Image
Image
LzM | Plener Malarski „Z innej perspektywy”

LzM | Plener Malarski „Z innej perspektywy”

Nowogardzkie plenery mają swoją 20-letnią historię. W dniach 16.07–22.07.2018 odbędzie się XXI Plener Malarski pod tytułem „Z innej perspektywy”.

W ciągu 5 dni uczestnicy pleneru zamierzają przeprowadzić intensywny dialog artystyczny o pięknie Ziemi Nowogardzkiej. Takim miejscem urokliwym będzie okolica Kulic, wszystko po to, aby uwiecznić i zarejestrować miejsca niezwykłe i najbardziej cenne. Dworek Kulice to unikalna,  zabytkowa posiadłość położona w okolicy Nowogardu, zbudowana w połowie XIX wieku przez rodzinę Bismarcków. Bismarckowie stworzyli posiadłość w neoklasycystycznym stylu, otoczoną pięknym parkiem, z rozległymi polami i lasami w tle. W ten sposób powstała budowla, która połączyła umiłowanie właścicieli do klasycznego piękna, harmonijnej architektury oraz natury. Plener malarski w tym miejscu to znaczące wydarzenie artystyczne, które stwarza przestrzeń do wzajemnych inspiracji, wymiany doświadczeń między artystami, a powstałe obrazy będą stanowiły swoisty dokument, będą śladem w historii nowogardzkich plenerów.

Na plener przyjęli zaproszenie Agata Pełechaty (Szczecin), Małgorzata Buca (Szczecin), Irena Wyrzykowska (Olsztyn), Ewa Urbańska (Łódź), Katarzyna Raczkowska (Koszalin), Dominika Odrowąż (Szczecin), Marianna Ruszczyńska (Szczecin), Janina Kołodzińska (Golczewo). Na zakończenie 5–dniowych zmagań 21.07.2018 w Nowogardzkim Domu Kultury odbędzie się wernisaż poplenerowej wystawy.

Janina Kołodzińska – Kurator organizacyjny pleneru 2018

Janina Kołodzińska - kurator organizacyjny plenerów malarskich, animator kultury i sztuki Znak zodiaku – bliźnięta. Studia pedagogiczne, magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim, Wychowanie plastyczne w Instytucie Pedagogiki w Olsztynie, Sztuka i Kultura w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, Zarządzanie Oświatą w Akademii Rolniczej w Szczecinie. Nauczyciel dyplomowany, wpisana na listę ekspertów MEN .W roku 2008 otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej I stopnia. W 2009 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Uczestniczyła w konkursach i wystawach nauczycieli w Zielonej Górze i Kamieniu Pomorskim. Przez wiele lat instruktor w NDK w pracowni malowania na szkle i jedwabiu. Organizator warsztatów dla młodzieży i nauczycieli, plenerów malarskich dla studentów, wykładowców WSSU w Szczecinie, kurator organizacyjny plenerów malarskich i warsztatów artystycznych w Golczewie, Kamieniu Pomorskim, Nowogardzie, Dziwnówku, Międzyzdrojach, Prajanii (Serbia), Joachimsthal (Niemcy). Stworzyła wiele projektów dla młodzieży i seniorów np. malowanego jedwabiu i malowanej porcelany.

Małgorzata Buca - mgr sztuki absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, kierunek formy użytkowe.  Studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, kierunek grafika –  dyplom z wyróżnieniem artystycznym u prof. Henryka Regimowicza. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek.Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Od 2001 roku Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Działalność w ZPAP: Okręg Szczeciński - Członek Zarządu w latach 2006-2010, Sekretarz Zarządu kadencji 2010-2014. Władze Główne ZPAP - Sekretarz Głównej Komisji Rewizyjnej w latach  2014-2015. Członek Koła Miłośników Muzyki przy Okręgu Warszawskim ZPAP.

Katarzyna Raczkowska - urodziła się w Warszawie. Nauczyciel, animator kultury. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie i Politechniki Koszalińskiej. Studia podyplomowe Marketing i Zarządzanie w Oświacie. Przewodnicząca Sekcji Plastycznej Oddziału ZNP w Koszalinie oraz Prezes Koszalińskiego Klubu Nauczycieli Plastyków - Twórców. W swojej 35 - letniej karierze zawodowej pracuje jako nauczycielka plastyki, techniki i informatyki. Uczniowie pod jej kierunkiem, osiągali laury w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym KKNP-T, jest również członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Bierze udział w warsztatach artystycznych, plenerach oraz wystawach malarstwa. Wraz z sekcją plastyczną ZNP w Galerii N, organizuje wystawy indywidualne dla artystów z całej Polski oraz wystawy zbiorowe o randze ogólnopolskiej. Prywatnie wraz z mężem, organizuje plenery interdyscyplinarne, w których biorą udział artyści również muzycy znani i doceniani w Polsce. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i partnerskich w Galerii N, Galerii Centrum, Galerii Ratusz, Galerii Jednego Artysty w Koszalinie, a także w Poznaniu, Warszawie, w Galerii „Masarnia” w Grodzisku Wielkopolskim, Bornym Sulinowie, Świdwinie, Słupsku.

