Realizujcie swoje marzenia niezależnie od pogody, położenia i głosu innych – mówi Zbigniew Zamachowski, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, kompozytor, autor tekstów i piosenkarz, który był gościem tegorocznej edycji festiwalu „Lato z Muzami”.

 

Ukończył pan szkołę muzyczną. Czym jest dla pana dzisiaj muzyka? Czy dopełnia w jakiś sposób aktorstwo?

Muzyka jest we mnie. Może brzmi to trochę patetycznie, ale tak właśnie jest. Zdarza mi się na przykład często gwizdać w teatrze, za co mi się czasami nawet obrywa – jest taka niepisana zasada, że w teatrze w ogóle nie powinno się gwizdać. Jednak jest to silniejsze ode mnie, więc można powiedzieć, że mam taką taryfę ulgową.

Muzyka ma bardzo praktyczny wydźwięk w moim życiu, ponieważ od prawie 25 lat wykładam w Akademii Teatralnej przedmiot, który nazywa się interpretacja piosenki. Co prawda, głównie słowo jest tam ważne, ale słowo obleczone w dźwięki, które należy respektować. Poza tym – oprócz słuchania muzyki – piszę od czasu do czasu jakieś piosenki, czasem trochę większe formy. Napisałem muzykę do kilku spektakli teatralnych i do kilku filmów. Mam nadzieję, że będę się jeszcze w tym spełniał.

 

Jak zaczęła się pańska przygoda z teatrem i z filmem? Czy to był przypadek czy realizacja planu, marzeń?

To była dosyć skomplikowana sytuacja, chociaż w gruncie rzeczy prosta. Zdałem do liceum ekonomicznego, chociaż mogłem pójść do liceum ogólnokształcącego. Okazało się, że to nie była dobra decyzja, bo te wszystkie cyferki i liczenie nie były moją domeną. W księgowości jest takie pojęcie bilansu, tzn. że wszystko musi wyjść na zero. Mnie nigdy nie wychodziło na zero, więc wiedziałem, że to raczej nie będzie coś, co będę w życiu robił. Dość szybko nauczycielka języka polskiego odkryła moje artystyczne zdolności i uznała, że tym powinienem się zająć. Podczas wszystkich uroczystości szkolnych zwykle odgrywałem główną rolę. Z tego powodu dosyć szybko zacząłem pisać teksty i tworzyć muzykę – wszystko to przełożyło się bezpośrednio na moje potrzeby, przestało być tylko obowiązkiem szkolnym.

Mój pomysł na życie w tamtym czasie, to był artysta raczej śpiewający. Przypadek sprawił, że mój opolski występ z 1980 roku zobaczył reżyser Krzysztof Rogulski, który szukał do obsady „Wielkiej majówki” dwóch młodych chłopaków do głównych ról. Dostałem zaproszenie na próbne zdjęcia, które przebiegły na tyle pomyślnie, że zostałem zaangażowany. To było we wrześniu 1980 roku i po tym filmie zdecydowałem, że nie zrezygnuję z muzyki, ale złożę też dokumenty do Łódzkiej Szkoły Filmowej. Mimo kilku kłopotów, m.in. wady wymowy, zostałem przyjęty. Później, że tak powiem – poleciało. Trafiłem do wspaniałego Teatru Studio w Warszawie, który był jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym teatrem z niebywale uzdolnioną kardą aktorską, więc miałem się od kogo uczyć.

 

Czy dubbing jest dla pana formą ekspresji aktorskiej? Czy uczą tego w szkole aktorskiej?

W szkole, niestety, nie miałem żadnych zajęć z dubbingu i z tego co wiem, moi studenci też nie mają. Tego się trzeba nauczyć w praktyce. Produkcja polskiego dubbingu do „Shreka” okazała się przełomowym dla mnie wydarzeniem i najfajniejszym zadaniem do wykonania, jeżeli chodzi o tę formę aktorskiego wyrazu. Dubbing to fantastyczna dyscyplina aktorska, która wymaga jednak zupełnie innego przygotowania niż film, teatr czy estrada. To jest bardzo techniczne zadanie, ale jeśli się ma dobrego reżysera dubbingu, to można się wykazać kreatywnością. Myślę też, że w kilku rolach, łącznie ze wspomnianym Shrekiem, coś fajnego udało mi się stworzyć. Nie unikam dubbingu, zwłaszcza w bajkach udało mi się wykreować kilka ciekawych postaci.

