Jury/Nagrody 2024
LIDIA DUDA
Reżyserka i scenarzystka filmów i seriali dokumentalnych. Dwa razy otrzymała Grand Prix Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowego, za filmy „Herkules” (2005) i „Uwikłani” (2012). Jej filmy pokazywane były w konkursach na kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach filmowych. Zdobywczyni Grand Prix m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Houston, Stambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie, Pradze. Zdobywczyni Grand Press za „U nas w Pietraszach”. Jej zrealizowane w 2022 roku „Pisklaki” docenione zostały na Millennium Docs Against Gravity aż czterema nagrodami. Najnowszy film autorki to „Las”, który przyniósł jej liczne nagrody i wyróżnienia, w kraju i poza jego granicami. Lidia Duda jest laureatką tegorocznego Lauru Cisowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, które przyznają organizatorzy Festiwalu „Lato z Muzami”. W Nowogardzie zaprezentowany zostanie jej najnowszy „Las”, ale też wcześniejsze „Herkules” i „Wszystko jest możliwe”.
MAGDALENA SZYMKÓW
Filmowczyni, reżyserka, dokumentalistka, scenarzystka. Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego, dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Szkoły Wajdy. Stypendystka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Amsterdamskiego Funduszu Sztuki. Doktorantka Wydziału Reżyserii Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W swoich projektach rozwija formy wizualne odnoszące się do przeszłości i pamięci. Tradycję dokumentu łączy z przetwarzaniem archiwaliów, home movies i found footage. Autorka filmu dokumentalnego „Mój Dom” oraz „Kolaudacja”. Scenarzystka, montażystka i reżyserka filmu „Okupacja 1968. Piszę do ciebie, kochanie”. II reżyser filmu dokumentalnego „Ucieczka na Srebrny Glob” w reżyserii Kuby Mikurdy. Tworzyła zespół producencki VezFilm z siedzibą w Londynie, który wyprodukował m.in. filmy „Anita”, „Train to Moscow”. Wyróżniona nominacją do nagród Focal International Award 2019 w Londynie za najlepsze wykorzystanie materiałów archiwalnych w produkcji filmowej. Obecnie kierowniczka Katedry Filmu (Pracownia Filmu Found Footage i Sound Design) w Akademii Sztuki w Szczecinie.
MICHAŁ TOCZEK
Urodzony w 1996 w Gdańsku reżyser i scenarzysta. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Reżyser filmów „Być kimś” i „Martwe małżeństwo”. Zdobył ponad 50 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. Pracował też jako reporter w Gazecie Wyborczej, gdzie rozwijał swoje zainteresowania dokumentalne. Za swoich mistrzów uważa Kena Loacha i Mike Leigha. Film „Być kimś” przed rokiem przyniósł mu m.in. Grand Prix konkursu Filmowa Młoda Polska na Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie.
JAKUB DEMIAŃCZUK
Krytyk filmowy i komiksowy, dziennikarz działu kultury tygodnika „Polityka”, stały współpracownik pism „Kino” i „Noise Magazine” oraz Festiwalu Nowe Horyzonty i American Film Festivalu. Członek FIPRESCI oraz Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Programer odbywającego się w warszawie Przeglądu Nowego Kina Niderlandzkiego. W swoich tekstach zajmuje się najczęściej kulturą popularną i jej reakcją na zmiany społeczne, polityczne i historyczne.