Image
Image

Oto skład jury 9. Konkursu Filmowa Młoda Polska

W Nowogardzie na 26. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” spotkają się dyrektorzy cenionych polskich festiwali, prezentujących młode, nieszablonowe kino, żeby ocenić filmy 9. Konkursu Filmowa Młoda Polska. Wyboru laureata dokonają Anna Serdiukow, Krzysztof Gierat i Przemysław Lewandowski. Swoje wyróżnienie przyzna też Jury Młodzieżowe.

Konkurs Filmowa Młoda Polska towarzyszyć będzie „Latu z Muzami” już po raz dziewiąty. Przez dwa dni jurorzy i widzowie zobaczą kilkanaście tytułów, podzielonych na trzy bloki. Zanim poznamy tytuły, które zakwalifikowały się do rywalizacji, przedstawiamy jury. W tym roku zasiadają w nim dyrektorzy cenionych polskich festiwali filmowych: Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Przemek Lewandowski, dyrektor artystyczny Ińskiego Lata Filmowego oraz Anna Serdiukow, wicedyrektorka Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Sylwetki Jury

   KRZYSZTOF GIERAT

Urodzony w Żarach, filmoznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował także w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Był współtwórcą i szefem Klubu Sztuki Filmowej Mikro, Festiwalu Kultury Żydowskiej, Centrum Filmowego Graffiti oraz Fundacji Promocji Kina Film Polski. Pełnił również funkcje wiceprezydenta miasta Krakowa i dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz dyrektora generalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek pierwszej rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w latach 2005 – 2008. Od roku 2000 dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Założyciel i w latach 2003 - 2021 prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej, producenta festiwalu i promotora polskich filmów dokumentalnych i krótkometrażowych za granicą. W latach 2013 – 2020 wykładowca Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Juror wielu międzynarodowych festiwali filmowych. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat nagród im. Wyspiańskiego, miesięcznika Kino, Laterna Magica, Allianz i Miasta Krakowa, odznaczony Srebrnym Medalem Gloria Artis.

    PRZEMEK LEWANDOWSKI

Pochodzi z nieistniejącej zachodniopomorskiej miejscowości Drozdowo w gminie Chojna.  Tuż po studiach na wrocławskim kulturoznawstwie rozpoczął przygodę z organizacją licznych przedsięwzięć kulturalnych na pograniczu różnych sztuk i dyscyplin. Od 20 lat jest dyrektorem Ińskiego Lata Filmowego, jednej z najstarszych imprez filmowych w Polsce, a także pomysłodawcą i organizatorem Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij. Aktualnie zaangażowany w powstanie galerii sztuki i archiwum społecznego w Ińsku O.Mega oraz artystycznej wsi-ogrodu we wsi Brzeźnica.

    ANNA SERDIUKOW

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Regularnie publikuje m.in. w „Zwierciadle” i w „Magazynie Filmowym” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Kobiet Filmowców i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych: FIPRESCI. Tłumaczy książki i publikacje z prasy zagranicznej, konsultuje scenariusze. Zajmuje się promocją polskiego kina na stałe współpracując z firmą Balapolis, m.in. przy promocji filmów Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala. Przez cztery lata dyrektorka artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, obecnie wicedyrektorka Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Współautorka albumu „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”. Wegetarianka.

Jury Młodzieżowe

Jest już kilkuletnią tradycją, że filmy konkursu Filmowa Młoda Polska oceniać będą też młodzi miłośnicy kina z Nowogardu. Swoje wyróżnienie przyzna bowiem Jury Młodzieżowe, w skład którego wejdą uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie:

  Ewa Krzak,

  Iga Pietruczyk,

  Maciej Wojtacki.

Tak było
W minionych latach Grand Prix zdobyły m.in. „Victoria” Karoliny Porcari – z przebojowymi kreacjami Katarzyny Figury i Małgorzaty Bogdańskiej (obie artystki gościły w Nowogardzie), „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, film, który walczył o Oscara, a także „Mały palec” Tomasza Cichonia, „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego, „Czarnowidzka” Joanny Satanowskiej, „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego, „1410” Damiana Kocura (pełnometrażowy debiut reżysera: „Chleb i sól”, zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i zostanie w tym roku pokazany na „Lecie z Muzami”) oraz „Marcel” Marcina Mikulskiego. Większość z laureatów albo już zadebiutowała w pełnym metrażu albo właśnie takie projekty realizuje. Niektórzy z powodzeniem spełniają się w telewizji, realizując seriale dla najważniejszych w kraju nadawców treści „premium”, w tym HBO, Netflix i Canal+.

Save the date – widzimy się w Nowogardzie!

Poza Konkursem Filmowa Młoda Polska w programie festiwalu nie zabraknie wspaniałych gości, wydarzeń i filmów. Ta edycja należeć będzie do kobiet! Laur Cisowy odbierze Maria Zmarz-Koczanowicz, czołowa polska dokumentalistka i wnikliwa obserwatorka naszej rzeczywistości. Festiwal zainauguruje Krystyna Tkacz z recitalem „W drodze pod wiatr”. Swoją obecność potwierdziło już grono wybitnych filmowczyń i filmowców –  osobiście opowiedzą widzom o swoich nowych produkcjach, które obejrzeć będzie można w Nowogardzie. Szczegóły wkrótce.

26. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2023 w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie). Laureaci nagród w konkursie Filmowa Młoda Polska ogłoszeni zostaną na gali zamknięcia Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są: Nowogardzki Dom Kultury i Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. (ks)

 

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.