Image
Image

MariuszWilczynski

MARIUSZ WILCZYŃSKI

fot. Sylwia Olszewska dla Młodzi i Film

Mariusz Wilczyński, wybitny twórca filmów animowanych, reżyser, pedagog, malarz, performer, jest tegorocznym laureatem „Lauru Cisowego”, nagrody specjalnej przyznawanej przez organizatorów festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie, za wybitne osiągnięcia artystyczne. „Twórczość Mariusza Wilczyńskiego towarzyszy mi od lat, jego wrażliwość jest mi bliska, ale to co z moją głową i sercem zrobił jego pełnometrażowy „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, trudno opisać słowami. Są bowiem takie filmy, takie dzieła sztuki, które wymykają się jakiejkolwiek próbie oceny i zdecydowanie takiej oceny nie potrzebują. Ten film każdy widz przeżywa osobiści, a wiele osób znajdzie tutaj zapewne jakiś fragment swojego świata. Twórczość laureata Lauru Cisowego to ewenement w skali światowej i nieprzypadkowo na całym świecie jego prace są tak często pokazywane. Jestem zaszczycony, że Pan Mariusz Wilczyński zgodził się przyjąć naszą skromną nagrodę, a na drodze jego licznych festiwalowych podróży znalazł się Nowogard” – mówi Krzysztof Spór, Dyrektor Artystyczny Festiwalu „Lato z Muzami”. Seans filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz spotkanie z twórcą odbędzie się 16 lipca.


RomaGasiorowska

ROMA GĄSIOROWSKA

fot. Borys Skrzyński dla Młodzi i Film

Popularna polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, reżyserka, producentka, projektantka mody, manager kultury i coach. Aktorka zapowiedziała swoją wizytę w Nowogardzie i spotka się z publicznością po seansie filmu „Amatorzy” w dniu 18 lipca, ale też dzień wcześniej 17 lipca przed seansem plenerowym filmu „1800 gramów”, gdzie opowie o swojej artystycznej drodze, wyborach zawodowych i pomysłach na życie.


JaroslawKaminski

JAROSŁAW KAMIŃSKI

fot. www.filmschool.lodz.pl

Jarosław Kamiński jest wykładowcą i kierownikiem Katedry Montażu Szkoły Filmowej w Łodzi. Wybitny montażysta, współautor kilkudziesięciu polskich filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Wśród nich są m.in. oscarowa "Ida" oraz „Zimna wojna”, za pracę przy której otrzymał Europejską Nagrodę Filmową. W Nowogardzie Jarosław Kamiński spotka się z publicznością dwukrotnie 14 lipca, po seansach swoich najnowszych filmów „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i nominowanej do Oscara „Aidy” w reżyserii Jasmili Zbanic.


 GawlitaWolski

TOMASZ WOLSKI i ANNA GAWLITA

fot. trombino.clermont-filmfest.org

Jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów i pracująca w tej filmowej przestrzeni znakomita producentka i także reżyserka. Tomasz Wolski i Anna Gawlita przywiozą do Nowogardu film „1970”, wybitny dokument zachwyca treścią i formą. Seans i spotkanie z twórcami odbędzie się 17 lipca.


GrzybowskiDulebaKasza

MICHAŁ GRZYBOWSKI i AGNIESZKA DULĘBA-KASZA

fot. Sylwia Olszewska dla Młodzi i Film

Artystyczne małżeństwo. Pan Michał jest aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym (występował m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie), który jako reżyser zrealizował kilka dobrze przyjętych filmów krótkometrażowych. Pani Agnieszka to aktorka polskiego kina, telewizji i teatru, znana z występów w wielu popularnych produkcjach. Ich wspólny najnowszy projekt, komediodramat zatytułowany „Biały Potok” będzie można obejrzeć w Nowogardzie 17 lipca.


IwonaSiekierzynska

IWONA SIEKIERZYŃSKA

fot. Borys Skrzyński dla Młodzi i Film

Absolwentka psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSTviT w Łodzi. W 1996 roku zrealizowała krótkometrażową etiudę „Pańcia”, która uzyskała nominację do studenckiego Oscara. Jej nowy film „Amatorzy” to znaczące wydarzenie w polskim kinie, docenione już w kraju i poza jego granicami. Seans i spotkanie z twórcami „Amatorów” zaplanowano na 18 lipca. Gościem spotkania będzie także Zbigniew Biegajło, szef Teatru Biuro Rzeczy Osobistych, o którym film ten opowiada, a w którego postać wciela się Wojciech Solarz.


