Aktorka, psycholog, agentka…

 

To nie człowiek wybiera sobie filmy, tylko filmy wybierają człowieka – mówi Jowita Budnik, aktorka znana między innymi z pokazywanych podczas tegorocznego „Lata z Muzami” filmów: „Papusza”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Jeziorak”, „Cicha noc” i „Szczęście”.

 

Dlaczego została pani aktorką?

Nie zostałam. Kiedy podejmowałam decyzję, co zrobić ze swoim życiem, aktorstwo było właściwie na ostatnim miejscu. Mimo że jako dziecko i nastolatka grałam bardzo dużo, to kiedy trzeba było zdecydować, co dalej z życiem, czyli wybrać studia, poszłam na Uniwersytet Warszawski. Z wykształcenia jestem psychologiem społecznym, a nie aktorką.

 

Czyli, gdyby nie granie w filmach i serialach, to byłaby dziś pani psychologiem?

Właściwie też nie, bo jak się okazało – a przecież mając osiemnaście lat często nie bardzo wiemy, co chcemy robić w przyszłości – co prawda skończyłam swoje studia, ale potem pracowałam jako agentka aktorska. I pewnie byłabym nią do dziś, bo tym zajmowałam się z przyjemnością przez ponad dwadzieścia lat.

 

Które z filmów określiłaby pani jako najbliższe sercu?

Nie mam takich. Trudno jest dokonać kategorycznego wyboru z kilku powodów: nie zagrałam w zbyt wielu filmach, a te, w których wzięłam udział, okazywały się przełomowe albo dla polskiego kina, albo dla mnie. Wszystkie z jakichś powodów są dla mnie ważne.

 

To w takim razie spytam inaczej – która rola była największym wyzwaniem?

No i znowu nie będę oryginalna. Każda była wyzwaniem. Tak się akurat złożyło – z jakimiś małymi wyjątkami ról drugoplanowych czy epizodycznych – że grałam głównie trudne role. Poza tym pracowałam przede wszystkim z parą reżyserów: Joanną Kos-Krauze i Krzysztofem Krauze, u których budowanie postaci wymagało wielomiesięcznych przygotowań, a później uruchomienia mnóstwa emocji. Na którąkolwiek nie spojrzę, to każda była dla mnie niezwykłym przeżyciem.

 

Czy uhonorowanie pani roli w filmie „Plac Zbawiciela”, sprawiło że ten obraz w pani ocenie jakoś zyskał?

Nigdy nie myślałam w ten sposób. Ten tytuł był przełomowy, bo był pierwszym filmem kinowym, w którym zagrałam główną rolę. Gdybym nie zagrała w „Placu Zbawiciela”, to pewnie w ogóle nie wróciłabym do aktorstwa.

Nagrody zawsze są miłe, ale z mojej perspektywy niczego nie załatwiają. To nie jest tak, że kiedy człowiek dostanie wyróżnienie, to potem sypią się propozycje. Może inni aktorzy tego doświadczyli – ja nie. Niezależnie od tego jak bardzo uhonorowana czy nieuhonorowana była moja rola, jakoś nie przekładało się to na dalszą pracę. Dowód uznania w postaci nagrody jest sympatyczny, ale niczego więcej w moim przypadku ze sobą nie niósł.

 

Czy był taki reżyser, z którym współpracę wspomina pani wyjątkowo dobrze?

No właśnie nie jeden reżyser, a dwóch. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, o których wspominałam wcześniej. Z tym duetem reżyserskim zrealizowałam łącznie siedem filmów. Joanna i Krzysztof zajmują szczególne miejsce w moim sercu.

 

Ile emocji i psychicznego wysiłku kosztuje zagranie Anny w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” czy tytułowej postaci w „Papuszy”?

