Goście Festiwalu 2024
LIDIA DUDA – LAUR CISOWY 2024
Ceniona reżyserka filmów dokumentalnych Lidia Duda, otrzyma tegoroczny Laur Cisowy za wybitne osiągnięcia artystyczne. Na festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy film Lidii Dudy, zdobywający obecnie powszechne uznanie „Las”, ale widzowie „Lata z Muzami” poznają też wybrane wcześniejsze filmy tej autorki.
Lidia Duda do kina trafiła późno. Po ukończeniu kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim pracowała w klubie jazzowym, w Operze Wrocławskiej, uczyła plastyki. Gdy zaczęła pracę w telewizyjnym dziale reklamy, po raz pierwszy zetknęła się z mediami. Reporterskiego rzemiosła uczyła się w newsowych "Aktualnościach" Katowickiej TVP. Stamtąd w latach 90-tych trafiła do telewizyjnego Ekspresu Reporterów, gdzie zrealizowała 60 reportaży. Szybko jednak porzuciła reporterską misję na rzecz dokumentalnej pasji. Niezmiennie jako wolny strzelec. Wchodzi z kamerą do miejsc, o których wolelibyśmy nie pamiętać, zagląda pod podszewkę rzeczywistości, nie zadowalając się jednoznacznymi opowieściami. Szuka szczelin.
Zdarza się, że jej filmy zmieniają życie bohaterów. Tak było z "Herkulesem" z 2004 roku, opowieścią o dwunastoletnim Krzysiu dorastającym w patologicznej rodzinie. W 2005 roku "Herkules" był jednym z objawień Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Lidia Duda otrzymała za niego Złotego Lajkonika, główną nagrodę konkursu polskich filmów dokumentalnych. Film Dudy zwyciężał bezpretensjonalnością, a reżyserka, która trzymała się na uboczu filmowego światka, zdobyła uznanie na najbardziej prestiżowym festiwalu dokumentalnym w Polsce. Gdy "Herkulesa" wyemitowano w telewizji, dwójka młodych ludzi postanowiła pomóc Krzysiowi. Rok później zabrali chłopca nad morze. Lidia Duda pojechała z nimi i nakręciła drugą część opowieści o Herkulesie, który po raz pierwszy opuszczał rodzinny Śląsk. Wielki sukces przyszedł kilka lat później. "Uwikłani" zrealizowani w 2012 roku opowiadali historię pedofila i jego ofiary, która po latach postanowiła sama wymierzyć sprawiedliwość. W 2012 roku "Uwikłanych" nagrodzono główną nagrodą w konkursie polskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego za "podjęcie trudnego tematu i znalezienie dla niego adekwatnej formy".
Filmy trudne przeplata nieco lżejszymi opowieściami. Po "U nas w Pietraszach" w 2003 roku zrealizowała "Witaj bracie w cygańskim taborze", dokument o pięciu pokoleniach cygańskiej rodziny Trojanków, która po raz pierwszy od momentu zniesienia zakazu poruszania się cygańskich taborów wyrusza do Zielonej Góry. Po poruszającym "Herkulesie" zdecydowała się na lekkie dokumentalne "Co widzisz, jak zamkniesz oczy" (2006 r.), a po dramatycznych "Braciach" (2007 r.) nakręciła film "Całe życie z radiem" (2008 r.) – zapis jednego dnia z życia starszego małżeństwa zasłuchanego w audycjach katolickiego Radia Maryja.
