Wschodząca gwiazda polskiego kina w Nowogardzie!

Wschodząca gwiazda polskiego kina w Nowogardzie!

Z wielką radością ogłaszamy, że gościem 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” będzie Michał Sikorski, największe aktorskie odkrycie w polskim kinie w ostatnich latach. Na festiwalu w Nowogardzie obejrzymy jego aktorski popis w filmie „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke.

Pokazywana w różnych miejscach „Sonata”, najczęściej zdobywał prestiżowe Nagrody Publiczności i naprawdę trudno jest się nie zakochać w tym filmie. Tak było we wrześniu 2021 roku, kiedy filmem tym zachwyciła się widownia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, tak było też kilkanaście dni temu na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Na obu tych festiwalach nagrodę za aktorskie odkrycie otrzymał właśnie Michał Sikorski. „Sonata” to oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza, pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. W obsadzie „Sonaty” znaleźli się także, m.in.: Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat i Lech Dyblik. Prawdziwy filmowy skarb w polskim kinie.

Kreacją Grzesia w „Sonacie” Michał Sikorski pobił Dustina Hoffmana grającego w „Rain Manie” - uśmiecha się Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”. Pięć sekund po pokazie wiedziałem, że Michał Sikorski stworzył coś więcej, niż tylko aktorską rolę. Wiedziałem też, że muszę go sprowadzić na festiwal, aby widzowie w Nowogardzie mogli poznać tego utalentowanego artystę. „Sonata” wzbudziła mój zachwyt i stan ten trwa już od wielu miesięcy. Bardzo się cieszę, że Michał Sikorski przyjął nasze zaproszenie i spotka się z widzami w Nowogardzie po seansie „Sonaty” – dodaje Krzysztof Spór.

Michał Sikorski to aktor teatralny i filmowy.  Urodził się w 1995 w Wadowicach. Studiował aktorstwo w Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Jest laureat Nagrody za debiut aktorski na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrody za rolę męską na 41. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie i Nagrody „Martercard Rising Star” na Festiwalu OFF CAMERA w Krakowie. Wszystkie te wyróżnienia otrzymał za rolę w filmie "Sonata" w reżyserii Bartosza Blaschke. To najlepszy aktor młodego pokolenia wybrany głosami publiczności w krakowskim plebiscycie All in UJ „Chodźże do Teatru”. Za rolę w spektaklu dyplomowym "Zachodnie wybrzeże" w reżyserii Mai Kleczewskiej wyróżniony został na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Od 2019 aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie występuje m.in. w spektaklach Mai Kleczewskiej, Katarzyny Minkowskiej, Grzegorza Laszuka. Laureat Nagrody Prezydenta Poznania przyznanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2022.

25. Festiwal Filmy Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 11-17 lipca 2022. Organizatorami wydarzenia są Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Wstęp na wszystkie filmowe pokazy jest bezpłatny. Więcej na www.festiwal.ndk.pl

[Fot. Łukasz Saturczak]  (ks)