Każda z tych ról jest zupełnie inna. Mogę mówić tylko za siebie, na podstawie własnych doświadczeń, ale wydaje mi się, że dla aktora im trudniejsza rola, tym lepiej. Najgorzej gra się rzeczy miałkie, w których nie ma się nic do powiedzenia, czy do przekazania: człowiek musi wypełnić – dosłownie – swoją obecnością ekran przez jakieś 1,5 godziny i nic za tym nie stoi. Na pewno w role trudne wkłada się sporo własnych emocji i płaci się większą cenę za zagranie takich postaci, ale są tego warte.

 

Czyli nie pomyślała pani nigdy: „A może przerzucę się na lżejsze kino? To przyniesie mi więcej pieniędzy, jednocześnie mniej mnie będzie kosztować emocji?”.

Szczerze mówiąc wykonywanie tego zawodu, w moim przypadku, nie przynosi dużych pieniędzy. Wręcz  przeciwnie, od czasu, kiedy przestałam pracować na etacie, moja sytuacja materialna radykalnie się pogorszyła, więc na pewno nie robię kina dla pieniędzy. A niezależnie od wszystkiego wyznaję teorię, że to nie człowiek wybiera sobie filmy, tylko filmy wybierają człowieka.

Jeśli nie dostanę propozycji zagrania w komedii romantycznej, to po prostu nigdy nie będę rozważać, czy chciałabym w takim filmie zagrać, czy nie. Nigdy nie byłam w sytuacji, że dzwoni do mnie producent czy reżyser komedii romantycznej i mówi: „A teraz będziesz grała narzeczoną milionera, która w kostiumie kąpielowym leży na Hawajach. I pije drinki z palemką!”. Nikt mi tego nigdy nie zaproponował, więc nawet hipotetycznie nie rozważam zagrania takiej postaci.

 

Żałuje pani?

Nie. Oczywiście, gdyby się okazało, że dostaję taką propozycję, to bym ją rozważyła. Ale tak jak mówię, aktor nie jest człowiekiem, który sobie wymyśla, co będzie grał, tylko wybiera spośród złożonych mu propozycji. Można się na nie godzić, lub je odrzucać. I tyle.

 

„Ptaki śpiewają w Kigali” to nie jest kino łatwe, przyjemne i komercyjne. Co przekonało panią do przyjęcia roli Anny?

Wszystko. Duet reżyserski, z którym pracuję od 20 lat i temat filmu: jego waga i wartość. Niespecjalnie lubię kino typowo komercyjne, często o niczym, więc za nim nie tęsknię. „Ptaki...” to film, który opowiada o bardzo ważnych rzeczach i który stawia fundamentalne pytania. Wiedziałam, że ta nasza wspólna praca i trud w nią włożony, to nie będzie zmarnowany czas. Od początku byłam przekonana do tej propozycji, scenariusz mnie poruszył, więc nie miałam żadnych problemów z podjęciem decyzji.

 

Jak wygląda przygotowanie do filmu, który ma podłoże historyczne? Czy przed „Ptakami…” pogłębiała pani swoją wiedzę na temat konfliktu Tutsi – Hutu, czy weszła pani w tę historię z marszu?

Nie wydaje mi się, żeby można było cokolwiek zagrać z marszu i nie dotyczy to wyłącznie kina historycznego. W polskim kinie okres przygotowań do zdjęć bywa różny. Akurat Joanna i Krzysztof do każdego filmu przygotowują się po kilka albo kilkanaście lat. Aktor, który wchodzi w ich projekt, staje się częścią pewnego procesu. Na stworzenie roli Anny – czy jakiejkolwiek innej roli w reżyserowanym przez nich filmie – miałam zawsze przynajmniej dwa lata. W tym czasie czytałam wszystko, co było do przeczytania i oglądałam wszystko, co było do obejrzenia na temat prezentowanej historii i mojej postaci. Odwiedzałam też istotne dla przyszłego filmu lokacje, rozmawiałam z ludźmi, chciałam poczuć atmosferę miejsc, o których opowiadaliśmy na ekranie.

Z kolei przed rozpoczęciem zdjęć do filmu „Papusza” przez 10 miesięcy uczyłam się języka romskiego. Musiałam też schudnąć prawie 20 kilogramów, bo byłam tuż po urodzeniu i wykarmieniu drugiego dziecka – niestety nie wyglądałam jak szczupła, taborowa cyganka.