 

Czy w życiu aktora zdarzają się takie role, których się żałuje?

Osobiście nie mam takiej roli, której bym się wstydził. Jest kilka filmów, które są trochę gorsze od innych, ale w każdej pracy zdarza się jakaś wpadka, tak samo w aktorstwie. Staram się dosyć precyzyjnie dobierać zadania aktorskie, które dostaję i jeśli któreś z nich mi nie odpowiada, to po prostu się go nie podejmuję.

 

A z której roli jest pan najbardziej zadowolony?

Taką rolą była postać Tomasza Siwka w filmie „Zawrócony” Kazimierza Kutza. Rzecz dotyczy stanu wojennego i jest cudowną tragikomedią. Myślę, że dlatego tak bardzo lubię ten film i tę rolę, bo tam zbiegły się dwie, fantastyczne rzeczy – ta historia zarówno wzrusza jak i bawi.

 

Czy w pańskiej karierze była rola wyjątkowo trudna?

Właściwie nie ma ról łatwych do zagrania. Jest takie powiedzenie: noblesse oblige – szlachectwo zobowiązuje – i jeśli raz zrobiło się coś dobrze, to każda następna rola jest wyzwaniem, któremu trzeba podołać. Czasami to krępuje.

Każda kolejna praca jest jak pierwszy film. Oczywiście korzystam ze wcześniej zdobytego doświadczenia, wiem jak technicznie robi się filmy, jak do tego podejść itd., ale najdelikatniejsza materia artystyczna, uczłowieczanie postaci za każdym razem jest tak samo trudne.

Dla mnie bardzo wymagającą rolą była postać Michała Wołodyjowskiego. Według mnie najlepiej na świecie zagrał tę postać Tadeusz Łomnicki i zmierzenie się z jego wizerunkiem było dla mnie ogromnym wyzwaniem. Na szczęście radość z wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu wynagrodziła mi cały stres.

 

W Nowogardzie został pokazany film „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, w którym zagrał pan główną rolę. Jak wyglądało przygotowanie do zagrania postaci Jaśka?

Każdy zaangażowany w produkcję, przygotowywał się do niej bardzo długo. Działo się tak również trochę przez to, że wypatrzona przez Andrzeja Jakimowskiego Ola Prószyńska – która wcielała się w rolę Małej – miała wówczas 11 lat. Obsadzenie dziecka wymagało od nas wszystkich innego podejścia do pracy – granie z dziećmi jest bardzo trudne i obnaża aktora. Wbrew pozorom, to że jesteśmy zawodowcami nie daje nam przewagi nad młodymi. Wręcz przeciwnie, czasem aktor niezawodowy ma taką osobowość, że bije na głowę niejednego profesjonalistę.

Ola była na planie absolutnie fantastyczna. Ale jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć spotykaliśmy się przez prawie rok – oczywiście nie codziennie – żeby się poznać. Po tym czasie, kiedy już zaczynaliśmy film, wystarczyło włączyć kamerę i od razu wiedzieliśmy, co robić i jak grać. To była ogromna przyjemność i niesamowita przygoda.

 

Czy, mimo wielu lat doświadczenia, dalej odczuwa pan tremę?

Oczywiście. Trema jest nieodłącznym elementem pracy aktora. Nie znika po kilku, czy kilkunastu latach. Są sposoby, żeby jakoś z nią walczyć i ją oswajać, ale ona raczej rośnie niż maleje z wiekiem. To buduje wielkie poczucie odpowiedzialności, za to co się robi. Za każdym razem, kiedy wychodzę na scenę, wiem że nie mogę zejść poniżej pewniej poprzeczki. Nie uciekam przed tremą, ponieważ jest bardzo motywująca. Ja ją nawet trochę lubię.

 

A jakie ma pan sposoby na radzenie sobie ze stresem?

Jest ich mnóstwo. Różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe, koncentracja i zachowanie spokoju. Zazwyczaj nie wiem jaką będę miał publiczność – czy będzie chciała się bawić, czy będzie bardziej skupiona, czy uda mi się złapać kontakt z widzem. To pomaga w pewien sposób odsunąć tremę na dalszy plan. Jednak np. podczas premiery teatralnej stres jest zawsze, bo nie mamy do końca rozegranej materii, dopiero po 10, 15 spektaklach jest już trochę luźniej.

 

Czy jest coś, co chciałby pan przekazać mieszkańcom Nowogardu i młodzieży zaangażowanej w tegoroczne „Lato z Muzami”?

