Jest mi niezwykle miło powitać Państwa na kolejnej, dwudziestej pierwszej edycji Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z muzami”. Od wielu lat Festiwal umożliwia nam uczestnictwo w prawdziwym święcie sztuki. Nieustannie poszerza swoją formułę i z roku na rok staje się coraz lepszą wizytówką Nowogardu. Niezmienne pozostają jednak „atmosfera wielkiej przyjaźni”, za którą chwalił „Lato z Muzami” Leon Niemczyk i nastrój wielkiego „uradowania”, o którym mówił podczas pobytu w Nowogardzie Witold Pyrkosz. Dla mnie zawsze, prócz aspektu artystycznego, istotne są te ważne elementy, które składają się na niezwykły klimat i atmosferę Festiwalu.


„Lato z Muzami” to jedyny festiwal, gdzie nie ma podziału na festiwal i miasto. W przeciwieństwie do innych, bardzo hermetycznych imprez filmowych, w Nowogardzie całe miasto w nim uczestniczy” – mówił w Nowogardzie Marek Piwowski. To kolejny nieodzowny element tej imprezy. Ludzie, mieszkańcy naszego miasta, uczestnicy festiwalu, którzy podczas tych kilku dni lipca, mogą liczyć na ciekawe i niezwykłe doznania płynące ze sceny i ekranu, a także na satysfakcję ze spotkań z artystami i interesującej wymiany myśli i poglądów.


„Lato z Muzami” to przede wszystkim pokazy filmowe i spotkania z ważnymi twórcami kina, ale Państwa uwadze polecam także wszystkie inne wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Koncerty, wystawy, prezentacje młodych artystów pracujących na Warsztatach Artystycznych ARTeria, pokazy prac malarzy uczestniczących w plenerze malarskim. Wszystko to sprawia, że czas festiwalu, to kilka dni, podczas których sztuka jest głównym bohaterem.


Zapraszam i życzę wszystkim wyśmienitej uczty kulturalnej.
Aneta Drążewska
Dyrektor „Lata z Muzami”