Z marszu, moim zdaniem, nie da się zagrać nawet z pozoru błahej roli, bo trzeba się przynajmniej zastanowić nad podstawowymi kwestiami – co człowiekiem kieruje, dlaczego tak a nie inaczej postępuje, jakie są jego motywacje, jak postać zmienia się w przebiegu opowieści?

 

A czy to oznacza, że zawsze musi się pani utożsamiać z graną przez siebie postacią?

Nie. Muszę rozumieć wybory bohatera, szanować je, chcieć je obronić. Wiedzieć, dlaczego moja bohaterka ma na przykład uchodzić za kogoś złego. Powinnam też wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej reaguje w danej sytuacji, dlaczego bywa odpychająca, czy antypatyczna?

 

„Ptaki...” przedstawiają życie uchodźców, ich problemy i bolączki. Czy pani zdaniem po obejrzeniu tego filmu ludzie będą mogli lepiej zrozumieć sytuację w Europie?

Niestety, należę do tej grupy, która uważa, że kino nie ma możliwości bezpośredniego  zmieniania świata. Bardzo bym chciała, żeby było inaczej, bo po to się robi ważne filmy, by stawiać istotne pytania i żeby ludzi skłaniać do zastanowienia się nad życiem. Tylko niestety nie wierzę, że ktoś, kto jest nastawiony antyuchodźczo, nagle, po obejrzeniu filmu na ten temat, przejmie się losem imigrantów. Jeśli ktoś nie rozumie, dlaczego ludzie porzucają wszystko, co zdobyli przez kilkadziesiąt lat swojego życia, dlaczego zostawiają przyjaciół i rodziny, a do tego narażając się na to, że utoną w Morzu Śródziemnym, pokonują wiele tysięcy kilometrów w poszukiwaniu azylu, to kino niczego tu nie zmieni. Jeśli ktoś nie rozumie, z jakiego powodu ktoś zmuszony jest ryzykować życie swoich dzieci, to obawiam się, że niczego nie rozumie, tak w kinie jak i poza nim. Takie jest moje zdanie.

 

Czy jest w tym filmie coś na co radziłaby Pani, takiemu zwykłemu, niewprawionemu odbiorcy jak ja, zwrócić uwagę?

Każdy widz musi przeżyć film po swojemu, przepuścić go przez swoją wrażliwość, nie ma żadnej uniwersalnej recepty, jak film odbierać. A najgorzej, kiedy twórca chce opowiadać widzowi, co ten powinien w nim zobaczyć. Ale mogę powiedzieć, co dla mnie szczególnie wyróżnia „Ptaki” – to cisza. Dojmująca cisza, która jest jednym z bohaterów filmu. Warto poczuć, jak ta cisza gra, bo muzyka pojawia się tylko pod napisami końcowymi.

 

Na naszym festiwalu dopiero pokażemy filmy „Ptaki śpiewają w Kigali” i „Papusza”. Co mogłaby Pani powiedzieć, aby zachęcić czytelników do przyjścia na seanse?

To są filmy, które, według mnie, najlepiej obejrzeć na dużym ekranie, bo są wysmakowane wizualnie, zwłaszcza „Papusza” i dużo tracą przy oglądaniu na ekranie telewizora albo komputera. Dlatego jeśli ktoś ma okazję i ochotę – nawet jeśli zna te filmy – to polecam je  w kinie właśnie ze względów estetycznych: dla niezwykłych obrazów, kadrów i zdjęć Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia.

 

Rozmawiała Amanda Puszcz

Aktualności 2019:

Kolski, Muskała i młodzi polscy filmowcy…

Spotkania z mistrzami, pokazy filmowe, koncerty, wystawa, warsztaty i występy artystyczne. W Nowogardzie dobiegł końca 23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Gabriela Muskała, Jan Jakub Kolski, „Marcel” w...