Realizujcie swoje marzenia. Wiem, że to brzmi trochę górnolotnie, ale ja też pochodzę z małego miasteczka, nawet mniejszego od Nowogardu i zawsze jakoś próbowałem realizować marzenia – czasem bardziej, czasem mniej konsekwentnie – na szczęście jestem w takim punkcie w życiu, w którym zawsze chciałem być. Więc jeśli mogę czegoś życzyć, zwłaszcza młodzieży, to właśnie tego, żeby spełniali marzenia, niezależnie od pogody, położenia i głosu innych.

 

Rozmawiały Wiktoria Szafran i Weronika Gargulińska

Aktualności 2018:

PLAKAT 23. FESTIWALU FILMU MUZYKI MALARS…

Przedstawiamy oficjalny plakat 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”, który w dniach 8-14 lipca odbędzie się w Nowogardzie. Autorką plakatu jest, zaprzyjaźniona od lat z festiwalem, Dominika Odrowąż.   Urodzona...

Czytaj więcej

Lato z Muzami - dziękujemy!

Dziękujemy za ciepłe słowa, Wasze wsparcie i udział w 22. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”! Cieszymy się, że wspólnie z Wami mogliśmy tworzyć te - po brzegi wypełnione...

Czytaj więcej

Relacja TVP 3 z festiwalu LzM

"Trwa 22. edycja Festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie", pod takim tytułem TVP 3 przygotowało reportaż o naszym festiwalu. Zapraszamy do obejrzenia materiału na stronie TVP3 >>>  

Czytaj więcej

wp.pl: 12 tys. widzów. "Lato z muza…

22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów piątej już odsłony corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami” w Nowogardzie.

Czytaj więcej

O LzM w „Menu kulturalnym”

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Dagmarą Romanowska - koordynator konkursu Filmowa Młoda Polska o festiwalu Lato z Muzami w TVP3 Szczecin. Materiał dostępny jest na stronie telewizji, zapraszamy do oglądania.    

Czytaj więcej

mojeinfo24: Jedno się kończy, aby zacząć…

Nowogardzki Festiwal Lato z Muzami to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym regionie. W niedzielę zakończyła się jego 22. edycja. W trakcie festiwalu wyświetlono 50 filmów, z czego 14 festiwalowych...

Czytaj więcej

Echo: Warsztaty dziennikarskie na „Lecie…

Na 22. „Lecie z Muzami” odbędą się warsztaty dziennikarskie, którymi pokieruje Anna Serdiukow. W pracy wspierać będzie ją ceniona pedagog i wychowawca wielu utalentowanych młodych ludzi z Nowogardu, Izabela Koladyńska...

Czytaj więcej

dziennikarze.szczecin.pl: Lato z Muzami

Od 16 do 22 lipca w Nowogardzie odbędzie się 22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci honorowego Lauru Cisowego, który przyznawany jest...

Czytaj więcej

wNowogardzie.pl: Festiwal Filmu Muzyki M…

„Lato z Muzami” to doroczne spotkania z różnymi formami sztuki. W tym roku w Nowogardzie można porozmawiać z wieloma wybitnymi osobowościami. Gośćmi festiwalu są: Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Marta Prus...

Czytaj więcej

Echo: „LATO z MUZAMI” – Co nas czeka…

Od 16 do 22 lipca w Nowogardzie odbędzie się 22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci honorowego Lauru Cisowego, który przyznawany...

Czytaj więcej

Echo: Lato z Muzami – spotkania z gwiazd…

W Nowogardzie wystartował Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. W najbliższych dniach publiczność spotka się z twórcami filmowymi. Nowogard odwiedzą: Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Marta Prus, Piotr Jaxa, Zbigniew...

Czytaj więcej

Radio Szczecin: Lato z Muzami. Laur Ciso…

Joanna Kos-Krauze z Laurem Cisowym przyznanym na Lecie z Muzami w Nowogardzie. Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów trwającego właśnie Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa, przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii...

Czytaj więcej

Radio Szczecin: Muzyka, film, malarstwo …

Radio Szczecin o festiwalu / W Nowogardzie trwa 22 Lato z Muzami. To spotkania z aktorami, seanse w kinie i w plenerze, koncerty oraz warsztaty.Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to...

Czytaj więcej

Radio Szczecin: Lato z Muzami coraz bliż…

Radio Szczecin o festiwalu / Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci Lauru Cisowego, czyli nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej przez organizatorów "Lata z Muzami" w...

