Image
Image

10 LIPCA 2022
NIEDZIELA

17:00

MAGDALENA (dramat, Polska 2021, 101’)
REŻYSERIA: Filip Gieldon. OBSADA: Magdalena Żak, Natalia Sikora, Anna Gajewska

Magdalena to młoda kobieta, która komunikuje się ze światem dookoła przez muzykę. Marzy o zostaniu profesjonalną didżejką i wyjechaniu za granicę, w tym samym czasie stara się zachować kontakt ze swoją pięcioletnią córką, którą wychowuje razem ze swoją matką. Kiedy spotyka znaną didżejkę Julię, jej marzenia mają szansę się spełnić. Ta bierze ją pod swoje skrzydła i obiecuje jej wyjazd na słynną imprezę w Berlinie. Jednak, traumatyczna przeszłość od której Magdalena ucieka zaczyna ją doganiać i stoi teraz przed swoim największym wyborem – córka czy kariera?

JEDEN Z NAJLEPSZYCH DEBIUTÓW W POLSKIM KINIE 2021/2022.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z MAGDALENĄ ŻAK I REŻYSEREM FILIPEM GIELDONEM.

11 LIPCA 2022
PONIEDZIAŁEK

09:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW | KINO ORZEŁ

12:00

INAUGURACJA FESTIWALU | KINO ORZEŁ | FOYER NDK

WERNISAŻ WYSTAWY KASI ZIMNOCH I PAWŁA KLESZCZEWSKIEGO

PREZENTACJA WYBRANYCH FILMÓW ANIMOWANYCH ICH AUTORSTWA

SPOTKANIE Z ARTYSTAMI

13:00

FILM BALKONOWY (dokumentalny, Polska 2021, 100’) | KINO ORZEŁ
REŻYSERIA: Paweł Łoziński

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.

NAGRODA POLSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ ORZEŁ 2022 DLA NAJLEPSZEGO FILMU DOKUMENTALNEGO.

16:00

MAŁA MAMA (Petite maman, obyczajowy/fantasy, Francja 2021, 72’) | KINO ORZEŁ
REŻYSERIA: Celine Sciamma. OBSADA: Josephine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi? Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni. „Mała mama” to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Wiele osób odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.

18:30

PO MIŁOŚĆ/POUR L’AMOUR (dramat, Polska 2021, 90’) | KINO ORZEŁ
REŻYSERIA: Andrzej Mańkowski. OBSADA: Jowita Budnik, Artur Dziurman, Lech Dyblik

Marlena zmaga się z poważnym kryzysem małżeńskim. Za pośrednictwem Internetu poznaje Senegalczyka Bruna, który przywraca Marlenie poczucie własnej wartości i kobiecości. Okazuje się jednak, że mężczyzna ma wobec niej nieco inne zamiary niż stworzenie z nią związku… Film oparty na faktach.

PIEŚŃ BIELIKA (impresja, Polska 2022, 25’)

REŻYSERIA: Piotr Biniek. OBSADA: Lech Dyblik

Impresja poetycka do muzyki Pawła Kornicza, szczecińskiego kompozytora. Mottem jest poszukiwanie dzikiej natury bielika w człowieku. To swego rodzaju odwrócenie tradycyjnej koncepcji postrzegania tego ptaka, jako symbolu, w którym widzimy „ludzkie” cechy, jak męstwo, odwaga, wierność, czy władczość.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z LECHEM DYBLIKIEM I PIOTREM BIŃKIEM.

22:00

Filmowe rocznice w kinie plenerowym | Plac Wolności
60 LAT OD PREMIERY

DOKTOR NO (Dr. No, akcja, Wielka Brytania 1962, 110’)
REŻYSERIA: Terence Young. OBSADA: Sean Connery, Ursula Andress, Bernard Lee

W filmie, który rozpoczyna serię przygód super agenta 007, James Bond (Sean Connery) wyjaśnia sprawę podwójnego morderstwa na Jamajce. W ten sposób trafia do siedziby tajemniczego doktora No, naukowego geniusza, który zamierza przejąć kontrolę nad światem.