Czytaj więcej

Fotorelacja z zakończenia festiwalu

Zakończył się 23. Festiwal „Lato z Muzami. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnim fotoreportażem przygotowanym przez Marzenę Marcinkiewicz.

Czytaj więcej

Laureaci 6. Konkursu Filmowa Młoda Polsk…

23. Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa Lato z Muzami6. Konkurs Filmowa Młoda Polska Jan Jakub Kolski, Gabriela Muskała i młodzi polscy filmowcy z nagrodami 23. Lata z Muzami Spotkania z mistrzami, pokazy filmowe, koncerty, wystawa...

Czytaj więcej

Fotorelacja z koncertu MY I 700-LETNI NO…

Fotorelacja z koncertu MY I 700-LETNI NOWOGARD w wykonaniu Animando i Ak-Centy | Scena przy NDK

Czytaj więcej

Ostatnie rozmowy

Festiwalowa publiczność miała dzisiaj okazję do obejrzenia filmu „Ucho wewnętrzne” i spotkania z Mikołajem Trzaską głównym bohaterem tego dzieła. Już niebawem, o godzinie 18:00 rozpoczniemy uroczystość zakończenia 23. Festiwalu „Lato...

Czytaj więcej

FINAŁOWA PIOSENKA Z FILMU “FUGA” AGNIESZ…

Film FUGA zrobił na zebranej w Kinie Orzeł publiczności wielkie wrażenie. W ogóle nas to nie dziwi. Spotkanie po seansie z Gabrielą Muskałą było równie wspaniałe – aktorka i autorka...

Czytaj więcej

ALICJA W KAŻDEJ Z NAS?

Uczestniczki warsztatów dziennikarskich - Izabela Bojanowicz i Adrianna Kukiełka - napisały recenzję jednego z najważniejszych filmów prezentowanych podczas Lata z Muzami. FUGĘ w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej oglądaliśmy wczoraj w Kinie...

Czytaj więcej

Gościliśmy córkę trenera! Z Wimbledonu d…

Karolina Bruchnicka była naszym pierwszym gościem ostatniego dnia Festiwalu Lato z Muzami. O trudach przygotowań do roli tenisistki i córki twardego trenera i o życiu na planie rozmawiała z naszym...

Czytaj więcej

Fotorelacja z koncertu zespołu VOX

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wczorajszego koncertu grupy VOX, która gościła na naszej scenie plenerowej na specjalne życzenie mieszkańców. Dziękujemy za Wasz udział i wspaniałą zabawę!

Czytaj więcej

Niedziela z festiwalem! - harmonogram

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł 9:30 PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH (Polska 1972, 87’) REŻYSERIA: Stanisław Jędryka OBSADA: Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski, Alina Janowska Kinowa wersja jednego z najpopularniejszych polskich seriali dla młodzieży. "Podróż za...

Czytaj więcej

To było bardzo owocne popołudnie na fest…

Dzisiejszego popołudnia festiwal obfitował w bardzo wiele artystycznych wydarzeń. Rozpoczęliśmy Koncertem Moniuszkowskim z okazji 200-lecia urodzin kompozytora. Następnie nasi goście przenieśli się do foyer NDK gdzie odbył się wernisaż wystawy...

Czytaj więcej

Fotorelacja z rozpoczęcia 23. Festiwalu …

 Zapraszamy do obejrzenia najświeższej galerii zdjęć przygotowanych przez Marzenę Marcinkiewicz stanowiących reportaż z otwarcia Festiwalu "Lato z Muzami".

Czytaj więcej

Jan Jakub Kolski odsłonił tablicę pamiąt…

  Zakończyło się spotkanie z Janem Jakubem Kolskim, które było podsumowaniem uroczystości wręczenia Lauru Cisowego temu wybitnemu reżyserowi. Spotkanie było kontynuacją seansu filmu „Ułaskawienie”. W filmie reżyser opowiada historię żołnierza AK...