Czytaj więcej

mojeinfo24.pl: Zbigniew Zamachowski zasz…

Mojeinfo24.pl o festiwalu 22 lipca recital Zbigniewa Zamachowskiego „Nie tylko o miłości” będzie jednym z wydarzeń wieńczących 22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Nieco wcześniej aktor...

Czytaj więcej

wp.pl: Twórcy polskiego kina laureatami …

Wirtualna Polska o festiwaluTwórcy polskiego kina laureatami Lauru Cisowego festiwalu "Lato z Muzami” Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami” w Nowogardzie przyznawana za...

Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza: Kos-Krauze, Budnik, Zam…

Dni główne Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lata z Muzami" w Nowogardzie odbywać się będą od 20 do 22 lipca, ale pierwsze wydarzenia już od 16 lipca.

Czytaj więcej

Culture.pl: Letnie festiwale filmowe

Culture.pl o festiwalu Filmy nagradzane na największych światowych festiwalach i krótkometrażowe debiuty młodych polskich reżyserów; arthouse’owe eksperymenty i wciągające thrillery; animacje i krótkie metraże. Do tego retrospektywy mistrzów i przeglądy...

Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza: Budnik jako Supermenka …

Seanse najlepszych filmów sezonu, spotkania z Joanną Kos-Krauze, Jowitą Budnik, Piotrem Domalewskim, koncert Zbigniewa Zamachowskiego - to niektóre atrakcje 22. edycji Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami".

Czytaj więcej

UWAGA ATAK PANIKI!

UWAGA ATAK PANIKI! Nic nie jest tu tym, czym się wydaje Jest to wielowątkowa opowieść o ludziach pozornie od siebie różnych, jednak jest coś, co ich ze sobą łączy –...

Czytaj więcej

„1410” najlepszy na „Lecie z Muzami” w N…

22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów piątej już odsłony corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Grand Prix...

Czytaj więcej

Okiem fotoreportera

Kronika festiwalowa stworzona przez uczestników warsztatów fotograficznych z Piotrem Jaxą - LzM 2018

Czytaj więcej

Kronika LzM

Kronika Lata z Muzami 2018 przygotowana przez Ligę Superbohaterów. W reżyserji Tomasza Gierwiatowskiego, zdjęcia: Aleksandra Rydzewska i Tomasz Gierwiatowski; czytał: Wojciech Solarz.

Czytaj więcej

Finał, czyli wcale nie koniec

Finałowy dzień Lata z Muzami to nie tylko formalne, oficjalne zamknięcie festiwalu. To jeszcze jedna, dość spora dawka wrażeń filmowo-muzycznych. Ostatni pełnometrażowy film pokazany na tegorocznym festiwalu, „Cicha noc” Piotra...

Czytaj więcej

O LzM w „Menu kulturalnym”

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Dagmarą Romanowska - koordynator konkursu Filmowa Młoda Polska o festiwalu Lato z Muzami w TVP3 Szczecin. Materiał dostępny jest na stronie telewizji, zapraszamy do oglądania.    

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Papusza”

PAPUSZA I ŚWIAT, KTÓREGO JUŻ NIE MA. Dzisiaj już nie dostrzeżemy Cyganów w taborach, wędrujących gdzie ich dusza poniesie. Jednak film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, zabiera nas w podróż...

Czytaj więcej

Znamy laureatów 5. Konkursu Filmowa Młod…

22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów 5. już odsłonie corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu-Muzyki-Malarstwa LATO Z MUZAMI w Nowogardzie. Grand Prix i 2500...

Czytaj więcej

Zakończył się XXI Plener malarski „Z inn…

W ciągu 6 dni artyści przebywając w XIX wiecznym dworku Bismarcków w Kulicach, zainspirowani otoczeniem zabytkowego parku, obiektów gospodarczych folwarku, neoromańskiego kościoła i niezwykłego otoczenia.

Czytaj więcej

OJCZYZNA I MATCZYZNA

Brutalny temat: prawda Czwarty dzień nowogardzkiego „Lata z Muzami” zderzył widzów z problematyką prawdy, jednocześnie uruchamiając w nas różne emocje, między innymi: szok, strach, śmiech. Z tego wszystkiego wyłania się obraz...