WojciechSolarz

WOJCIECH SOLARZ

fot. Borys Skrzyński dla Młodzi i Film

Ceniony i popularny aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser i scenarzysta, przyjaciel festiwalu „Lato z Muzami”. Aktor do Nowogardu przyjedzie w związku z pokazami dwóch swoich nowych filmów i będą on pokazane 17 i 18 lipca. „Pokój” to krótkometrażowe przedsięwzięcie na podstawie prozy Stanisława Lema, „Amatorzy” to wzruszająca i nagradzana historia nietypowej grupy teatralnej.


grzegorzzariczny

GRZEGORZ ZARICZNY

fot. www.polishdocs.pl

Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także kurs dokumentalny w Szkole Wajdy, realizując tam swój debiut dokumentalny „Marysina Polana” (2010). Jego debiut pełnometrażowy to „Fale” z 2016 roku. W 2021 roku do kin wszedł jego kolejny film „Proste rzeczy”, który zostanie pokazany w Nowogardzie 18 lipca. Reżyser będzie też przewodniczył obradom jury Konkursu Filmowa Młoda Polska.


AleksandraPotoczek

ALEKSANDRA POTOCZEK

fot. Tomasz Majewski dla Młodzi i Film

Reżyserka dokumentalnego filmu „xABo. Ksiądz Boniecki”, za który zebrała wiele pochlebnych opinii i tytuł jednej z najbardziej utalentowanych młodych polskich reżyserek.


KrzysztofJankowski

KRZYSZTOF JANKOWSKI

fot. Marcin Kułakowski dla PISF

Reżyser kina niezależnego, producent i scenarzysta. W Nowogardzie będzie można zobaczyć w dniu 17 lipca dwie jego krótkometrażowe produkcje: „Odwyk” i „Pokój”.


PIKIP 1

 

MIŁOSZ PĘKALA I MAGDALENA KORDYLASIŃSKA-PĘKALA / ZESPÓŁ KWADROFONIK

Wirtuozi marimby, wibrafonu oraz wszelkich instrumentów perkusyjnych. Duet Pękala|Kordylasińska|Pękala działa na polskiej scenie muzycznej od 2004 r. Miłosz – wibrafonista i perkusjonista, improwizator a także adiunkt w klasie perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Magda – marimbafonistka specjalizująca się w kameralistyce XX i XXI wieku, pedagog. Szczególnie bliski jest im nurt minimal music oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna. Współpracują z wieloma artystami i zespołami. Koncertują w kraju i za granicą. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku. Współpracują z wieloma artystami i zespołami, m.in. Percussion Clavier de Lyon, Steven Schick, Mitch&Mitch, Felix Kubin. Są również założycielami Hob-beats Percussion Group, w ramach której realizują większe pod względem obsady projekty kameralne. Muzycy są laureatami wielu międzynarodowych konkursów (m.in. International Percussion Duo Competition – Luxsemburg, Universal Marimba Competition – Belgia), koncertują w kraju i za granicą, a ich interpretacje z uznaniem przyjmowane są zarówno przez publiczność jak i krytykę muzyczną. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku. W Nowogardzie wystąpią na żywo 18 lipca grając do filmu Bustera Keatona „Rozkosze gościnności”.


musicaLOVE kwadrat 1200x1200

MACIEJ MAZUR

27-letni wokalista, który już w dzieciństwie postanowił, że stanie się człowiekiem sceny. W czasie studiów z Chórem Akademii Morskiej w Szczecinie muzykował po całym świecie. Był też uczestnikiem takich programów telewizyjnych jak: The Voice of Poland czy Idol Polska (finalista!). Na zaproszenie do przygotowania specjalnego programu na nasz festiwal zareagował entuzjastycznie - i z radością wprowadzi nas w musicalowy świat! Wydarzenie to odbędzie się 12 lipca i poprzedzi seans plenerowy na Placu Wolności.

 

 

Swoją wizytę na „Lecie z Muzami” zapowiedzieli także:

 KSIĄDZ WOJCIECH KOLADYŃSKI – na festiwalu juror Konkursu Filmowa Młoda Polska oraz koordynator plenerowej musicalowej sekcji muzycznej „Lata z Muzami”.

PAWEŁ LEWANDOWSKI – artysta plastyk i reżyser. Autor plakatu 24. Festiwalu „Lato z Muzami”, którego wystawa towarzysz festiwalowi.

PRZEMYSŁAW LEWANDOWSKI – Dyrektor Artystyczny Ińskiego Lata Filmowego, specjalista od kina niezwykłego, zasiada w jury Konkursu Filmowa Młoda Polska i przygotował prelekcję o współczesnym chińskim kinie.

TATIANA MATYSIAK – producentka filmu „Biały Potok”, mająca na swoim koncie kilka znakomitych filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.

DOMINIKA ODROWĄŻ – artystka plastyczka związana z Książnicą Pomorską w Szczecinie, współpracowniczka NDK, członkini jury Konkursu Filmowa Młoda Polska.

DAGMARA ROMANOWSKA – dziennikarka, autorka programów festiwali filmowych, na „Lecie z Muzami” koordynatorka Konkursu Filmowa Młoda Polska.

ANNA SERDIUKOW – dziennikarka filmowa, zastępca dyrektora festiwalu „Młodzi i Film”, w Nowogardzie poprowadzi spotkania z gośćmi.

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.