Czytaj więcej

Pracowity poranek festiwalowy

W Nowogardzkim Domu Kultury od samego rana panował spory ruch. Poranki kinowe dla dzieci tradycyjnie już zgromadziły komplet publiczności. Nasze wspaniałe artystki pracowały nad przygotowaniem wernisażu, który odbędzie się dzisiaj...

Czytaj więcej

ARCYDZIEŁA POLSKIEGO KINA – ZŁOTA DZIESI…

ARCYDZIEŁA POLSKIEGO KINA – ZŁOTA DZIESIĄTKA!wg Katarzyny Wajdy – filmografki z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Podczas tegorocznego festiwalu Katarzyna Wajda wygłosiła prelekcję przed seansem filmu Halka w reżyserii Konstantego...

Czytaj więcej

Krzysztof Spór - o kinie Jana Jakuba Kol…

Krzysztof Spór Dyrektor artystyczny Festiwalu Lato z Muzami    O kinie Jana Jakuba Kolskiego, tegorocznego laureata nagrody Laur Cisowy:   Muszę się państwu przyznać, że o to, aby Jan Jakub Kolski przyjął od nas...

Czytaj więcej

Sobota festiwalowa - harmonogram

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł 12:00 MIŁOŚĆ I PUSTE SŁOWA (Polska 2018, 77’) REŻYSERIA: Małgorzata Imielska Portret podwójny Adama i Wandy. Ich uczucie przechodzi próbę – jest nią choroba Alzheimera, na którą kobieta cierpi od...

Czytaj więcej

Jan Jakub Kolski laureatem Lauru Cisoweg…

Najważniejsza nagroda festiwalu „Lato z Muzami” trafi w tym roku do Jana Jakuba Kolskiego. Tym samym reżyser dołączy do grona osób uhonorowanych za całokształt osiągnięć artystycznych. A są wśród nich...

Czytaj więcej

W TELEWIZJI I W TEATRZE | Wywiad z Olgie…

„Lato z Muzami” to festiwal, na który przyjeżdżają znani i lubiani twórcy, którzy zasłynęli w różnych dziedzinach sztuki. W tym roku do Nowogardu zawitał Olgierd Łukaszewicz, zasłużony polski aktor. W...

Czytaj więcej

TYLKO CISZA - Recenzja filmu „Aga"

Niemiecko-bułgarsko-francuska koprodukcja „Ága” pokazywana była pierwszego dnia festiwalu. Mimo że jesteśmy już na półmetku Lata z Muzami, cały czas myślimy o tym skromnym i kameralnym, ale jakże wspaniałym filmie. Został...

Czytaj więcej

Poranek z teatrem

Dzisiejszy poranek był pełen teatralnych emocji. Teatr Łapaczy Snów przygotował dla najmłodszych wspaniały pokaz animacji!. Zapraszamy do wspólnej zabawy również w sobotę i niedzielę.

Czytaj więcej

Mikołaj Trzaska i Riverloam Trio w tras…

Trwa właśnie w Polsce trasa koncertowa formacji jazzowej Riverloam Trio, w skład której wchodzą Mikołaj Trzaska, Olie Brice i Mark Sanders. Zespół zawita także do naszego regionu. Występ Riverloam Trio...

Czytaj więcej

Podsumowanie czwartego dnia festiwalu

  Czwartek był bardzo ciekawym dniem na naszym festiwalu. Pokazy filmów krótkometrażowych, trzy bardzo ciekawe filmy długometrażowe oraz spotkania z naszymi gośćmi! Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.

Czytaj więcej

Festiwalowy piątek - harmonogram

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł 10:00 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW Po seansie zapraszamy dzieci na AKTYWNE WARSZTATY z Teatrem Łapaczy Snów! | Plac Wolności   FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Nowogardzki...

Czytaj więcej

Mistrz Olgierd w Nowogardzie

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć wykonanych dzisiejszego wieczoru. Gościem „Lata z Muzami” jest Olgierd Łukasiewicz, który wystąpił w kultowej „Seksmisji” oraz w najnowszej produkcji „Jak pies z kotem”...