Czytaj więcej

Kijowski Teatr Uliczny High Lights

Drugiego wieczora głównych wydarzeń „Lata z Muzami” na Placu Wolności wystąpiła grupa artystów z Ukrainy w prezentacji „Korowód Tańca”. I takiego widowiska Nowogard jeszcze nie widział! Dziewiątka szczudlarzy w brawurowy...

Czytaj więcej

Nie zwalniać przed metą – festiwalowa so…

Przedostatni dzień festiwalu to kolejna spora dawka emocji – nie wolno przecież zwalniać przed metą. Znów filmy, które zostają w sercu i wracają, wracają, wracają… Tym razem widzowie obejrzeli trzy...

Czytaj więcej

Wywiad z Piotrem Jaxą

TRZEBA WIERZYĆ W TO, ŻE COŚ SIĘ UMIE Najważniejsze, aby być sobą – mówi Piotr Jaxa, operator filmowy i fotograf, członek Jury konkursu Filmowa Młoda Polska. Czym dla pana jest fotografia? Pasją...

Czytaj więcej

Wywiad z Jowitą Budnik

Aktorka, psycholog, agentka…   To nie człowiek wybiera sobie filmy, tylko filmy wybierają człowieka – mówi Jowita Budnik, aktorka znana między innymi z pokazywanych podczas tegorocznego „Lata z Muzami” filmów: „Papusza”, „Ptaki...

Czytaj więcej

RELACJE / IZOLACJE

Krótkie filmy, a jednak długie historie   Trzeci dzień festiwalu „Lato z Muzami” został zdominowany przez filmy krótkometrażowe. W ramach konkursu Filmowa Młoda Polska zobaczyliśmy dzisiaj osiem z czternastu zgłoszonych propozycji. Są...

Czytaj więcej

Relacja ze spotkania z Martą Prus

„Niech Pani dalej wchodzi przez te otwarte drzwi…”   „Pierwszy raz miałam taką rozmowę po polsku, więc tak było… miło.”[i] Światła leniwie rozświetlają salę, nasze źrenice się zwężają, mięśnie wręcz bolą od stałego...

Czytaj więcej

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu „Lato z …

Spotkanie z „Papuszą”, radość oficjalnego rozpoczęcia i garść teatralnych wrażeń. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”, po pięknej czterodniowej rozgrzewce, wystartował z głównymi wydarzeniami. Zanim przyszedł czas na oficjalne wieczorne...

Czytaj więcej

Festiwalowe migawki: czwartek

Spotkanie z Piotrem Jaxą, konkurs Filmowa Młoda Polska, seanse, zabawa z Ligą Superbohaterów - kadry z kolejnego dnia 22. FFMM Lato z Muzami

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Twarze, plaże”

TWARZE NA PLAŻACH Każdy człowiek ma w sobie coś z artysty i trzeba jedynie to odkryć Co może wyniknąć ze spotkania dwóch, osobliwych artystów, których łączy zamiłowanie do obrazów? Cóż... oprócz ciekawych...

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Borg i McEnroe - Między …

OBOJE SPOGLĄDALI W LUFĘ PISTOLETU I OBOJE NADAL ŻYJĄ   W pewnych momentach praca kamery sprawia, że można poczuć się jakby było się głęboko pod wodą i nie wiadomo czy zdąży się...

Czytaj więcej

Dwudzieste drugie takie lato

Jest jezioro, niezmienna nadzieja na słońce i spokojny gwar małego miasta. Miasta, w którego sercu splatają się drogi malarzy, muzyków, pasjonatów kina. To serce bije przez cały rok spokojnym, miarowym...

Czytaj więcej

Osobno – Lato z Muzami, dzień czwarty

Osobność doświadczana na różnych płaszczyznach – i ogromna (nie zawsze uświadomiona, nieraz na oślep zaspokajana) tęsknota, żeby być bliżej, choć na chwilę. To czwarty festiwalowy dzień w skrócie.   Blok południowy i...

Czytaj więcej

Z innej perspektywy

Zamieszkali w zabytkowej posiadłości, która należała niegdyś do rodu Bismarcków, aby podjąć artystyczny dialog i spojrzeć na twórczość z innej perspektywy. Uczestnicy 21. Pleneru Malarskiego spotkali się, aby kreować, łączyć...

Czytaj więcej

Gazeta festiwalowa

W trakcie festiwalu „Lato z Muzami” pod kierunkiem Anny Serdiukow i Izabeli Koladyńskiej odbywają się warsztaty dziennikarskie. Przez cztery dni jedenaścioro uczestników zajęć doskonaliło swój warsztat dziennikarski. Młody narybek, który...

