ANATOMIA UPADKU (Anatomy of a Fall, Francja 2023, 153’)

REŻYSERIA: Justine Triet. OBSADA: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado-Graner

„Anatomia upadku” to mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się niczym pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż do samej głębi burzliwej relacji pozornie szczęśliwych małżonków. Ta bolesna, superinteligentna wiwisekcja współczesnej rodziny zelektryzowała Cannes. Francuska reżyserka pokazała znakomite, niepokojące kino, opowiedziała o współczesnej moralności, o tym, co może kryć zwyczajna, wydawałoby się, świetnie prosperująca rodzina. Zapytała, czym jest prawda i czy jesteśmy w stanie do niej dojść.

ZŁOTA PALMA W CANNES W 2023 ROKU. 4 NAGRODY EUROPEJSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ, W TYM ZA NAJLEPSZY FILM ROKU. 5 NOMINACJI DO OSCARA, W TYM ZA GŁÓWNĄ ROLĘ SANDRY HULLER I ZA NAJLEPSZY FILM, A OBRONIŁ NAGRODĘ AKADEMII ZA SCENARIUSZ ORYGINALNY, DEKLASUJĄC HOLLYWOOD!

8 LIPCA | 12:30 | Kino Orzeł

 

   BĘKART (The Promised Land / Bastarden, Dania/Szwecja/Norwegia/Niemcy 2023, 127’)

REŻYSERIA Nikolaj Arcel. OBSADA: Mads Mikkelsen, Amanda Collin, Gustav Lindh

Zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film Nikolaja Arcela (Kochanek królowej) z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Autorami scenariusza są Arcel i Anders Thomas Jensen (Jabłka Adama, Jeźdźcy sprawiedliwości).

Jest 1755 rok. Ludvig Kahlen (Mads Mikkelsen), pochodzący z nieprawego łoża były żołnierz, wyrusza na podbój jałowych i surowych wrzosowisk, mając przed sobą jeden cel – założyć na nich kolonię w imieniu króla, w zamian za obiecany przez duńskiego władcę tytuł szlachecki. Na drodze staje mu bezwzględny i pełen pogardy szlachcic Frederik de Schinkel, który nie zamierza oddać ziemi, uważając ją za swoją. Kiedy Kahlen zatrudnia do pomocy zbiegłą z dworu de Schinkela dwójkę służących, Ann Barbarę (Amanda Collin) i jej męża, gotowy do aktów największego okrucieństwa szlachcic poprzysięga zemstę.

„Bękart” to porywająca historia o dumnym mężczyźnie targanym namiętnościami, o jego wielkich marzeniach i jeszcze większym poświęceniu, oraz o kobiecie, która staje się jego sprzymierzeńcem w walce ze złem, śmiercią i potępieniem.

NAJLEPSZY DUŃSKI FILM 2023 ROKU, KANDYDAT DANII DO OSCARA.

10 LIPCA | 19:00 | Kino Orzeł

 

   BIAŁA ODWAGA (Polska 2024, 116’)

REŻYSERIA: Marcin Koszałka. OBSADA: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Juliusz Chrząstowski, Andrzej Konopka

Miłość, zdrada i poświęcenie w historii dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Bracia - uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę - będą musieli podjąć decyzję, która wpłynie nie tylko na ich osobiste losy, ale i przyszłości całego regionu.

REŻYSEREM I AUTOREM ZDJĘĆ JEST DWUKROTNIE NOMINOWANY DO PASZPORTÓW POLITYKI I NAGRADZANY PODCZAS FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI, MARCIN KOSZAŁKA.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z MARCINEM KOSZAŁKĄ, REŻYSEREM I SCENARZYSTĄ FILMU „BIAŁA ODWAGA”.