Czytaj więcej

O filmach dokumentalnych z Martą Prus ro…

  W sobotę o godzinie 12:00 zostanie wyświetlony film "Miłość i puste słowa", o tym filmie oraz o konkurencji dzieł kina fabularnego i dokumentalnego z Martą Prus rozmawia Anna Serdiukow.

Czytaj więcej

Zakończyły się pokazy konkursowe „Filmow…

Kto wygra tegoroczny konkurs „Filmowej Młodej Polski” 2019? Pytanie jest bardzo trudne, dlatego że filmy są oceniane przez trzy komisje konkursowe! Eksperyment, na który zdecydowaliśmy się w tym roku ukaże nam...

Czytaj więcej

Fotorelacja z 3 dnia Festiwalu "Lat…

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z trzeciego dnia Festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Liczymy na Wasz liczny udział w kolejnym dniu naszego wydarzenia. Pracujemy dla Was w pocie czoła, pragniemy...

Czytaj więcej

Dzień dobry Nowogard!!!

 Tradycji stało się zadość! Dzisiejszy jakże piękny dzień rozpoczęliśmy porankiem dla dzieci! Ale już niebawem wiele ciekawych wydarzeń dla dorosłych. O godzinie 13:00 rozpoczniemy ostatni blok konkursowy Filmowej Młodej Polski...

Czytaj więcej

Anita Lipnicka na "Lecie z Muzami…

Sprzedała setki tysięcy płyt, zagrała niezliczoną ilość koncertów, a wciąż jest w drodze – by spotykać nowych ludzi, by w nowy sposób opowiadać o miłości, by odkrywać nowe muzyczno-życiowe przestrzenie...

Czytaj więcej

Czwartkowy rozkład jazdy!!!

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł 10:00 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW   KONKURS | Kino Orzeł - Dzisiaj już ostatni blok konkursu Filmowej Młodej Polski. 13:00 FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK 3: KRYZYS (93’) GŁOSY Polska 2019/20 min/reż...

Czytaj więcej

Codzienna wieczorna fotorelacja

 Trwa seans filmu „Obrazy bez autora”, śmiałków, którzy podjęli 3 godzinne wyzwanie jest sporo, można zobaczyć ich na zamieszczonych poniżej zdjęciach. Wieczorem zapraszamy na tradycyjną „zieloną wyspę” na Placu Wolności...

Czytaj więcej

Plener malarski w Długołęce

Uczestnicy pleneru podczas tworzenia we wsi Długołęka. Zainspirowani miejscowym krajobrazem, architekturą oraz spotkaniami z mieszkańcami.

Czytaj więcej

Czy ukaże się drugi numer „Gazety Festiw…

Co prawda uroczyste rozpoczęcie Festiwalu LATO Z MUZAMI dopiero w piątek, ale już od poniedziałku w Nowogardzkim Domu Kultury dzieje się wiele. Ku radości tych, którzy nie mogą być z...

Czytaj więcej

Pierwsze dwa bloki Filmowej Młodej Polsk…

 Jakie są typy naszego Jury po pierwszych projekcjach? My nie wiemy, ale nasi widzowie mają niepowtarzalną okazję do kuluarowych rozmów ze znawcami kina zasiadającymi w naszej festiwalowej komisji. Zapraszamy do...

Czytaj więcej

Zespół VOX zaprasza na „Lato z Muzami”!

Kochani zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi koncertu przygotowanego przez najlepszy zespół muzyczny na świecie! VOX zagra dla nas już 13 lipca na scenie przy NDK! Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki.

Czytaj więcej

FOTORELACJA z drugiego dnia festiwalu

Drugi dzień 23. Festiwalu „Lato z Muzami” rozpoczął się przy pełnej sali wypełnionej dziećmi, które chłoną popularne filmowe propozycje. Tak będzie do niedzieli! Trwają warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, a ich...

Czytaj więcej

Relacja z wtorkowych wieczornych seansów…

Spieszymy z opublikowaniem nowej galerii zdjęć z wtorkowych wieczornych seansów „Halki” oraz plenerowej prezentacji filmu „Być jak Kazimierz Deyna”. Pokaz zrekonstruowanej „Halki” poprzedzony był wystąpieniem Katarzyny Wajdy, która przybliżyła nam...