Pozytywnej energii potrzebowała także po "Uwikłanych", dlatego zdecydowała się na realizację filmu "Wszystko jest możliwe". Miał on być opowieścią o tym, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń. Jej bohaterka, Teresa Bancewicza w wieku 65 lat straciła pracę i zachorowała na depresję. Lekarz doradził jej leczenie w szpitalu bądź zmianę otoczenia. Ruszyła w autostopową podróż po Skandynawii. W ten sam sposób zwiedziła też Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję i Afrykę. "Kiedy ją poznałam, pomyślałam sobie: wreszcie film bez żadnych szarości, pełna spontaniczność i radość. Później zaczęłam pogłębiać temat. Dziś moja bohaterka dalej jest uśmiechnięta, ale film już nie jest tak pozytywny. Powstał dokument, który jest spowiedzią: bohaterki i jej męża" – mówi Lidia Duda. [opr. na podstawie culture.pl]
W 2018 roku powstał film „Newborn”, opowiadający o niezgodzie na własne życie i o trudnej sztuce uczenia się nowego. To film o przegranym, który postanowił zostać zwycięzcą. Film o sile ludzkiego charakteru. Film o miłości, która może odmienić życie. W 2022 roku premierę miały „Pisklaki”, które wstrząsnęły polskim kinem dokumentalnym, a Lidii Dudy przyniosły mnóstwo nagród. Ten film jest podróżą do świata dziecięcej duchowości - empatii, wrażliwości, artystycznej ekspresji i siły charakteru. Świata, w którym wsparcie i bliskość drugiego dziecka jest jak tlen, który pozwala przeżyć najtrudniejsze chwile. Najnowszym filmem Lidii Dudy jest „Las”, który opowiada o rodzinie Asi i Marka, mieszkającej w Puszczy Białowieskiej. To ich mały raj – miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania, bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy?
Jej filmy pokazywane były w konkursach na kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach filmowych. Zdobyła Grand Prix m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Huston, Istambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie i Pradze. Zdobywczyni Grand Press za „U nas w Pietraszach". Dwa razy otrzymała Grand Prix Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowego, za filmy „Herkules" (2005) i „Uwikłani" (2012). Licznymi nagrodami doceniono też kolejne jej filmy „Pisklaki” i „Las”.
W 2022 roku na festiwalu „Lato z Muzami” zaprezentowano wspomniane „Pisklaki”, które zostały w Nowogardzie przyjęte entuzjastycznie, a spotkanie z Lidią Dudą wywołało spore poruszenie. W tym roku Lidia Duda pokaże widzom w Nowogardzie swoje wcześniejsze i głośne produkcje, „Herkulesa” i „Wszystko jest możliwie”. Zaś głównym wydarzeniem tegorocznego festiwalu „Lato z Muzami” będzie pokaz najnowszego filmu Lidii Dudy „Las”, za który autorka zdobyła między innymi nagrodę na festiwalu w Salonikach, ale też rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Po pokazie filmu „Las” Lidia Duda spotka się z widzami festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Jurorka Konkursu Filmowa Młoda Polska.
PIĄTEK, 12 LIPCA 2024 | 14:00 | Kino Orzeł
SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ LIDII DUDY – LAUREATKI LAURU CISOWEGO 2024
HERKULES (Polska 2004, 24’) REŻYSERIA Lidia Duda
WSZYSTKO JEST MOŻLIWE (Polska 2013, 53’) REŻYSERIA Lidia Duda
PREZENTACJI FILMÓW TOWARZYSZYĆ BĘDZIE KRÓTKIE WPROWADZENIE AUTORSTWA LIDII DUDY.
SOBOTA, 13 LIPCA 2024 |13:30 | Kino Orzeł
SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ LIDII DUDY – LAUREATKI LAURU CISOWEGO 2024
LAS (Polska 2024, 84’) REŻYSERIA: Lidia Duda
SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z LIDIĄ DUDĄ, LAUREATKĄ LAURU CISOWEGO 2024.
URSZULA DUDZIAK
Urszula Dudziak jest – zdaniem krytyków muzycznych – czołową postacią polskiej wokalistyki jazzowej. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.
W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" przyznał jej albumowi "Newborn Light" maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku "Los Angeles Times" mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór "PAPAYA" stał się światowym hitem. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 r. przyznano jej tytuł "Artysta bez granic". Została uhonorowana Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). W 2016 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych UNESCO wyróżniła ją tytułem "Artysty dla Pokoju" (było to przy tym pierwsze takie odznaczenie dla twórcy z Europy Wschodniej). W 2017 roku wokalistka odebrała "Fryderyka" w kategorii "Muzyka jazzowa" za całokształt twórczości.