13 LIPCA | 16:30 | Kino Orzeł

 

   FILMOWE PODLASIE ATAKUJE / PODLASKI POCZĘSTUNEK

Blok filmów związanych z Podlasiem

8 LIPCA | 19:00 | Kino Orzeł

 

 

   HERKULES (Polska 2004, 24’)

REŻYSERIA Lidia Duda

Krzysiowi trzeba wielkiego samozaparcia i wytrwałości, by nie poddać się losowi, by wyrwać się ze środowiska, które z góry stawia go na przegranej pozycji. Czy "Herkulesowi" starczy sił do walki o lepsze życie? Zasługuje na nie.

12 LIPCA | 14:00 | Kino Orzeł

 

   HORROR STORY (Polska 2023, 105’)

REŻYSERIA: Adrian Apanel. OBSADA: Jakub Zając, Michalina Olszańska, Konrad Eleryk, Marta Stalmierska, Anna Seniuk

Tomek, świeżo upieczony absolwent bankowości, przyjeżdża do wielkiego miasta, by z przytupem rozpocząć dorosłe życie. Marzy o spektakularnym sukcesie, dzięki któremu odzyska względy swojej byłej dziewczyny i pokaże światu, na co go stać. Na początek, z powodu braku funduszy, decyduje się na wynajęcie pokoju w starej rozpadającej się willi, zaludnionej przez gromadę ekscentrycznych lokatorów. Już pierwszej nocy orientuje się, że zamieszkał w domu rodem z horrorów. Wygląda na to, że stąd szybciej trafi do psychiatryka niż do wymarzonej korporacji. Wielki świat szklanych biurowców, miłosnych podbojów i „dolce vita” oddala się od Tomka, a jego młode życie pogrąża się w chaosie. Czy znajdzie w sobie dość siły, by wyrwać się z paszczy szaleństwa? Mimo że w tytule debiutanckiego filmu Adriana Apanela czytamy o horrorze, najwięcej w nim jest przewrotnej czarnej komedii. „Horror Story” zdobył Nagrodę Publiczności 43. Festiwalu Młodzi i Film, a Jakub Zając na tym i innych festiwalach doceniony został nagrodami aktorskimi.

„HORROR STORY” TO TWÓRCZE ROZWINIĘCIE KRÓTKOMETRAŻOWEJ „STANCJI”. ZAPRASZMY NA PODWÓJNY SEANS I ZAPRASZAMY DO ZABAWY „ZNAJDŹ RÓŻNICE!”.

11 LIPCA | 13:30 | Kino Orzeł

 

 

   HUMANITARNA WAMPIRZYCA POSZUKUJE OSÓB CHCĄCYCH POPEŁNIĆ SAMOBÓJSTWO

Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person, Kanada 2023, 92’)

REŻYSERIA: Ariane Louis-Seize. OBSADA: Sara Montpetit, Félix-Antoine Bénard, Steve Laplante

Ta niesamowita czarna komedia to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu „Wednesday” Tima Burtona, która została doceniona na wielu międzynarodowych festiwalach.

Mogłoby się wydawać, że pochodząca z Quebecu Sasha (w tej roli nagradzana Sara Montpetit) to nastolatka, która zmaga się z typowymi dla tego wieku problemami. Nic bardziej mylnego, a to dlatego, że bohaterka jest… młodą wampirzycą. W dodatku nad wyraz empatyczną i wrażliwą, a tym samym niegotową na to, by dla zaspokojenia głodu wgryzać się w ludzkie tętnice.

Dziewczyna stanowi spory zawód dla swoich najbliższych, którzy poza wampirycznym sekretem prowadzą bardzo spokojne, ułożone i nierzucające się w oczy życie. Brak instynktu oraz zdolności do polowania sprawia, że jedyną krew, jaką Sasha jest w stanie wypić, to ta z plastikowych torebek w lodówce. Kiedy zirytowani rodzice odcinają jej to źródło, życie Sashy jest zagrożone. Wkrótce dziewczyna poznaje jednak Paula, samotnego nastolatka ze skłonnościami samobójczymi, który w imię rodzącej się pomiędzy nimi przyjaźni jest w stanie oddać życie, byle tylko uratować bohaterkę.

FILM ZDOBYŁ JUŻ 19 NAGRÓD I PONAD 20 NOMINACJI, W TYM AŻ 4 STATUETKI NA UBIEGŁOROCZNYM MFF W WENECJI.