Czytaj więcej

Środa - dzień trzeci | harmonogram

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł 10:00 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW   KONKURS | Kino Orzeł 13:00 FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK 1: KOBIETA (108’) UKĄSZENIE Polska 2019/24 min/reż. Helena Oborska/Szkoła Filmowa w Łodzi BABA JOGA Polska 2018/31...

Czytaj więcej

Wtorkowe pokazy filmowe

Za nami dwa fenomenalne pokazy „Granicy” i „Złodziejaszków”, dwa różne filmy z dwóch końców świata, a jakże podobne i irracjonalne. Trudno uwierzyć w świat pokazany przez Hirokazu Koreeda w „Kraju...

Czytaj więcej

Oto FOTORELACJA z pierwszego dnia 23. Fe…

8 lipca 2019 rozpoczął się od propozycji dla najmłodszych widzów naszego festiwalu. Cieszy nas bardzo, że niezmiennie od lat frekwencja na tych pokazach jest imponująca. Festiwalowi towarzyszy 22. Plener Malarski...

Czytaj więcej

Drugi dzień festiwalu - harmonogram

Przybliżamy wydarzenia drugiego dnia Festiwalu "Lato z Muzami". Co nas czeka we wtorek? Sami sprawdźcie!   FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł | PREMIERA W REGIONIE 13:00 GRANICA / GRANS (Szwecja/Dania 2018, 101’) REŻYSERIA: Ali Abbasi OBSADA:...

Czytaj więcej

Wtorkowy poranek z kinem dla dzieci

Dziękujemy serdecznie za tłumny udział dzieci w naszym filmowym poranku. Przyszło Was naprawdę dużo. Sala pękała w szwach! Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy już jutro.

Czytaj więcej

Wieczorne spotkania z filmem

Za sprawą poniedziałkowego pokazu filmu Kafarnaum w Kinie Orzeł zgromadziło się wielu widzów, którzy oczekiwali na seans oraz rozmowę z Agnieszką Nosowską o trudach niesienia pomocy ludziom pokrzywdzonym przez drugiego...

Czytaj więcej

Kino plenerowe już czeka na widzów!

  Pierwszy raz w Nowogardzie kino plenerowe na Placu Wolności przybrało taką formę jak na zdjęciach! Na naszych widzów czekają nowe leżaki, zielona trawa i wyśmienite hity kinowe!   Plan kina plenerowego przedstawia...

Czytaj więcej

Plener Malarski 2019 r. rozpoczęty

Plener malarski w tym roku odbędzie się w Długołęce. Nasza ekipa w składzie: Sylwia Godowska (Szczecin), Agata Pełechaty (Szczecin), Małgorzata Buca (Szczecin), Katarzyna Raczkowska (Koszalin), Dominika Odrowąż (Szczecin), Marianna Ruszczyńska (Szczecin), Anna Tkacz (Koszalin), Ewa Miśkiewicz Żebrowska (Koszalin), Magdalena Jankowska (Sopot), Janina Kołodzińska (Golczewo) jest już gotowa do pracy. Miłośników...

Czytaj więcej

Popołudnie z festiwalem!

 Drodzy Festiwalowicze, dzisiejsze popołudnie zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Trwa właśnie seans filmu „GIRL”, z którego prezentujemy poniższą galerię zdjęć. W międzyczasie trwają wywiady z zaproszonymi gośćmi. Na zdjęciach pojawia się...

Czytaj więcej

Pierwsze zachwyty, pierwsze dyskusje, pi…

Przed momentem rozpoczął się seans filmu „Agá”, jest to jeden z najbardziej niezwykłych filmów Berlinale 2018. To pełna czułości oda do ginącego świata, powstała na przekór rzeczywistości, w której tylko...

Czytaj więcej

Najmłodsza widownia „Lata z Muzami”!!!