Artystka dysponuje niezwykłą skalą głosu; porównywano ją do Ymy Sumac, peruwiańskiej śpiewaczki, mającej skalę 5-oktawową. Swoboda i perfekcja intonacji oraz technika wokalna zyskały jej opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. Znana jest ze stosowania klasycznej techniki wokalnej zwanej "scatem". Jest mistrzynią tego, popularnego w jazzie, sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów. Nagrała ponad 50 albumów [źródło culture.pl]
Przed rokiem na festiwalu „Lato z Muzami” zaprezentowano film dokumentalny Agnieszki Iwańskiej zatytułowany „Ula” i bardzo się on widzom spodobał. Już wtedy organizatorzy festiwalu podjęli decyzję o zaproszeniu Urszuli Dudziak do Nowogardu. Prace ruszyły, a zachwycona naszym miastem i widzami festiwalu reżyserka filmu, przekazała Urszuli Dudziak dobrą wieść i nasze zaproszenie. Dziś z dumą możemy napisać, że Urszula Dudziak przyjęła propozycję i już 12 lipca wystąpi w Nowogardzkim Domu Kultury, gdzie jej koncert z akompaniamentem cenionego muzyka Grzegorza Piotrowskiego, uroczyście otworzy 27. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Dzień później 13 lipca Urszula Dudziak spotka się z widzami festiwalu, na specjalnie zaaranżowanym spotkaniu.
PIĄTEK, 12 LIPCA 2024 |19:00 | Kino Orzeł
UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
KONCERT URSZULI DUDZIAK Z AKOMPANIAMENTEM GRZEGORZA PIOTROWSKIEGO
SOBOTA, 13 LIPCA 2024 | 11:30 | Kino Orzeł
URSZULA DUDZIAK W NOWOGARDZIE
ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z URSZULĄ DUDZIAK, GWIAZDĄ LATA Z MUZAMI 2024.
GRZEGORZ PIOTROWSKI
Wszechstronny, multiinstrumentalista – saksofonista, pianista, keyboardzista, skrzypek, flecista, perkusjonista, a także kompozytor, aranżer, producent i wydawca muzyczny, działający w takich obszarach, jak jazz, acid jazz, jazz-rock, fusion, world music, roots, ethno, funky, rap, folk, pop. Jako jedyny, grywa na saksofonie bez ustnika i na saksofonie z lodu. Zdobywca serc i nagród, twórca płodny i niepokorny, okrzyknięty nadzieją polskiego jazzu, określany mianem impresjonisty, malującego dźwięko-obrazy.
Jest absolwentem prestiżowego Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Tworzy projekty, będące muzyczną podróżą, pełną przestrzeni, emocji i magii, w obrębie których odbywa się spójna współpraca bogatych osobowości i muzycznych temperamentów.
PIĄTEK, 12 LIPCA 2024 |19:00 | Kino Orzeł
UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
KONCERT URSZULI DUDZIAK Z AKOMPANIAMENTEM GRZEGORZA PIOTROWSKIEGO
MACIEJ RANT
Urodzony w Augustowie w czasie, gdy w mieście przebywała ekipa serialu "Czarne chmury". Kierownik działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury kina Forum, pomysłodawca i organizator akcji Filmowe Podlasie Atakuje! oraz dyrektor artystyczny i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Filmowiec niezależny, współpomysłodawca i członek kolektywów filmowych Podlasie Makes Me Happy i Hermanos de Chamuco (m.in. filmy: "Krańce świata: Człowiek Ryba", "Wielki Łapiak", "Krwawy pazur", "Tandemem przez pogranicze", "Ginące zawody: Herr Barbarisch", "Ginące zawody: Kurzy śpiewak", "Goście, czyli na wschodnich bezdrożach"), muzycznego kolektywu Demonios Latinos oraz – z Tomaszem Adamskim – kolektywu Kaufman Bros & Sistas (mającego na koncie wystawę „Wyśniona historia kina na Podlasiu” i pracującego nad książką o historii podlaskiego kina). Selekcjoner filmowy, juror, organizator wielu wydarzeń filmowych, muzycznych i wystaw w kraju i za granicą. W wolnych chwilach zawodnik i propagator piłki błotnej (organizator Swampions Soccer League / Błotnej Ligi Mistrzów).
