Image
Image
NIEDZIELA, 10 LIPCA 2022
 
   MAGDALENA (dramat, Polska 2021, 101’), REŻYSERIA: Filip Gieldon. OBSADA: Magdalena Żak, Natalia Sikora, Anna Gajewska
Magdalena to młoda kobieta, która komunikuje się ze światem dookoła przez muzykę. Marzy o zostaniu profesjonalną didżejką i wyjechaniu za granicę, w tym samym czasie stara się zachować kontakt ze swoją pięcioletnią córką, którą wychowuje razem ze swoją matką. Kiedy spotyka znaną didżejkę Julię, jej marzenia mają szansę się spełnić. Ta bierze ją pod swoje skrzydła i obiecuje jej wyjazd na słynną imprezę w Berlinie. Jednak, traumatyczna przeszłość od której Magdalena ucieka zaczyna ją doganiać i stoi teraz przed swoim największym wyborem – córka czy kariera?

JEDEN Z NAJLEPSZYCH DEBIUTÓW W POLSKIM KINIE 2021/2022.  PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z MAGDALENĄ ŻAK I REŻYSEREM FILIPEM GIELDONEM.

PONIEDZIAŁEK, 11 LIPCA 2022

    FILM BALKONOWY (dokumentalny, Polska 2021, 100’), REŻYSERIA: Paweł Łoziński

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.

NAGRODA POLSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ ORZEŁ 2022 DLA NAJLEPSZEGO FILMU DOKUMENTALNEGO.

    MAŁA MAMA (Petite maman, obyczajowy/fantasy, Francja 2021, 72’), REŻYSERIA: Celine Sciamma. OBSADA: Josephine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi? Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni. „Mała mama” to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Wiele osób odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.

   PO MIŁOŚĆ/POUR L’AMOUR (dramat, Polska 2021, 90’), REŻYSERIA: Andrzej Mańkowski. OBSADA: Jowita Budnik, Artur Dziurman, Lech Dyblik

Marlena zmaga się z poważnym kryzysem małżeńskim. Za pośrednictwem Internetu poznaje Senegalczyka Bruna, który przywraca Marlenie poczucie własnej wartości i kobiecości. Okazuje się jednak, że mężczyzna ma wobec niej nieco inne zamiary niż stworzenie z nią związku… Film oparty na faktach.

   PIEŚŃ BIELIKA (impresja, Polska 2022, 25’), REŻYSERIA: Piotr Biniek. OBSADA: Lech Dyblik

Impresja poetycka do muzyki Pawła Kornicza, szczecińskiego kompozytora. Mottem jest poszukiwanie dzikiej natury bielika w człowieku. To swego rodzaju odwrócenie tradycyjnej koncepcji postrzegania tego ptaka, jako symbolu, w którym widzimy „ludzkie” cechy, jak męstwo, odwaga, wierność, czy władczość. PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z LECHEM DYBLIKIEM I PIOTREM BIŃKIEM.

   DOKTOR NO (Dr. No, akcja, Wielka Brytania 1962, 110’), REŻYSERIA: Terence Young. OBSADA: Sean Connery, Ursula Andress, Bernard Lee, 60 LAT OD PREMIER

W filmie, który rozpoczyna serię przygód super agenta 007, James Bond (Sean Connery) wyjaśnia sprawę podwójnego morderstwa na Jamajce. W ten sposób trafia do siedziby tajemniczego doktora No, naukowego geniusza, który zamierza przejąć kontrolę nad światem. 

WTOREK, 12 LIPCA 2022 

   BELFAST (dramat, Wielka Brytania 2021, 98’), REŻYSERIA: Kenneth Branagh. OBSADA: Jude Hill, Caitriona Balfe, Jamie Dornan, Judi Dench

Irlandia Północna 1969 roku, sytuacja polityczno-społeczna staje się coraz bardziej napięta. Ten trudny czas obserwujemy z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli, a zwłaszcza przez pryzmat wyobraźni dziewięcioletniego Buddy'ego, który nie bardzo wie, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Buddy próbuje odnaleźć odwagę do przetrwania tych niepokojów w wewnętrznej sile matki, pozytywnym nastawieniu ojca i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków.