12 LIPCA
2022
WTOREK

09:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW13:00

BELFAST (dramat, Wielka Brytania 2021, 98’) | KINO ORZEŁ
REŻYSERIA: Kenneth Branagh. OBSADA: Jude Hill, Caitriona Balfe, Jamie Dornan, Judi Dench

Irlandia Północna 1969 roku, sytuacja polityczno-społeczna staje się coraz bardziej napięta. Ten trudny czas obserwujemy z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli, a zwłaszcza przez pryzmat wyobraźni dziewięcioletniego Buddy'ego, który nie bardzo wie, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Buddy próbuje odnaleźć odwagę do przetrwania tych niepokojów w wewnętrznej sile matki, pozytywnym nastawieniu ojca i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków.

NAGRODZONY OSCAREM SCENARIUSZ FILMU OPARTY ZOSTAŁ NA WSPOMNINIACH REŻYSERA KENNETHA BRANAGHA.16:00

ENNIO (dokumentalny, Włochy/Belgia/Holandia/Japonia 2021, 150’) | KINO ORZEŁ
REŻYSERIA: Giuseppe Tornatore

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem®. „Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.

ZA CO KOCHAMY ENNIO MORRICONE? PRZEMYSŁAW LEWANDOWSKI I KRZYSZTOF SPÓR ROZMAWIAJĄ PRZED FILMEM.19:30

PIOSENKI O MIŁOŚCI (dramat/muzyczny, Polska 2021, 90’) | KINO ORZEŁ
REŻYSERIA: Tomasz Habowski. OBSADA: Tomasz Włosok, Justyna Święs, Andrzej Grabowski

Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert, młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta konfrontuje go z naturą jego wewnętrznej walki. W obliczu konfliktu pomiędzy uczuciem a ambicją ich wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.

PIOSENKA I FILM - ZGODNE BRZMIENIA. ROZMAWIAJĄ WOJTEK KOLADYŃSKI I DOMINIK WASTOWSKI.22:00

Filmowe rocznice w kinie plenerowym | Plac Wolności
35 LAT OD PREMIERY

NIETYKALNI (The Untouchables, gangsterski, USA 1987, 119’)

REŻYSERIA: Brian De Palma. OBSADA: Kevin Costner, Sean Connery, Robert De Niro

Lata 20. i 30. to okres rozkwitu amerykańskiej mafii. Wielka Depresja i trwająca od 1920 do 1933 roku Prohibicja przygotowały doskonały grunt pod narodziny nowego typu przestępcy. Agent specjalny Biura Śledczego Eliot Ness przybywa do Chicago z zadaniem zwalczania czarnego rynku i terroru szerzonego przez ponurej sławy, bezwzględnego gangstera Ala Capone. Tworzy on grupę agentów dedykowaną walce z mafijną plagą, której prasa szybko nadaje przydomek „Nietykalni”, przez wzgląd na wyjątkowo silne i niezmienne nieuleganie próbom korupcyjnym.

13 LIPCA
2022
ŚRODA

09:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW | KINO ORZEŁ12:30

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK I: OBLICZA POLSKI (107’)

Polska po pandemii, Polska podziałów, nadziei, rozczarowań. Polska, w której trzeba być idealnym, pięknym, młodym, zawsze uśmiechniętym. Jak nasz kraj widzą twórcy krótkich fabuł? Czego się boją? Co ganią, co chwalą, o jakiej Polsce śnią, a jakiej nie chcą?

WARZYWA I OWOCE, Polska 2021/26 min, reż. Maciej Jankowski

PŁOT, Polska 2022/27 min, reż. Tomasz Wolski

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA, Polska 2022/29 min, reż. Jakub Radej

OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA, Polska 2022/25 min, reż. Adam Ziajski

16:00

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK II: KONFRONTACJE (118’)

Bohaterowie zderzeni z własnymi marzeniami, wspomnieniami, bólem, samotnością, miłością. W życiu nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, ale czy to oznacza, że nie może już być dobrze?

ADA, Polska 2022/10 min, reż. Zlata Veresniak

KAMERALNA OPOWIEŚĆ, Polska 2021/24 min, reż. Michał Piotrowski

SYNTHOL, Polska 2021/25 min, reż. Piotr Trojan

STAGNANT, Polska 2021/18 min, reż. Konrad Kultys

DIABEŁ, Polska 2022/19 min, reż. Jan Bujnowski

VIVALDI. STABAT MATER, Polska 2022/22 min, reż. Sebastian Pańczyk

19:00

POWODZENIA, LEO GRANDE (Good Luck to You, Leo Grande, komedia/dramat, Wielka Brytania 2022, 97’)

REŻYSERIA: Sophie Hyde. OBSADA: Emma Thompson, Daryl McCormack, Isabella Laughland

Nancy Stokes (Emma Thompson), emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera seksualnego – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień, postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym sex workerem Leo Grande (Daryl McCormack). W pokoju hotelowym poza miastem Nancy spotyka się z Leo, który okazuje się doskonałym uwodzicielem, o czarującym wyglądzie i niecodziennej erudycji. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała oraz rozkoszy, która może z tego płynąć.

