskała. Aktorka otrzymała statuetkę Robi Swoje w uznaniu dla jej bezkompromisowej pracy artystycznej i otwartości na ludzi. W czasie festiwalu spotkała się z widzami i przedstawiła film „Fuga”, w którym nie tylko zagrała główną rolę, ale i napisała jego scenariusz. Produkcja była jednym z wielu punktów bogatego programu wydarzenia. Na festiwalu można było również spotkać Olgierda Łukaszewicza, który przedstawił aż dwa filmy („Jak pies z kotem” oraz „Seksmisję”), Małgorzatę Imielską, autorkę poruszającego dokumentu „Miłość i puste słowa”, a także Karolinę Bruchnicką, główną aktorkę „Córki trenera” Łukasza Grzegorzka. Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przybliżyła kulisy pracy nad rekonstrukcją cyfrową klasyki polskiego kina i wprowadziła do pokazu „Halki” Konstantego Meglickiego (1929/1932). Na scenie plenerowej grali filharmonicy szczecińscy, a także VOX i Anita Lipnicka. Sonia Bohosiewicz przyjechała z monodramem „Chodź ze mną do łóżka”. W Nowogardzkim Domu Kultury odbył się też wernisaż malarstwa uczestników towarzyszącego festiwalowi pleneru malarskiego.


Festiwal zamknął koncert Mikołaja Trzaski i zespołu Riverloam Trio, który właśnie w Nowogardzie zamyka swoją polską trasę koncertową. 24. Lato z Muzami już za rok!


Organizatorem wydarzenia byli Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury.

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.