9 LIPCA | 13:30 | Kino Orzeł

 

 

   JAMAJKA (Polska 2022, 55’)

REŻYSERIA: Bartosz Paduch. OBSADA: Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Sapryk, Marcin Troński, Wojciech Żołądkowicz

Bohaterami tego komediodramatu, są członkowie trzypokoleniowej inteligenckiej rodziny. Lena, dyrektorka szkoły, organizuje przyjęcie z okazji siedemdziesiątych urodzin jej ojca. Obecni mają być tylko najbliżsi członkowie rodziny, jednak jubilat niespodziewanie dla wszystkich, zaprasza jeszcze kogoś, kogo pragnie przedstawić domownikom. Nagle ujawniona tajemnica, skrywana przez niego przez szesnaście lat, radykalnie zmieni przebieg uroczystego wieczoru. Opowiadając wydarzenia tego brzemiennego w skutki wieczoru, reżyser wykorzystuje konwencję „domowego video”, jakie często kręci się w podobnych sytuacjach. Oprócz zdawkowych i banalnych życzeń, kamera rejestruje jednak bohaterów także w sytuacjach nieprzeznaczonych do okolicznościowego filmu, podgląda i uwiecznia ich reakcje i rozmowy, które nigdy nie powinny wyjść na jaw.

PROJEKT ZREALIZOWANY W RAMACH „TEATROTEKI”, PRZEDSIĘWZIĘCIA WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH, W KTÓRYCH NARZĘDZIA FILMOWE, SŁUŻĄ DO REALIZACJI SPEKTAKLU TELEWIZYJNEGO. FILM ZWYCIĘŻYŁ W KONKURSIE „TEATROTEK” NA 43. KOSZALIŃSKIM FESTIWALU DEBIUTÓW FILMOWYCH „MŁODZI I FILM”.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z AKTOREM TOMASZEM SAPRYKIEM.

13 LIPCA | 20:00 | Kino Orzeł

 

 

   LAS (Polska 2024, 84’)

REŻYSERIA: Lidia Duda

Asia i Marek po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj – miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania, bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy? Świat dzieci diametralnie się zmienia. Już nie bawią się w rycerza i księżniczkę, tylko w uchodźcę i służby graniczne. Wielka polityka zapukała do drzwi ich domu i już nic nie było takie, jak kiedyś.

FILM OTRZYMAŁ NAGRODĘ SILVER ALEXANDER NA FESTIWALU W SALONIKACH, GDZIE MIAŁ SWOJĄ ŚWIATOWĄ PREMIERĘ, ZWYCIĘŻYŁ NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY I OTRZYMAŁ REKOMENDACJĘ DO EUROPEJSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ 2024.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z LIDIĄ DUDĄ, LAUREATKĄ LAURU CISOWEGO 2024.

13 LIPCA | 13:30 | Kino Orzeł

 

 

   MIŁOŚĆ BEZ OSTRZEŻENIA (She Came to Me, USA 2023, 103’)

REŻYSERIA: Rebecca Miller. OBSADA: Anne Hathaway, Peter Dinklage, Joanna Kulig, Marisa Tomei

Mieszkający w najbardziej inspirującym mieście świata kompozytor przechodzi kryzys – musi napisać operę, która zachwyci cały Nowy Jork. Sprawa nie jest prosta – zblazowana śmietanka towarzyska widziała już prawie wszystko. Za radą żony, która, choć prowadzi popularną klinikę terapeutyczną, sama zmaga się z nerwicą natręctw, postanawia poszukać natchnienia w najmniej oczekiwanym miejscu. Jego muzą okaże się seksoholiczka, kapitan statku rybackiego dryfującego wokół Manhattanu. Pełna humoru opowieść o tym, że w wielkim mieście nie ma rzeczy niemożliwych, a wszystkich jego mieszkańców łączy jedno: nadzieja, że wyczekiwana miłość w końcu nadejdzie.