22:00

| Filmowe rocznice w kinie plenerowym | Plac Wolności

40 LAT OD PREMIERY

TOOTSIE (komedia, USA 1982, 116’)

REŻYSERIA: Sydney Pollack. OBSADA: Dustin Hoffman, Jessica Lange, Teri Garr

Ciesząca się ogromnym powodzeniem komedia satyryczna portretująca nowojorskie środowisko ludzi teatru, kina i telewizji, była pomysłem Dustina Hoffmana, pragnącego zadedykować film wszystkim aktorom, których talent nie został doceniony. Główny bohater ma świadomość swojego aktorskiego talentu, jednak nie potrafi utrzymać się w zawodzie z powodu swojego trudnego charakteru. Dopiero przebranie za kobietę zmienia jego sytuację i przynosi upragnioną popularność, ale także prawdziwą miłość, której spełnienie zmusza go do zrzucenia maski. Jessica Lange otrzymała Oscara za rolę drugoplanową, a sam film dziesięć nominacji.

14 LIPCA
2022
CZWARTEK

09:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW | KINO ORZEŁ12:30

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK III: DRESZCZ EMOCJI. KINO GATUNKU (128’)

Alfred Hitchcock powtarzał, że film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem emocje mają rosnąć. Często narzekamy, że za mało jest w Polsce dobrego kina gatunkowego, filmów, które są świetną rozrywką, ale potrafią wnieść coś do naszego życia. Sprawdzamy!

W KRĘGU, Polska 2022/23 min, reż. Jan Naszewski

LOTERIA, Polska 2022/19 min, reż. Patryk Kaflowski

FUNERALIA, Polska 2022/15 min, reż. Bartłomiej Błaszczyński

MARTWE MAŁŻEŃSTWO, Polska 2022/19 min, reż. Michał Toczek

OSTATNI FILM PRZED KOŃCEM ŚWIATA, Polska 2021/21 min, reż. Agnieszka Kalińska

VICTORIA, Polska 2022/28 min, reż. Karolina Porcari

NA WIEKI, Polska 2021/3 min, reż. Aleksandra Kamińska

16:00

SUPERBOHATEROWIE (Supereroi, komediodramat, Włochy 2021, 122’)

REŻYSERIA: Paolo Genovese. OBSADA: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano

Paolo Genovese, twórca "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" oraz "The Place", w swoim najnowszym filmie znów bierze na warsztat relacje międzyludzkie. Pomimo iż to sentymentalny komediodramat, u tego reżysera zawsze jest drugie dno. Tym razem śledzimy losy pary, która walczy o utrzymanie żaru w swoim związku. „Superobohaterowie” to historia prawdziwej miłości i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. W główne role wcieliły się gwiazdy włoskiego kina: Jasmine Trinca („Pokój syna”, „Sekret bogini Fortuny”) oraz Alessandro Borghi („Suburra”, „The Place”).

19:00

TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE (Three Minutes – A Lengthening, dokumentalny, Niderlandy, Wielka Brytania 2021, 68’)

REŻYSERIA: Bianca Stigter

Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w długometrażową opowieść o społeczności, której już nie ma. Przeprowadza śledztwo nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju. Jak długo oglądamy i analizujemy te trzy minuty, tak długo historia społeczności Żydów z Nasielska może trwać. A fascynujące medium, jakim jest film, w unikalny sposób przechowuje pamięć i życie. Po raz kolejny okazuje się, że prywatne amatorskie nagrania być może są najbardziej fascynującą częścią historii kina. Narratorką filmu jest ceniona aktorka Helena Bonham Carter, a producentem Steve McQueen, reżyser Oscarowego „Zniewolonego”.

DOKUMENT, FUNDAMENT FILMOWEGO ŚWIATA. PANEL DYSKUSYJNY Z UDZIAŁEM GOŚCI.