Marianna Ruszczyńska - wykształcenia jestem artystą plastykiem, ukończyłam liceum plastyczne im. Constantina Brancussi w Szczecinie oraz Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu. Moją pasją jest rysunek. Fascynuje mnie delikatna gra światła i cienia oraz subtelności linii tworzonych przez ołówek, pióro czy długopis. Bardzo również lubię malarstwo, dlatego z radością siadam do sztalugi. Pasja twórcza daje mi pozytywną energię do życia, wytycza nowe kierunki i przynosi tak bardzo ważny dla mnie rozwój  i spełnienie.

Irena Wyrzykowska - mieszka w Jesionowie koło Olsztyna. Jej malarstwo tematycznie jest różne: martwa natura, kwiaty, pejzaż, abstrakcja. Maluje od 11 lat wszystkimi technikami. Jest członkiem ZAP. Przyjęta przez Zarząd Krajowy Artystów Plastyków w Czarnkowie. W 2016 roku jej prace zostały zakwalifikowane do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego w Salonie Wielkopolskim. W 2011 roku otrzymała Certyfikat z malarstwa nadawany przez Kapitułę Lokalną Grupy Partnerskiej "Gniazdo Warmińskie". Brała udział w licznych plenerach malarskich. Na szczególna uwagę zasługuje plener w Petersburgu (Rosja), Lwowie (Ukraina ), Nowej Pace (Czechy), oraz w wielu miastach Polski. Wystawy indywidualne 17 – Kaliningrad (Rosja), Olsztyn, Mrągowo, Bielawa, Dobre Miasto, i inne miasta polski. Udział w 6 wystawach zbiorowych.

Ewa Urbańska - urodziłam się w Łodzi  gdzie mieszkam i tworzę do dziś. Uprawiam techniki malarskie - olej, akryl, pastel i rysunek.  Jestem członkiem Związku Artystów Plastyków. Miałam 27 wystaw indywidualnych ( Pałac Lubomirskich w Warszawie,  Galeria Adi-Art w Łodzi,  Galeria 137 Pałac Kindermanna,  Pałac Poznańskich w Łodzi, Galeria POSK w Londynie,  Galeria 87 Urzędu Maiasta Łodzi).  90 wystaw zbiorowych ( Warszawa, Łódź, Sandomierz, Uniejów, Zakopane, Kazimierz Dolny,  Swietłogorsk,  Kaliningrad). Moje obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą w Anglii,  Niemczech, Szwecji,  USA,  Indonezji, Kanadzie i Rosji. Staram się aby walory kolorystyczne, kompozycyjne, nastrój i klimat mojego malarstwa oddziaływałyby silnie na odbiorcę.

Dominika Odrowąż - urodzona w 1979 roku w Szczecinie. Grafiką, fotografią i malarstwem zajmuje się od rozpoczęcia edukacji w szczecińskim Liceum Plastycznym im. Constantina Brancussi w 1994 r. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej. Dyplom licencjacki w 2002 roku w pracowni grafiki projektowej u profesora Andrzeja Tomczaka i dr. Danuty Wojciechowskiej. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Tytuł magistra Sztuk Pięknych uzyskała w latach 2003-2005 studiując na Akademii Sztuk Pięknych „Bellas Artes" w Barcelonie, gdzie doskonaliła umiejętności w grafice użytkowej. Od roku 2000 zajmuje się fotografią na festiwalu „Kontrapunkt„- przegląd teatrów małych form. Po ukończeniu studiów w roku 2005 otworzyła własną galerię i studio reklamy. w latach 2011 - 2014 roku pracowała w Akademii Sztuki w Szczecinie, w katedrze Grafiki Artystycznej. W późniejszych latach jako instruktor i grafik w Nowogardzkim Domu Kultury.

Agata Pełchaty - absolwentka Liceum Plastycznego oraz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej (dziś Akademia Sztuki) w Szczecinie. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni Mutimedialnego Projektowania Graficznego prof. Lexa Drewinskiego. Dyplom w pracowni Znaku i Form Identyfikacji Wizualnej  prof. Andrzeja Tomczaka wyróżniony w 2001 nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2001 r. należy do ZPAP Szczecin.Na co dzień zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej (projektuje plakaty, foldery i katalogi), organizuje także warsztaty dla dzieci, w których stara się przekazać zdobytą wiedzę projektowo-typograficzną. W swoich pracach często posługuje się elementami typografii, tworząc graficzne zjawiska. Bazuje na wzajemnym oddziaływaniu różnego rodzaju liter, elementów typograficznych oraz ich relacjach kolorystycznych.

{nomultithumb}

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568




Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.