FILM OTWIERAJĄCY 73. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W BERLINIE. POPISOWA ROLA JOANNY KULIG, U BOKU WIELKICH GWIAZD AMERYKAŃSKIEGO KINA.

9 LIPCA | 16:00 | Kino Orzeł

 

 

   PERFECT DAYS (Perfect Days, dramat, Niemcy, Japonia 2023, 123’)

REŻYSERIA: Wim Wenders. OBSADA: Kōji Yakusho

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Nowy film twórcy „Lisbon Story" i „Nieba nad Berlinem" to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności. Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone.

UZDRAWIAJĄCE KINO ZMIENIAJĄCE CODZIENNOŚĆ W MAGIĘ. FILM OTRZYMAŁ NOMINACJĘ DO OSCARA DLA NAJLEPSZEGO FILMU MIĘDZYNARODOWEGO.

8 LIPCA | 16:00 | Kino Orzeł

 

 

   PIANOFORTE (Polska 2023, 89’)

REŻYSERIA: Jakub Piątek

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie „Pianoforte” znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.

NOWY FILM KUBY PIĄTKA BYŁ HITEM FESTIWALU SUNDANCE, OTRZYMAŁ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI W CZASIE NAJWIĘKSZEGO POLSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO - MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ORAZ POLSKĄ NAGRODĘ FILMOWĄ ORZEŁ 2024 DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO FILMU DOKUMENTALNEGO.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM JAKUBEM PIĄTKIEM.

9 LIPCA | 19:00 | Kino Orzeł

 

 

   SKĄD DOKĄD (Polska/Ukraina/Francja 2023, 85’)

REŻYSERIA: Maciej Hamela

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

„Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

JEDEN Z NAJCZĘŚCIEJ NAGRADZANYCH I DOCENIANYCH POLSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH SEZONU 2023/2024. ZNALAZŁ SIĘ M.IN. NA SKRÓCONEJ LIŚCIE KANDYDATÓW DO OSCARÓW.

9 LIPCA | 11:30 | Kino Orzeł

 

 

   STANCJA (Polska 2021, 30’)

REŻYSERIA: Adrian Apanel. OBSADA: Jakub Zając, Agnieszka Warchulska, Sonia Mietielica, Anna Seniuk

Młody chłopak puka do drzwi starego domu, chcąc wynająć pokój. Otwiera mu ubrana w szlafrok właścicielka. Kobieta chce się pozbyć gościa, ale gdy dowiaduje się, że chodzi o wynajem, zgadza się oprowadzić go po willi. Stancja okazuje się zapuszczona, a z każdym zwiedzonym pokojem i kolejnym poznanym lokatorem wydaje się coraz dziwniejsza... Chłopak chce się stamtąd wydostać, ale to nie takie proste.

11 LIPCA | 13:30 | Kino Orzeł

 

 

   STREFA INTERESÓW (The Zone of Interest, Wielka Brytania, Polska, USA 2023, 105’)

REŻYSERIA Jonathan Glazer. OBSADA: Sandra Hüller, Christian Friedel, Ralph Herforth

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia? To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

GRAND PRIX FESTIWALU W CANNES. FILM OTRZYMAŁ 5 NOMINACJI DO OSCARÓW 2024, W KATEGORIACH: NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZA REŻYSERIA, SCENARIUSZ ADAPTOWANY, DŹWIĘK I PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY. W TYCH DWÓCH OSTATNICH ZDOBYŁ NAGRODY AKADEMII.

SEANS FILMU POPRZEDZI ROZMOWA O PRODUKCJI FILMU I JEGO ZNACZENIU DLA HISTORII KINA.