22:00

| Filmowe rocznice w kinie plenerowym | Plac Wolności

40 LAT OD PREMIERY

E.T. (E.T. the Extra-Terrestrial, komedia/dramat/fantastycznonaukowy, USA 1982, 115’)

REŻYSERIA: Steven Spielberg. OBSADA: Henry Thomas, Dee Wallace-Stone, Drew Barrymore

Głęboko poruszający wyjątkową historią przyjaźni, pomiędzy Elliotem, samotnym chłopcem żyjącym na jednym z kalifornijskich przedmieść, a mądrym przybyszem z obcej planety, który gubi się na Ziemi.15 LIPCA 2022
PIĄTEK

09:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW | KINO ORZEŁ

13:00

FILMOWE SPOTKANIE Z MARLENĄ DIETRICH | SALA NR 4

Seans klasycznego filmu (niespodzianki) z legendarną gwiazdą poprzedzi wykład historyczki kina, Katarzyny Wajdy.

18:00

UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

LAUR CISOWY 2022: RADOSŁAW PIWOWARSKI

SPEKTAKL „JUDY” Z UDZIAŁEM HANNY ŚLESZYŃSKIEJ

Hanna Śleszyńska występuje w roli Judy Garland, jednej z najjaśniejszych, ale też najbardziej tragicznych gwiazd złotej ery Hollywood. Jak każda podziwiana gwiazda wiodła podwójne życie - oficjalne, które trafiało na scenę, ekrany, łamy czasopism. I to drugie, osobiste. Przeżywa wielkie miłości, namiętności, ale i tragedie. Mimo porażek stara się walczyć o własną podmiotowość i szczęście.

21:00

Koncert w plenerze | Plac Wolności

SAMOTNY ANIOŁ – PIOSENKI  MARLENY DIETRICH - Celina Muza (śpiew) i Andrzej Janaszek (fortepian)

„Samotny Anioł” z piosenkami z repertuaru Marleny Dietrich to muzyczna opowieść o Marlenie, jej życiu i różnych wcieleniach – od seksownej kusicielki, po zagubioną, zmęczoną życiem kobietę. Celina Muza nie ulega pokusie kopiowania Dietrich. Niemieckie, francuskie, polskie i angielskie wersje piosenek są starannie dobrane. Nawet w tradycyjnych  evergreens, jak „Die fesche Lola”, czy „Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt”, odkrywa nowe możliwości interpretacji.

22:00

| Filmowe rocznice w kinie plenerowym | Plac Wolności

50 LAT OD PREMIERY

OJCIEC CHRZESTNY (The Godfather, dramat, USA 1972, 170’)

REŻYSERIA: Francis Ford Coppola. OBSADA: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall

Film jest opowieścią o dziejach rodziny Corleone, jednym z najpotężniejszych rodów mafijnych działających w Ameryce. Ukazuje amerykańskie społeczeństwo lat 1945-1955, rosnące wpływy mafii rozciągające się od Waszyngtonu po Hollywood. Reżyser rysuje z jednej strony szokująco brutalny, z drugiej ciepły i sentymentalny obraz stosunków panujących w rodzinie mafijnej, rządzącej się szczególnymi prawami. Film oparty jest na słynnej powieści Mario Puzo, amerykańskiego pisarza pochodzenia włoskiego. Powstało wielkie epickie dzieło, zapisane na zawsze w annałach historii kina, między innymi dzięki doskonałej obsadzie aktorskiej - zwłaszcza niezwykłej kreacji Marlona Brando w roli tytułowego ojca chrzestnego.16 LIPCA 2022
SOBOTA

09:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW

12:30

YESTERDAY (dramat/muzyczny, Polska 1985, 87’) | KINO ORZEŁ
REŻYSERIA: Radosław Piwowarski. OBSADA: Piotr Siwkiewicz, Anna Kazimierczak, Krystyna Feldman

Debiut kinowy Radosława Piwowarskiego. "Yesterday" to opowieść o uczuciach, w której satyra miesza się z dramatem, humor z powagą, liryzm z tragedią. Jest rok 1964. W prowincjonalnym polskim miasteczku czterej uczniowie klasy maturalnej przeżywają fascynację piosenkami "czwórki z Liverpoolu". Nadają sobie pseudonimy od imion słynnych muzyków. Zakładają zespół, grający utwory Lennona i McCartneya. W poststalinowskiej rzeczywistości nie spotyka się to rzecz jasna z uznaniem. Przeciwko są nauczyciele, rodzice, nawet ksiądz. Razi ich głośna muzyka, nonkonformizm chłopców, ich długie włosy. Mimo licznych przeszkód, ryzykując zdrowie, a nawet życie John, Paul, George i Ringo kontynuują próby. Niebawem w ich życiu pojawia się piękna dziewczyna z sąsiedniego liceum.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z RADOSŁAWEM PIWOWARSKIM.