PONIEDZIAŁEK, 8 LIPCA 2024 |19:00 | Kino Orzeł
INAUGURACYJNE WYDARZENIE 27. „LATA Z MUZAMI”
WERNISAŻ WYSTAWY „WYŚNIONE KINO NA PODLASIU”
FILMOWE PODLASIE ATAKUJE / PODLASKI POCZĘSTUNEK
ANDRZEJ GÓRSKI
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Nauczyciel fotografii w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. H. Sienkiewicza oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku (projekt „Sny Białostoczan”, 2007). Od 10 lat zajmuje się XIX-wiecznymi technikami fotograficznymi. Na projekt o powstaniu styczniowym otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a TVP Historia zrealizowała o nim film z serii „Historia żywa”. Fotografie były także publikowane w magazynie „National Geographic Polska”. Od 2013 roku, posługując się stuletnim aparatem i procesem mokrego kolodionu, realizuje projekt dokumentalny „Jak podróżowano w XIX wieku”. Wątek morski projektu był realizowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych, takich jak Dar Młodzieży, Zawisza Czarny i Kapitan Borchardt. Fotografie zdobyły I nagrodę w konkursie fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Photo (2017), były też nominowane w konkursie Grand Press Photo w kategorii zestaw dokumentalny. Wystawa podsumowująca marynistyczną część projektu była prezentowana w Galerii SKUR 2 w Stavanger podczas Tall Ships Races 2018. W 2019 roku, wątkom podróżnym zarejestrowanym w technice kolodionowej poświęcona była wystawa „Transport dóbr i obrazów” w Galerii Arsenał w Białymstoku.
PONIEDZIAŁEK, 8 LIPCA 2024 |19:00 | Kino Orzeł
INAUGURACYJNE WYDARZENIE 27. „LATA Z MUZAMI”
WERNISAŻ WYSTAWY „WYŚNIONE KINO NA PODLASIU”
FILMOWE PODLASIE ATAKUJE / PODLASKI POCZĘSTUNEK
TOMASZ ADAMSKI
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Studiów Kulturowych. Od wielu lat prowadzi zajęcia na Uniwersytecie w Białymstoku z zakresu filmu i animacji kultury. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Mocno związany ze środowiskiem filmowym. Prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym).
PONIEDZIAŁEK, 8 LIPCA 2024 |19:00 | Kino Orzeł
INAUGURACYJNE WYDARZENIE 27. „LATA Z MUZAMI”
WERNISAŻ WYSTAWY „WYŚNIONE KINO NA PODLASIU”
FILMOWE PODLASIE ATAKUJE / PODLASKI POCZĘSTUNEK
JAKUB PIĄTEK
Jakub Piątek urodził się w 1985 roku. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Przed rozpoczęciem studiów na Wydziale Reżyserii pracował jako dziennikarz prasy lokalnej i animator kultury. W czasie studiów nakręcił etiudę dokumentalną „Jak wrócisz” (2006), krótkometrażowe fabuły „Pustostan” (2007) i „350 km” (2009) oraz krótkometrażowy dokument „Karuzelnicy” (2008). Jego debiut reżyserski, krótkometrażowy film dokumentalny „Matka” (2009), wyprodukowany przez Szkołę Wajdy, pokazywano na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych. W 2014 roku napisał scenariusz do filmu dokumentalnego „One Man Show”, który następnie wyreżyserował i zmontował. Film miał premierę na KFF 2014 oraz na DOK Leipzig 2014. Autor scenariusza do wyreżyserowanej przez siebie krótkometrażowej fabuły „Users” (2018), która miała premierę na KFF 2018 oraz na Slamdance Film Festival 2019. Jego pełnometrażowym fabularnym debiutem był w 2021 roku film „Prime Time, którego premiera odbyła się na amerykańskim festiwalu Sundance, najważniejszym wydarzeniu kina niezależnego na świecie. Tam też zadebiutował jego pełnometrażowy film dokumentalny „Pianoforte”. Oba filmy zostały przyjęte entuzjastycznie. W jego dorobku jest też współreżyseria głośnego serialu serwisu Netflix zatytułowanego „Pewnego razu na krajowej jedynce”.
