„Skwar”

reż. Agata Trzebuchowska, Mateusz Pacewicz, Solopan, 2016, 8 min.

Nieznośny upał. Młody chłopak wyświadcza koledze nietypową przysługę – podając się za niego, odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które przywołuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia.

„Pierwszy raz”

reż. Marcin Zbyszyński, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, 2016, 10 min.

Para młodych ludzi próbuje odbyć perfekcyjną randkę.

„Baraż”

reż. Tomasz Gąssowski, Studio Munka-SFP, 2017

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego Jańcio Wodnik dla najlepszego krótkometrażowego fabularnego, 24. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia, 2017

Mieszkający pod Warszawą 38-letni Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka.

„60 kilo niczego”

reż. Piotr Domalewski, Studio Munka-SFP, 2017

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

„Koniec widzenia”

reż. Grzegorz Mołda, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 15 min.

Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem, a swoim ukochanym. Sytuację komplikuje fakt, który Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia. Marta znajduje się w sytuacji bez wyjścia.

 

„Najpiękniejsze fajerwerki ever”

reż. Aleksandra Terpińska, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min.

Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

 

„Nic nowego pod słońcem”

reż. Damian Kocur, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 25 min.

Michał mieszka na wsi i pracuje przy hodowli krów. Po pracy wraca do domu, je i odpoczywa. Każdy dzień Michała wygląda dokładnie tak samo. Każdy poza tym, w którym do Michała ma przyjechać poznana przez internet dziewczyna.

 

„Samo się zagoi”

reż. Zuzanna Karpińska, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 17 min.

„Fusy”

reż. Kordian Kądziela, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 28 min.

Życie Beaty nie jest usłane różami. Jest samotna, mieszka w ciasnym, zagraconym mieszkaniu w bloku, a na domiar złego jest uzależniona od hazardu. Nie przeszkadza jej to jednak w doradzaniu setkom innych ludzi, jak powinni postępować. Beata jest bowiem telewizyjną wróżką na telefon. Jej życie zmienia się diametralnie, kiedy pewnej nocy jedna z jej wróżb omal nie doprowadza do tragedii.

„Pars Pro Toto”, reż. Katarzyna Łęcka, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min.

Po śmierci żony i jedynego syna, starzejący się artysta malarz, odcinając się od świata i ludzi, próbuje egzystować w pustym mieszkaniu. Jedynymi towarzyszami przeraźliwej samotności są nagrania bliskich, które mężczyzna ogląda w trakcie bezsennych nocy. Świadkami tych zmagań są postaci z jego obrazów, „patrzące” na niego ze wszystkich ścian. Mężczyzna usiłuje wrócić do normalnego trybu życia. Choroba zmusza go do przyjęcia niechcianej przez niego pomocy, od równie jak on samotnej, młodej rehabilitantki. Dotknięta pędzlem sztaluga i ciało uleczone przez dotyk, to dwie strony procesu, który obojgu daje nadzieję.

 

„Jerry”

reż. Roman Przylipiak, Studio Munka-SFP, 2017, 26 min.

Napiętnowany przez otoczenie oszust, obdarzony niezwykłym darem – główny bohater filmu jest postacią niejednoznaczną. Niektórym pomaga, inni twierdzą, że jest śmiertelnie niebezpieczny. On sam, zmęczony dotychczasowym życiem – nagle otrzymuje dar, który przychodzi do niego pod postacią… psa. Czy w niego uwierzy i czy uwierzy mu małomiasteczkowa społeczność? Czy potrzebny jest prawdziwy cud by uwierzyć w uzdrawianie i nadprzyrodzone moce?

 

"Dzieciak”

reż. Paweł Podolski, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 20 min.

Spanikowany chłopak opuszcza narzeczoną i dziecko. Próbuje opuścić kraj, ale tuż przed wyjazdem w jego kuchni pojawia się ośmioletnia cwaniara.

 „Totalna harmonia”

reż. Roman Jarosz, Studio Munka-SFP, 2017

W roli głównej: Wojciech Mecwaldowski

Adam (42) jest kontrabasistą w orkiestrze symfonicznej. Jego żona Ewa jest solistką i gra pierwsze skrzypce. Podczas koncertu Adam dostaje zawału serca. Adam staje przed sądem ostatecznym...

„Casting”

reż. Katarzyna Iskra, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 20 min.

Zofia i Kuba są młodymi rodzicami. Ona jest aktorką, ale głównie zajmuje się córką. Rodzinną harmonię zaburza fakt, że Zofia dostaję szansę, aby wystąpić.

 

„Bogdan i Róża”

reż. Milena Dutkowska, 2017, 15 min.

Bogdan i Róża są starym małżeństwem. Żyją razem, mieszkają razem w jednym pokoju, pracują na tej samej szkolnej stołówce, jednak ze sobą nie rozmawiają. Ich życie wypełnia milczenie i codzienne, wzajemne złośliwości.

„Ja i mój tata”

reż. Alek Pietrzak, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min.

Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który ma pogłębiającą się chorobą Alzchaimera. Syn chce poznać i zbliżyć się do swojego ojca, z którego z każdym dniem zostaje coraz mniej.

 

„ESC”

reż. Łukasz Lenda, Joanna Urbaniec, Patryk Dziedzic, 2017, 5 min.

Film grozy zrealizowany w nowohuckich schronach. Co kryje się w gąszczu przeciwatomowych labiryntów? Bohater nie ma czasu do stracenia, a prawda i tak okazuje się zaskakująca.

„Obserwator”

reż. Jarosław Kacper Królak, Kopart Studio, 2017, 3 min.