16:00

TONIA (dramat/komedia/musical, Polska 2022)

REŻYSERIA: Marcin Bortkiewicz. Obsada: Marianna Ame, Adam Bobik, Małgorzat Zajączkowska

Tonia mieszka z ojcem i babcią. Jej matka nie żyje, ojciec nadużywa alkoholu i stracił swoją pracę. Babcia postanawia wysłać go na trzy miesiące do pracy na budowie we Włoszech. Tonia zrobi wszystko, co w jej mocy, aby udaremnić ten plan.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z MARCINEM BORTKIEWICZEM ORAZ MARIANNĄ AME.

19:00

SONATA (dramat obyczajowy, Polska 2021, 118’)

REŻYSERIA: Bartosz Blaschke. OBSADA: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Jerzy Stuhr, Lech Dyblik

Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. W jego życiu szczególną rolę odegrali rodzice oraz życzliwe osoby, stające na drodze Grzegorza, do spełnienia największego marzenia.

FILM DOCENIANY NAGRODAMI PUBLICZNOŚCI NA WIELU FESTIWALACH. MICHAŁ SIKORSKI STAŁ SIĘ SENSACJĄ AKTORSKĄ SEZONU, ZNAKOMITĄ ROLĘ ZAGRAŁA MAŁGORZATA FOREMNIAK.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRCĄ GŁÓWNEJ ROLI, MICHAŁEM SIKORSKIM.

22:00

Plenerowe wydarzenie filmowo-muzyczne | Plac Wolności

FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO: MŁODY SHERLOCK HOLMES (Sherlock, Jr. USA 1924, 45’)
REŻYSERIA: Buster Keaton. OBSADA: Buster Keaton, Kathryn McGuire, Joe Keaton

MUZYKA: ORKIESTRA LUDWIKA SARSKIEGO

„Młody Sherlock Holmes” w reżyserii Bustera Keatona powstał w 1924 roku. To pełna wspaniałych gagów i popisów kaskaderskich komedia, w której dwaj mężczyźni rywalizują o względy pewnej dziewczyny. Czarny charakter kradnie jej ojcu zegarek, a o ten występek oskarżony zostaje operator projektora (Buster Keaton). Przygnębiony bohater wraca do swojego zajęcia w kinie. Obsługując urządzenie, zapada w sen, w którym jego życie staje się filmem. Przenosi tam wszystkich swoich znajomych, a sam staję się Sherlockiem Holmesem Jr. poszukującym skradzionych pereł. Film Bustera Keatona uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł niemej ery kina komediowego, a w Nowogardzie pokazowi towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Orkiestrę Ludwika Sarskiego.

SPAGHETTI DISCO DANCE CZYLI MUZYCZNY WIECZÓR INSPIROWANY TWÓRCZOŚCIĄ ENNIO MORRICONE

Zrewolucjonizował zarówno muzykę, jak i kino, jak być może żadna inna osoba we współczesnej historii. Motywy z jego twórczości królowały na parkietach w latach 70. XX wieku i do dziś funkcjonują jako sample funk, reggae czy electro. Znajdziemy je m.in. w „Little Fluffy Clouds” The Orb, hicie „Gunman” 187 Lockdown, w utworach Flying Lotusa, Amona Tobina i wielu innych artystów hip-hopowych, rave, jungle i drum'n'bass. I porywają do tańca o czym przekonamy się podczas specjalnego muzycznego wieczoru zainspirowanego dokumentem „Ennio” Giuseppe Tornatore - Spaghetti Disco Dance. O nastrój za konsoletą zadba krytyk filmowy i fotograf muzyczny Rafał Pawłowski.17 LIPCA 2022
NIEDZIELA

09:00

FILMOWE WYDARZENIE DLA DZIECI I DOROSŁYCH

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA (I mysi patrí do nebe, animowany, Czech, Słowacja, Polska, Francja 2021, 80’)

REŻYSERIA: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova

Porywająca animacja o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewanie rzuca w wir przygód i zaświaty. Piękny, budzący nadzieję i bardzo ważny film w czasach targanych niepokojem. Tak dla widzów najmłodszych, jak i dla dorosłych.