WTOREK, 9 LIPCA 2024 |19:00 | Kino Orzeł
PIANOFORTE (Polska 2023, 89’) REŻYSERIA: Jakub Piątek
SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM JAKUBEM PIĄTKIEM.
MARTA STRZELECKA
Marta Strzelecka – autorka książki „Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy. Redaktorka, dziennikarka, autorka tekstów o kulturze. Współtworzyła oraz redagowała działy kultury w kilku redakcjach prasowych. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, w Programie Drugim Polskiego Radia.
ŚRODA, 10 LIPCA 2024 |19:00 | Kino Orzeł
Spotkanie z książką: ZIEMIANKI. CO PANIE Z DWORÓW ŁĄCZYŁO Z CHŁOPKAMI
SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻKI MARTĄ STRZELECKĄ POPRZEDZI POKAZ FILMU.
JAKUB DEMIAŃCZUK
Krytyk filmowy i komiksowy, dziennikarz działu kultury tygodnika „Polityka”, stały współpracownik pism „Kino” i „Noise Magazine” oraz Festiwalu Nowe Horyzonty i American Film Festivalu. Członek FIPRESCI oraz Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Programer odbywającego się w warszawie Przeglądu Nowego Kina Niderlandzkiego. W swoich tekstach zajmuje się najczęściej kulturą popularną i jej reakcją na zmiany społeczne, polityczne i historyczne. Juror Konkursu Filmowa Młoda Polska.
MICHAŁ TOCZEK
Urodzony w 1996 w Gdańsku reżyser i scenarzysta. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Reżyser filmów „Być kimś” i „Martwe małżeństwo”. Zdobył ponad 50 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. Pracował też jako reporter w Gazecie Wyborczej, gdzie rozwijał swoje zainteresowania dokumentalne. Za swoich mistrzów uważa Kena Loacha i Mike Leigha. Film „Być kimś” przed rokiem przyniósł mu m.in. Grand Prix konkursu Filmowa Młoda Polska na Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Juror Konkursu Filmowa Młoda Polska.
MAGDALENA SZYMKÓW
Filmowczyni, reżyserka, dokumentalistka, scenarzystka. Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego, dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Szkoły Wajdy. Stypendystka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Amsterdamskiego Funduszu Sztuki. Doktorantka Wydziału Reżyserii Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W swoich projektach rozwija formy wizualne odnoszące się do przeszłości i pamięci. Tradycję dokumentu łączy z przetwarzaniem archiwaliów, home movies i found footage. Autorka filmu dokumentalnego „Mój Dom” oraz „Kolaudacja”. Scenarzystka, montażystka i reżyserka filmu „Okupacja 1968. Piszę do ciebie, kochanie”. II reżyser filmu dokumentalnego „Ucieczka na Srebrny Glob” w reżyserii Kuby Mikurdy. Tworzyła zespół producencki VezFilm z siedzibą w Londynie, który wyprodukował m.in. filmy „Anita”, „Train to Moscow”. Wyróżniona nominacją do nagród Focal International Award 2019 w Londynie za najlepsze wykorzystanie materiałów archiwalnych w produkcji filmowej. Obecnie kierowniczka Katedry Filmu (Pracownia Filmu Found Footage i Sound Design) w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jurorka Konkursu Filmowa Młoda Polska.
MARCIN KOSZAŁKA
Operator, dokumentalista, reżyser i scenarzysta. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Autor kilkunastu filmów dokumentalnych oraz zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych – nagradzany na festiwalach w Polsce i poza nią. W 2015 roku wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny „Czerwony pająk”. Jego drugim pełnometrażowym filmem fabularnym jest „Biała odwaga”. Dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na FPFF w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage. Wykładowca, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.
SOBOTA, 13 LIPCA 2024 |16:30 | Kino Orzeł
BIAŁA ODWAGA (Polska 2024, 116’) REŻYSERIA: Marcin Koszałka. OBSADA: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Juliusz Chrząstowski, Andrzej Konopka
SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z MARCINEM KOSZAŁKĄ, REŻYSEREM I SCENARZYSTĄ FILMU „BIAŁA ODWAGA”.