Czytaj więcej

Piątek z Muzami!

Zapraszamy naszych wiernych widzów na kilka znakomitych wydarzeń, które już dziś odbędą się na Festiwalu Lato z Muzami! 13:00 PAPUSZA (Polska 2013, 134 minut) PO SEANSIE SPOTKANIE Z REŻYSER JOANNĄ KOS-KRAUZE I...

Czytaj więcej

Akwarele Ireny Wyrzykowskiej

Niepowtarzalna okazja aby nabyć wysokiej jakości akwarele jednej z uczestniczek pleneru malarskiego Ireny Wyrzykowskiej z Olsztyna. Jej malarstwo tematycznie jest różne: martwa natura, kwiaty, pejzaż, abstrakcja. Maluje od 11 lat...

Czytaj więcej

ARTeria | 2018

Warsztaty ARTeria są integralną częścią Festiwal "Lato z Muzami" - Nowogard. Tradycją jest barwne widowisko, w tym roku będzie można je zobaczyć w niedzielę, 22 lipca o godz. 17:00 -...

Czytaj więcej

Za granicą – trzeci dzień festiwalowych …

Trzeci dzień „Lata z Muzami” to kolejna odsłona festiwalu – głównie za sprawą konkursu Filmowa Młoda Polska, który po raz piąty odbywa się w Nowogardzie. Osiem z czternastu zaplanowanych filmów...

Czytaj więcej

Sylwetka Agnes Vardy: BABCIA NOWEJ FALI

„Staruchy dobrze się trzymają” – mówi Agnès Varda, dziewięćdziesięcioletnia fotografka i reżyserka filmowa, przez niektórych nazywana Punkową Babcią. Indywidualistka, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali i legenda kina francuskiego. Ciężko uwierzyć, że...

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Wieża. Jasny dzień.” reż…

„Debiut robi się tylko raz i warto go zrobić najodważniej jak się da.” ~Jagoda Szelc[i]   Jesteśmy w beskidzkiej wiosce, przyjechaliśmy na spotkanie rodzinne organizowane przy okazji Komunii Świętej małej Niny. Czujemy się...

Czytaj więcej

Honorowy Laur Cisowy

Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej. Tegoroczni laureaci tego wyróżnienia to Joanna Kos-Krauze i...

Czytaj więcej

Relacja TVP 3 z festiwalu LzM

"Trwa 22. edycja Festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie", pod takim tytułem TVP 3 przygotowało reportaż o naszym festiwalu. Zapraszamy do obejrzenia materiału na stronie TVP3 >>>  

Czytaj więcej

Dziś już drugi dzień projekcji 5. konkur…

Pierwszy blok – rozpoczynający się o godz. 13. – upłynie pod znakiem trudnych pytań związanych z tematami tabu. Na ekranie zobaczymy m.in. Izę Kunę, Olgę Bołądź i Agatę Buzek. Gwarantujemy...

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Niemiłość”: Z PIEŚNIĄ N…

W Moskwie wiedzie życie małżeństwo z dwunastoletnim synkiem. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być na miejscu – ładne mieszkanie, samochód, praca... Jednak za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się rodzinna...

Czytaj więcej

Dzień drugi i Ten Drugi

Każdego dnia stajemy wobec setek twarzy, poruszamy się pośród różnych serc i historii. Wśród nich są jednak takie, które mają nas sprowokować, czegoś nauczyć albo pomóc nam na nowo odkryć...

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Trzy billboardy za Ebbin…

Na obrzeżach małego, amerykańskiego miasteczka zostaje brutalnie zamordowana Angela Hayes. Po siedmiu miesiącach policja dalej stoi w martwym punkcie. Matka dziewczyny – Mildred – chcąc wyrazić swój żal w stosunku...

Czytaj więcej

Już po raz 5. Startuje konkurs Filmowa M…

Pierwsza projekcja o godz. 13., druga o 15.30. Dziś w programie osiem filmów. Zaczynamy od thrillera „Na drodze” z Magdaleną Boczarską i Szymonem Bobrowskim w rolach głównych. Następnie „Wonder...

Czytaj więcej

Wywiad z Krzysztofem Spórem: NIECH ŻYJE …

NIECH ŻYJE KINO! Układając program nie myślę o sobie, ale o widowni, bo to zawsze bardzo wymagający partner, którego szanuję – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”.  

Czytaj więcej