FILM PREZENTOWANY BYŁ NA NAJWAŻNIEJSZYCH FESTIWALACH ANIMACJI NA ŚWIECIE, ZDOBYŁ CZESKIEGO OSCARA I NOMINACJĘ DO FRANCUSKIEGO CEZARA.

SEANS POPRZEDZI SPOTKANIE POŚWIĘCONE REALIZACJI FILMU ANIMOWANEGO. O PRODUKCJI OPOWIE ZOFIA JAROSZUK, Z FIRMY ANIMOON.

12:30

BLISCY (komediodramat, Polska 2020, 74’)

REŻYSERIA: Grzegorz Jaroszuk. OBSADA: Olaf Lubaszenko, Adam Bobik, Izabela Gwizdak

Alegoryczna przypowieść o ludziach, którzy potrzebują nawiązać prawdziwy kontakt z najbliższymi. Próby te, zabawne i groteskowe w swojej nieporadności, kończą się niepowodzeniem i skazują bohaterów na ciągłe mierzenie się z samotnością. Piotr boi się śmierci. Remedium na swoje lęki poszukuje w magii, religii i psychologii. Niespodziewanie dzwoni do niego Ojciec i prosi, aby Piotr natychmiast przyjechał do rodzinnego domu. Piotr na miejsce dociera równocześnie z Siostrą, której prawie nie pamięta, i której nie poznaje. Ojciec wezwał rodzeństwo ponieważ zaginęła ich Matka. Członkowie rodziny, którzy spotkali się pierwszy raz po wielu latach, wspólnie ruszają na poszukiwania.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z REŻYSEREM GRZEGORZEM JAROSZUKIEM.

15:30

PISKLAKI (dokumentalny, Polska 2022, 83’) | KINO ORZEŁ

REŻYSERIA: Lidia Duda

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga - rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać… To film o życiowej lekcji "latania" i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali. Ten film jest podróżą do świata dziecięcej duchowości - empatii, wrażliwości, artystycznej ekspresji i siły charakteru. Świata, w którym wsparcie i bliskość drugiego dziecka jest jak tlen, który pozwala przeżyć najtrudniejsze chwile.

CZTERY NAGRODY NA FESTIWALU MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY I POWSZECHNY ZACHWYT WIDZÓW ORAZ KRYTYKÓW.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ LIDIĄ DUDĄ.

18:30

CHRZCINY (komediodramat, Polska 2021, 88’) | KINO ORZEŁ

REŻYSERIA: Jakub Skoczeń. OBSADA: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRCZYNIĄ GŁÓWNEJ ROLI, KATARZYNĄ FIGURĄ.

21:30

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU | PLAC WOLNOŚCI

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE FILMOWA MŁODA POLSKA

NIESPODZIANKA ZWIĄZANA Z 25. EDYCJĄ FESTIWALU

KONCERT: „PIOSENKI W KADRZE”

Wokaliści związani z Nowogardzkim Domem Kultury, wystąpią na jednej scenie podczas koncertu, poświęconemu największym muzycznym przebojom filmowym. Takie tytuły jak: „My heart will go on”, „Memory”, „Shallow”, czy „I do it for you” wybrzmią na Placu Wolności na zakończenie 25. jubileuszowego festiwalu.

ok 23:00

35 LAT OD PREMIERY FILMU „POCIĄG DO HOLLYWOOD”

SPOTKANIE Z KATARZYNĄ FIGURĄ I RADOSŁAWEM PIWOWARSKIM

REŻYSERIA: Radosław Piwowarski. OBSADA: Katarzyna Figura, Piotr Siwkiewicz

Mariola Wafelek nazywana przez wszystkich Merlin, formułuje listy do Billy'ego Wildera. Na jedenaście listów nie otrzymała odpowiedzi, ale nie traci nadziei, że słynny reżyser kiedyś jednak powierzy jej rolę w swoim filmie. Przed laty jako mała dziewczynka, zamiast na lekcję religii, zbłądziła do remizy strażackiej na projekcję kina objazdowego dającego film "Pół żartem, pół serio". Zafascynowana sugestywną kreacją Marylin Monroe w tym filmie, od tamtej pory Merlin czuje w sobie powołanie na równie wielką gwiazdę ekranu. List do Wildera pisze jadąc pociągiem, w którym jako bufetowa trudni się sprzedażą piwa. Obliczyła, że gdyby dodać długość wszystkich przebytych przez siebie tras, to suma równałaby się odległości do Hollywood.

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.