KINGA DĘBSKA
Absolwentka reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie kilkanaście nagradzanych filmów dokumentalnych. Za swój debiut fabularny „Hel” otrzymała nagrodę za najlepszy scenariusz na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film 2010. Drugi film fabularny, „Moje córki krowy”, przyniósł jej sukces artystyczny i frekwencyjny, m.in. Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2015 oraz wiele innych nagród w Polsce i na świecie. Jej kolejne filmy to „Plan B” oraz „Zabawa zabawa”, nagrodzona m.in. Nagrodą Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera w Krakowie 2019. Jej kolejnym filmem była „Zupa nic”, w którym powracała do swojej młodości. Równie ciepło przyjęto jej kolejny i najnowszy film, „Święto ognia”, który zaprezentujemy widzom festiwalu „Lato z Muzami”. Jest również autorką książek „Moje córki krowy” i „Porozmawiaj ze mną”. Pracuje dla małego ekranu realizując popularne seriale i spektakle telewizyjne.
NIEDZIELA, 14 LIPCA 2024 |11:30 | Kino Orzeł
ŚWIĘTO OGNIA (Polska 2023, 99’) REŻYSERIA: Kinga Dębska. OBSADA: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Karolina Gruszka, Paulina Pytlak, Joanna Drabik
SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ KINGĄ DĘBSKĄ ORAZ ODTWÓRCĄ JEDNEJ Z GŁÓWNYCH RÓL, TOMASZEM SAPRYKIEM.
TOMASZ SAPRYK
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz reżyser. Przez wiele lat związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, współpracował również z innymi stołecznymi teatrami, m.in.: Polskim, Na Woli, Syrena. Urodził się 17 listopada 1966 roku w Warszawie. W 1990 roku ukończył studia aktorskie w warszawskiej PWST. W tym samym roku zadebiutował na scenie, w roli Tybalta w spektaklu „Romeo i Julia” Williama Shakespeare’a w reżyserii Andrzeja Wajdy, po raz pierwszy pojawił się na ekranie w epizodycznej roli w filmie dla dzieci „Mów mi Rockefeller” Waldemara Szarka (1990) i po raz pierwszy zagrał w spektaklu Teatru TV. Wystąpił w sumie w blisko stu różnych filmach i serialach. Ta lista praktycznie nie ma końca, ale widzowie zapewne doskonale znają go z występów w takich filmach, jak m.in. „Pieniądze to nie wszystko”, „Dzień świra”, „Wesele”, serial „Ja wam pokażę!”, „Weekend”, „Supermarket”, „Wołyń”, „7 uczuć”, „Najmro”, „Brigitte Bardot cudowna”, spektakl tv „Jamajka”, „Broad Peak” a ostatnio serial „Rojst. Millenium”. Uchodzi za aktora charakterystycznego i mistrza drugiego planu, ale wystarczy dać mu do ręki materiał, a objawia się nam jeden z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych polskich aktorów. Potwierdził to zdobywając Polską Nagrodę Filmową Orzeł, za rolę ojca w „Sztuczkach” Andrzeja Jakimowskiego, a ostatnio doskonałą kreacją w „Święcie ognia”, z którym dotrze do Nowogardu, aby spotkać się z publicznością. Tomasz Sapryk spotka się też z publicznością po prezentacji „Jamajki”, filmowego spektaklu, który niedawno wygrał 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.
SOBOTA, 13 LIPCA 2024 | 20:00 | Kino Orzeł
JAMAJKA (Polska 2022, 55’) REŻYSERIA: Bartosz Paduch. OBSADA: Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Sapryk, Marcin Troński, Wojciech Żołądkowicz
SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z AKTOREM TOMASZEM SAPRYKIEM.
NIEDZIELA, 14 LIPCA 2024 | 11:30 | Kino Orzeł
ŚWIĘTO OGNIA (Polska 2023, 99’) REŻYSERIA: Kinga Dębska. OBSADA: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Karolina Gruszka, Paulina Pytlak, Joanna Drabik
SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ KINGĄ DĘBSKĄ ORAZ ODTWÓRCĄ JEDNEJ Z GŁÓWNYCH RÓL, TOMASZEM SAPRYKIEM.