NAGRODZONY OSCAREM SCENARIUSZ FILMU OPARTY ZOSTAŁ NA WSPOMNINIACH REŻYSERA KENNETHA BRANAGHA.

   ENNIO (dokumentalny, Włochy/Belgia/Holandia/Japonia 2021, 150’), REŻYSERIA: Giuseppe Tornatore

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem®. „Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina. 

ZA CO KOCHAMY ENNIO MORRICONE? PRZEMYSŁAW LEWANDOWSKI I KRZYSZTOF SPÓR ROZMAWIAJĄ PRZED FILMEM

    PIOSENKI O MIŁOŚCI (dramat/muzyczny, Polska 2021, 90’), REŻYSERIA: Tomasz Habowski. OBSADA: Tomasz Włosok, Justyna Święs, Andrzej Grabowski

Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert, młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta konfrontuje go z naturą jego wewnętrznej walki. W obliczu konfliktu pomiędzy uczuciem a ambicją ich wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania. 

PIOSENKA I FILM - ZGODNE BRZMIENIA. Z REŻYSEREM TOMASZEM HABOWSKIM ROZMAWIAJĄ WOJTEK KOLADYŃSKI I DOMINIK WASTOWSKI

   NIETYKALNI (The Untouchables, gangsterski, USA 1987, 119’), REŻYSERIA: Brian De Palma. OBSADA: Kevin Costner, Sean Connery, Robert De Niro, 35 LAT OD PREMIERY

Lata 20. i 30. to okres rozkwitu amerykańskiej mafii. Wielka Depresja i trwająca od 1920 do 1933 roku Prohibicja przygotowały doskonały grunt pod narodziny nowego typu przestępcy. Agent specjalny Biura Śledczego Eliot Ness przybywa do Chicago z zadaniem zwalczania czarnego rynku i terroru szerzonego przez ponurej sławy, bezwzględnego gangstera Ala Capone. Tworzy on grupę agentów dedykowaną walce z mafijną plagą, której prasa szybko nadaje przydomek „Nietykalni”, przez wzgląd na wyjątkowo silne i niezmienne nieuleganie próbom korupcyjnym.

ŚRODA, 13 LIPCA 2022

   POWODZENIA, LEO GRANDE (Good Luck to You, Leo Grande, komedia/dramat, Wielka Brytania 2022, 97’), REŻYSERIA: Sophie Hyde. 

Nancy Stokes, emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera seksualnego – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień, postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym sex workerem Leo Grande. W pokoju hotelowym poza miastem Nancy spotyka się z Leo, który okazuje się doskonałym uwodzicielem, o czarującym wyglądzie i niecodziennej erudycji. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała oraz rozkoszy, która może z tego płynąć.

   TOOTSIE (komedia, USA 1982, 116’), REŻYSERIA: Sydney Pollack. OBSADA: Dustin Hoffman, Jessica Lange, Teri Garr, 40 LAT OD PREMIERY

Ciesząca się ogromnym powodzeniem komedia satyryczna portretująca nowojorskie środowisko ludzi teatru, kina i telewizji, była pomysłem Dustina Hoffmana, pragnącego zadedykować film wszystkim aktorom, których talent nie został doceniony. Główny bohater ma świadomość swojego aktorskiego talentu, jednak nie potrafi utrzymać się w zawodzie z powodu swojego trudnego charakteru. Dopiero przebranie za kobietę zmienia jego sytuację i przynosi upragnioną popularność, ale także prawdziwą miłość, której spełnienie zmusza go do zrzucenia maski. Jessica Lange otrzymała Oscara za rolę drugoplanową, a sam film dziesięć nominacji.

CZWARTEK, 14 LIPCA 2022

   SUPERBOHATEROWIE (Supereroi, komediodramat, Włochy 2021, 122’), REŻYSERIA: Paolo Genovese. OBSADA: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano

Paolo Genovese, twórca "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" oraz "The Place", w swoim najnowszym filmie znów bierze na warsztat relacje międzyludzkie. Pomimo iż to sentymentalny komediodramat, u tego reżysera zawsze jest drugie dno. Tym razem śledzimy losy pary, która walczy o utrzymanie żaru w swoim związku. „Superobohaterowie” to historia prawdziwej miłości i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. W główne role wcieliły się gwiazdy włoskiego kina: Jasmine Trinca („Pokój syna”, „Sekret bogini Fortuny”) oraz Alessandro Borghi („Suburra”, „The Place”).