 Festiwalowe poranki dla najmłodszych cieszą się ogromną popularnością! Jak co roku na seanse przychodzi spora grupa widzów! Przypominamy, iż już od piątku po porannych seansach dla najmłodszych odbędą się „Aktywne...

Czytaj więcej

Pierwszy dzień festiwalowego szaleństwa!

Zaczynamy pierwszy dzień Festiwalu Lato z Muzami. Szczegóły programu znajdziecie w naszym katalogu, wersja elektroniczna dostępna jest tu: Katalog festiwalowy. Papierowe, kolorowe katalogi dostępne są w punktach handlowych i usługowych w Nowogardzie...

Czytaj więcej

Kino to emocje. Emocje przeżywamy wszysc…

Już dziś rusza druga edycja warsztatów dziennikarskich podczas festiwalu Lato z Muzami. Po raz kolejny z uczestniczkami tych spotkań będziemy rozmawiać o kinie, ale nie tylko. Prześledzimy w zarysie historię...

Czytaj więcej

„LATO Z MUZAMI 2019”: TYCH WYDARZEŃ NIE …

Jako osoba, która odpowiada za program festiwalu, oczywiście zachęcam do oglądania wszystkich filmów i do wzięcia udziału we wszystkich otwartych wydarzeniach, jakie przygotowaliśmy dla Państwa z okazji 23. Festiwalu Filmu...

Czytaj więcej

Katalog festiwalowy

Już niebawem ukaże się w wersji drukowanej, tymczasem już teraz przekazujemy Wam nasz najnowszy katalog festiwalowy w formie elektronicznej. W tym roku wydaliśmy informator aż na 48 stronach! W wydaniu znajdziecie...

Czytaj więcej

Kabaret K2 | Scena przy NDK

Kabaret K2 powstał w maju 2012 roku. Piszą o sobie: "Nasz program jest dynamiczny. Jeżeli szukacie w kabarecie liryki, u nas jej nie znajdziecie. Nie, żebyśmy nie cenili, ale nie...

Czytaj więcej

Spotkania z gośćmi - harmonogram

Wisienką na torcie każdego festiwalu są spotkania z zaproszonymi gośćmi, dlatego mamy przyjemność zaprezentować pełny harmonogram spotkań z osobami, które odwiedzą festiwal „Lato z Muzami w Nowogardzie. Zapraszamy.

Czytaj więcej

Plener malarski

W dniach 06 - 14. 07.2019 odbędzie się XXII Plener Malarski pod tytułem „BARWY ZIEMI NOWOGARDZKIEJ. W ramach cyklu „ocalić od zapomnienia”, po odbytym w ubiegłym roku plenerze we wsi Kulice, kolejnym...

Czytaj więcej

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA | FESTIWAL …

W ramach 6. Konkursu Filmowa Młoda Polska przedstawiamy historie opowiadane przez siedem reżyserek i siedmiu reżyserów. Parytet wyniknął w sposób naturalny – te historie nas zaintrygowały, sprowokowały do rozmowy. To...

Czytaj więcej

PROGRAM | 23. Festiwal „Lato z Muzami”

Znany jest już pełny program 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. W dniach 8-14 lipca w Nowogardzie obejrzeć będzie można kilkadziesiąt filmów, pojawią się znakomici gości, odbędą się...

Czytaj więcej

Pokaz specjalny filmu "Halka" …

8 LIPCA ROZPOCZNIE SIĘ W NOWOGARDZIE 23 FESTIWAL FILMU MUZYKI MALARSTWA „LATO Z MUZAMI”. To dobra okazja, aby przybliżyć państwu kolejny znaczący punkt programu naszego wydarzenia. We wtorek 9 lipca o godzinie...

Czytaj więcej

OLGIERD ŁUKASZEWICZ gościem 23. Lata z M…

11 lipca 2019 roku uczestnicy 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie będą mogli spędzić wieczór z Olgierdem Łukaszewiczem. Aktor znany z kultowej roli Alberta Starskiego w...

Czytaj więcej