GRZEGORZ DĘBOWSKI
Grzegorz Dębowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W swoim dotychczasowym dorobku, obok kilku docenionych na festiwalach filmowych etiud szkolnych, ma m.in. zrealizowany w Studio Munka w ramach programu Trzydzieści Minut krótkometrażowy obraz „NDR”. Doświadczenie filmowe zdobywał jako asystent reżysera na planach m.in. „Jestem Bogiem” Leszka Dawida i nagrodzonego Oscarem filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Jego debiut reżyserski, film "Tyle co nic" miał swoją światową premierę podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie wyróżniono go statuetką Złotego Pazura w kategorii Inne Spojrzenie, nagrodami za najlepszy scenariusz i najlepszy debiut, nagrodami aktorskimi dla Artura Paczesnego oraz Agnieszki Kwietniewskiej i statuetką Don Kichota – Nagrodą Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Obraz Grzegorza Dębowskiego nominowany był także do tegorocznych Bestsellerów EMPiKu w kategorii Odkrycia, zdobył Orły 2024 za Odkrycie Roku, Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Scenariusz, wygrał kilka nagród na 43. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.
NIEDZIELA, 14 LIPCA 2024 |14:30 | Kino Orzeł
TYLE CO NIC (Polska 2023, 93’) REŻYSERIA: Grzegorz Dębowski. OBSADA: Artur Paczesny, Monika Kwiatkowska, Agnieszka Kwietniewska, Artur Steranko
SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM GRZEGORZEM DĘBOWSKIM I ODTWÓRCĄ GŁÓWNEJ ROLI ARTUREM PACZESNYM.
ARTUR PACZESNY
Urodzony w 1978 r. w Pile. Absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (wydział zamiejscowy we Wrocławiu). W latach 2005-18 aktor Bałtyckiego teatru Dramatycznego w Koszalinie. Od 2020 r. związany z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Grywał epizodyczne role w serialach – m.in. w "Fali zbrodni", "Świecie według Kiepskich", "O mnie się nie martw", "Koronie królów", "Informacji zwrotnej" czy "Wyrwie". Laureat nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę męską na festiwalu w Gdyni, za rolę w filmie „Tyle co nic”. Jedno z największych odkryć w polskim kinie w 2024 roku.
NIEDZIELA, 14 LIPCA 2024 | 14:30 | Kino Orzeł
TYLE CO NIC (Polska 2023, 93’) REŻYSERIA: Grzegorz Dębowski. OBSADA: Artur Paczesny, Monika Kwiatkowska, Agnieszka Kwietniewska, Artur Steranko
SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM GRZEGORZEM DĘBOWSKIM I ODTWÓRCĄ GŁÓWNEJ ROLI ARTUREM PACZESNYM.
MAGDALENA SMALARA
Aktorka. Ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Od 2002 roku jest w zespole Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrała tam m.in. tytułową rolę w „Balladynie” J. Słowackiego, Mirandę w „Burzy”, Helenę w „Śnie nocy letniej”, Lady Macduf w „Makbecie”, Anielkę w „Jak wam się podoba”, Marię w „Wieczorze trzech króli” W. Shakespeare’a. W 2003 roku w Sopocie odbyła się premiera jej recitalu „Tekstylia” z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Współpracowała z Teatrem Buffo, Laboratorium Dramatu („Agata szuka pracy” D. Łukasińskiej). W Teatrze Teatru TV zagrała m.in. w „Ślubach panieńskich” A. Fredro i „Bezładzie” K. Czeczota. Ma na swoim koncie liczne role filmowe i telewizyjne. W Teatrze Dramatycznym zagrał również w spektaklach M. Bogajewskiej, E. Pietrowiak, J. Krofty, G. Chrapkiewicza, A. Tyszkiewicza, K. Rekowskego, O. Spišáka. W 2001 roku otrzymała Grand Prix, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy w Konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej, organizowanym przez Fundację Okularnicy. W 2003 roku otrzymała Nagrodę im. Tadeusza Łomnickiego za wybitne osiągnięcia w dwa lata po ukończeniu studiów. Zagrała wiele ról w filmach kinowych i serialach telewizyjnych.
NIEDZIELA, 14 LIPCA 2024 |19:00 | Kino Orzeł
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
„KOBIETA DO ZJEDZENIA” – RECITAL MAGDALENY SMALARY