LzM | PREMIERA PLAKATU 25. FFMM „Lato z Muzami”

LzM | PREMIERA PLAKATU 25. FFMM „Lato z Muzami”

Paweł Kleszczewski i Kasia Zimnoch autorami plakatu 25. „Lata z Muzami”

Z dumą prezentujemy oficjalny plakat 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Jego autorami są Paweł Kleszczewski i Kasia Zimnoch, którzy bohaterką swojej pracy uczynili Marlenę Dietrich, jedną z największych gwiazd w historii kina. Festiwal w Nowogardzie odbędzie się w dniach 11-17 lipca 2022 roku.

Paweł Kleszczewski i Kasia Zimnoch to artyści na co dzień mieszkający dziś w Szczecinie, ale mający za sobą sporą międzynarodową drogę twórczą. Pracują w duecie tworząc dzieła malarskie, audiowizualne i filmy animowane, które odnoszą duże sukcesy w kraju i poza jego granicami. Inspiracją dla plakatu jest nowogardzka „legenda miejska”, o tym, że przed II Wojną Światową Marlena Dietrich, jedna z największych gwiazd ówczesnego kina, odwiedzała Nowogard w celach rekreacyjnych.  Na naszym plakacie, Marlena przedstawiona jest w swej klasycznej, dekadenckiej pozie na tle panoramy współczesnego Nowogardu. Duch wielkiej artystki unosi się ponad czasem – mówi Paweł Kleszczewski. Marlena Dietrich będzie jedną z bohaterek klasycznej odsłony tegorocznej edycji festiwalu „Lato z Muzami”.

Paweł Kleszczewski i Kasia Zimnoch to pracujący w duecie polscy filmowcy i artyści audiowizualni. Ukończyli studia magisterskie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2013 założyli wytwórnię animacji Konik w Cavan (Irlandia). Ich filmy były prezentowane na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych i festiwalach sztuki, gdzie zdobywały nagrody i wyróżnienia, w tym na Festiwalu Filmowym Fano we Włoszech, Clones w Irlandii i w Pilznie w Czechach. W 2018 otrzymali stypendium w programie Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Irlandii, Estonii i Niemczech. Ich najbardziej znane filmy to: „Początek Świata”, „Broken Tale”, „Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje”, „Babel”. Obecnie pracują nad średniometrażowym filmem animowanym opowiadającym o wyprawie księcia Bogusława X do Ziemi Świętej.

Paweł Kleszczewski i Kasia Zimnoch będą gośćmi tegorocznej odsłony festiwalu „Lato z Muzami” i w jego trakcie zaprezentują widzom swoje prace plastyczne, będzie można zapoznać się z ich dorobkiem filmowym oraz poprowadzą dla młodzieży warsztaty animacji, których celem będzie stworzenie filmu animowanego honorującego 25. edycję festiwalu „Lato z Muzami”.

25. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 11-17 lipca 2022 roku. Jego organizatorami są Nowogardzki Dom Kultury i Burmistrz Nowogardu.(ks)