11 LIPCA | 19:30 | Kino Orzeł

 

 

   ŚWIATŁONOC (Svetlonoc, Słowacja/Czechy 2022, 106’)

REŻYSERIA: Tereza Nvotova. OBSADA: Natalia Germani, Eva Mores, Juliana Olhova

Sarlota (Natalia Germani) powraca do swojej rodzinnej wsi, by znaleźć odpowiedzi na nękające ją od lat pytania dotyczące jej dzieciństwa. Mieszkańcy nie są jednak skłonni do pomocy, podejrzewają bowiem Sarlotę o morderstwo i czary. „Światłonoc” nie ma za wiele wspólnego z takimi folk horrorami jak „Czarownica” Roberta Eggersa – o wiele bliżej jej do filmów Jagody Szelc. Urodzona w Czechosłowacji reżyserka Tereza Nvotová interesuje się bowiem nie tyle czarownictwem rozumianym jako pakt z szatanem dający nadludzkie moce, ale zabobonami przenikającymi społeczeństwo do dzisiaj i często prowadzącymi do tragedii. „Światłonoc” eksploruje dzięki temu tematy patriarchatu i mizoginii w fascynujący sposób, a przy tym zachwyca wspaniałymi zdjęciami autorstwa Federika Cescy.

ZŁOTY LAMPART FESTIWALU W LOCARNO W 2022 ROKU. PREZENTOWANY NA FESTIWALACH: TRANSILVANIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2023, VANCOUVER INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2022.

10 LIPCA | 13:30 | Kino Orzeł

 

 

   ŚWIĘTO OGNIA (Polska 2023, 99’)

REŻYSERIA: Kinga Dębska. OBSADA: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Karolina Gruszka, Paulina Pytlak, Joanna Drabik

Miłość, której nie da się zapomnieć, pasja i cena sukcesu – to wszystko w nowym filmie ukochanej reżyserki Polaków – Kingi Dębskiej (Moje córki krowy, Zabawa zabawa, Zupa nic). Tym razem zdobywczyni rekordowej liczby nagród i wyróżnień przyznawanych przez krajową publiczność powraca z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów, czymś pomiędzy „Amelią” a „Nietykalnymi”. Podnoszące na duchu „Święto ognia” powstało w oparciu o uwielbiany przez czytelników i uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku, autorstwa Jakuba Małeckiego.

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ KINGĄ DĘBSKĄ ORAZ ODTWÓRCĄ JEDNEJ Z GŁÓWNYCH RÓL, TOMASZEM SAPRYKIEM.

14 LIPCA | 11:30 | Kino Orzeł

 

 

   TYLE CO NIC (Polska 2023, 93’)

REŻYSERIA: Grzegorz Dębowski. OBSADA: Artur Paczesny, Monika Kwiatkowska, Agnieszka Kwietniewska, Artur Steranko

Jarek (Artur Paczesny) to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość…

Film doceniono podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grzegorza Dębowskiego nagrodzono za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz. Grającego główną rolę Artura Paczesnego obwołano najlepszym aktorem. Agnieszka Kwietniewska zdobyła laur dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Film zdobył Orła – Polską Nagrodę Filmową za najlepszy debiut w polskim kinie. Liczba nagród nie ma końca, podobnie jak zachwyty widzów i krytyków na temat tego wybitnego polskiego filmu.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM GRZEGORZEM DĘBOWSKIM I ODTWÓRCĄ GŁÓWNEJ ROLI ARTUREM PACZESNYM.

14 LIPCA | 14:30 | Kino Orzeł

 

   WSZYSTKO JEST MOŻLIWE (Polska 2013, 53’)

REŻYSERIA Lidia Duda

"Istotą podróżowania jest oczekiwanie na to, co może mnie spotkać. To adrenalina, zaskoczenie, niespodzianka. Nie mam żadnych obowiązków. Jestem wolna. Moim pragnieniem jest poznawanie człowieka pod wszystkimi szerokościami geograficznymi" Teresa Bancewicz. Historia Teresy jest przykładem, że tak naprawdę w życiu wszystko jest możliwe i że zanim powiemy "pas", powinniśmy zastanowić się, czy nie za szybko rezygnujemy. Jej filmy pokazywane były w konkursach na kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach filmowych.

PREZENTACJI FILMÓW TOWARZYSZYĆ BĘDZIE KRÓTKIE WPROWADZENIE AUTORSTWA LIDII DUDY.

12 LIPCA | 14:00 | Kino Orzeł