 

   TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE (Three Minutes – A Lengthening, dokumentalny, Niderlandy, Wielka Brytania 2021, 68’), REŻYSERIA: Bianca Stigter

Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w długometrażową opowieść o społeczności, której już nie ma. Przeprowadza śledztwo nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju. Jak długo oglądamy i analizujemy te trzy minuty, tak długo historia społeczności Żydów z Nasielska może trwać. A fascynujące medium, jakim jest film, w unikalny sposób przechowuje pamięć i życie. Po raz kolejny okazuje się, że prywatne amatorskie nagrania być może są najbardziej fascynującą częścią historii kina. Narratorką filmu jest ceniona aktorka Helena Bonham Carter, a producentem Steve McQueen, reżyser Oscarowego „Zniewolonego”.

DOKUMENT, FUNDAMENT FILMOWEGO ŚWIATA. PANEL DYSKUSYJNY Z UDZIAŁEM GOŚCI.

 

   E.T. (E.T. the Extra-Terrestrial, komedia/dramat/fantastycznonaukowy, USA 1982, 115’)REŻYSERIA: Steven Spielberg. 40 LAT OD PREMIERY

Głęboko poruszający wyjątkową historią przyjaźni, pomiędzy Elliotem, samotnym chłopcem żyjącym na jednym z kalifornijskich przedmieść, a mądrym przybyszem z obcej planety, który gubi się na Ziemi.

PIĄTEK, 15 LIPCA 2022

   OJCIEC CHRZESTNY (The Godfather, dramat, USA 1972, 170’), REŻYSERIA: Francis Ford Coppola. OBSADA: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall

Film jest opowieścią o dziejach rodziny Corleone, jednym z najpotężniejszych rodów mafijnych działających w Ameryce. Ukazuje amerykańskie społeczeństwo lat 1945-1955, rosnące wpływy mafii rozciągające się od Waszyngtonu po Hollywood. Reżyser rysuje z jednej strony szokująco brutalny, z drugiej ciepły i sentymentalny obraz stosunków panujących w rodzinie mafijnej, rządzącej się szczególnymi prawami. Film oparty jest na słynnej powieści Mario Puzo, amerykańskiego pisarza pochodzenia włoskiego. Powstało wielkie epickie dzieło, zapisane na zawsze w annałach historii kina, między innymi dzięki doskonałej obsadzie aktorskiej - zwłaszcza niezwykłej kreacji Marlona Brando w roli tytułowego ojca chrzestnego.

SOBOTA, 16 LIPCA 2022

   YESTERDAY (dramat/muzyczny, Polska 1985, 87’), REŻYSERIA: Radosław Piwowarski. OBSADA: Piotr Siwkiewicz, Anna Kazimierczak, Krystyna Feldman

Debiut kinowy Radosława Piwowarskiego. "Yesterday" to opowieść o uczuciach, w której satyra miesza się z dramatem, humor z powagą, liryzm z tragedią. Jest rok 1964. W prowincjonalnym polskim miasteczku czterej uczniowie klasy maturalnej przeżywają fascynację piosenkami "czwórki z Liverpoolu". Nadają sobie pseudonimy od imion słynnych muzyków. Zakładają zespół, grający utwory Lennona i McCartneya. W poststalinowskiej rzeczywistości nie spotyka się to rzecz jasna z uznaniem. Przeciwko są nauczyciele, rodzice, nawet ksiądz. Razi ich głośna muzyka, nonkonformizm chłopców, ich długie włosy. Mimo licznych przeszkód, ryzykując zdrowie, a nawet życie John, Paul, George i Ringo kontynuują próby. Niebawem w ich życiu pojawia się piękna dziewczyna z sąsiedniego liceum. PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z RADOSŁAWEM PIWOWARSKIM.

 

   TONIA (dramat/komedia/musical, Polska 2022), REŻYSERIA: Marcin Bortkiewicz. Obsada: Marianna Ame, Adam Bobik, Małgorzat Zajączkowska

Tonia mieszka z ojcem i babcią. Jej matka nie żyje, ojciec nadużywa alkoholu i stracił swoją pracę. Babcia postanawia wysłać go na trzy miesiące do pracy na budowie we Włoszech. Tonia zrobi wszystko, co w jej mocy, aby udaremnić ten plan.  PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z MARCINEM BORTKIEWICZEM ORAZ MARIANNĄ AME.

    SONATA (dramat obyczajowy, Polska 2021, 118’), REŻYSERIA: Bartosz Blaschke. OBSADA: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Jerzy Stuhr, Lech Dyblik

Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. W jego życiu szczególną rolę odegrali rodzice oraz życzliwe osoby, stające na drodze Grzegorza, do spełnienia największego marzenia.

FILM DOCENIANY NAGRODAMI PUBLICZNOŚCI NA WIELU FESTIWALACH. MICHAŁ SIKORSKI STAŁ SIĘ SENSACJĄ AKTORSKĄ SEZONU, ZNAKOMITĄ ROLĘ ZAGRAŁA MAŁGORZATA FOREMNIAK.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRCĄ GŁÓWNEJ ROLI, MICHAŁEM SIKORSKIM.

 

   FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO: MŁODY SHERLOCK HOLMES (Sherlock, Jr. USA 1924, 45’), REŻYSERIA: Buster Keaton. OBSADA: Buster Keaton, Kathryn McGuire, Joe Keaton

NIEDZIELA, 17 LIPCA 2022

   BLISCY (komediodramat, Polska 2020, 74’), REŻYSERIA: Grzegorz Jaroszuk. OBSADA: Olaf Lubaszenko, Adam Bobik, Izabela Gwizdak

Alegoryczna przypowieść o ludziach, którzy potrzebują nawiązać prawdziwy kontakt z najbliższymi. Próby te, zabawne i groteskowe w swojej nieporadności, kończą się niepowodzeniem i skazują bohaterów na ciągłe mierzenie się z samotnością. Piotr boi się śmierci. Remedium na swoje lęki poszukuje w magii, religii i psychologii. Niespodziewanie dzwoni do niego Ojciec i prosi, aby Piotr natychmiast przyjechał do rodzinnego domu. Piotr na miejsce dociera równocześnie z Siostrą, której prawie nie pamięta, i której nie poznaje. Ojciec wezwał rodzeństwo ponieważ zaginęła ich Matka. Członkowie rodziny, którzy spotkali się pierwszy raz po wielu latach, wspólnie ruszają na poszukiwania. 

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z REŻYSEREM GRZEGORZEM JAROSZUKIEM.

 

   PISKLAKI (dokumentalny, Polska 2022, 83’), REŻYSERIA: Lidia Duda

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga - rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać… To film o życiowej lekcji "latania" i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali. Ten film jest podróżą do świata dziecięcej duchowości - empatii, wrażliwości, artystycznej ekspresji i siły charakteru. Świata, w którym wsparcie i bliskość drugiego dziecka jest jak tlen, który pozwala przeżyć najtrudniejsze chwile.

CZTERY NAGRODY NA FESTIWALU MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY I POWSZECHNY ZACHWYT WIDZÓW ORAZ KRYTYKÓW.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ LIDIĄ DUDĄ.

   CHRZCINY (komediodramat, Polska 2021, 88’), REŻYSERIA: Jakub Skoczeń. OBSADA: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRCZYNIĄ GŁÓWNEJ ROLI, KATARZYNĄ FIGURĄ.

 

- Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, odwołania pokazów lub przeniesienia miejsca seansów.

- Fotografie i nagrania wykonane podczas wydarzenia zostaną opublikowane na stronach organizatora, patronów medialnych, na portalach społecznościowych oraz materiałach promocyjnych 8organizatora.

- Organizatorami wydarzenia są Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla.

- Wstęp na wszystkie filmowe pokazy jest bezpłatny. Więcej na www.festiwal.ndk.pl (ks)

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.