Jafia to ikona polskiej sceny reggae. Grupa powstała w Pile w 1994 roku. Do 2014 roku zespół funkcjonował pod nazwą Jafia Namuel a potem skrócił ją do słowa „Jafia”.  Jego debiutancki album „Roots & Culture” ukazał się w 1996 roku i był silnie zainspirowanym oryginalnym brzmieniem jamajskiego roots reggae. Płyta okazała się sporym sukcesem. Krytycy podziwiali nie tylko rasowe brzmienie zespołu ale przede wszystkim znakomity, „czarny” głos wokalisty - Dawida Portasza. Szeroką popularność zdobył utwór „Pozytywne Myślenie”, który stał się hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

W 2009 roku ukazała się druga płyta zespołu, zatytułowana „In Time” nagraną z gościnnym udziałem saksofonisty, Mateusza Pospieszalskiego. „In Time” to album nastrojowy i refleksyjny. Znalazł się na nim m.in. utwór „Myśli Swoje”, który głęboko zapadł w serca słuchaczy i został wybrany 8 piosenką w rankingu 100 najlepszych piosenek polskiego reggae.

 

W 2012 roku ukazała się, doskonale przyjęta przez recenzentów płyta „One Love Train” – album z koncertu w radiowej Trójce poświęconego twórczości Boba Marleya. Na płycie obok czterech utworów Marleya znalazły się nowe kompozycje Jafii Namuel. „Zarejestrowany w radiowej Trójce występ, to jedna z najwspanialszych kart polskiej muzyki na żywo” – pisała Interia.pl

 

Najnowszy album „Ka Ra Va Na” ukazał się w 2015 roku, już pod skróconą nazwą – Jafia. Produkcją muzyczną nagrań zajął się utytułowany i niezwykle wszechstronny Marcin Pospieszalski. Na płycie gościnnie zaśpiewała Kayah oraz amerykańskie wokalistki gospel a na organach Hammonda zagrał Wojciech Karolak. Muzycznie album łączy stare z nowym. Jafia sięga do źródeł muzyki reggae, czyli do lat 60, ery soulu, funku, rhythm and bluesa i poprzez kolaż z nowoczesną muzyką świata tworzy nową muzyczną jakość.  Płyta została wyróżniona nominacją do Fryderyka 2016 w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni.

 

Łowcy.B to kabaret działający na profesjonalnej scenie od 12 lat.

Swoją działalność rozpoczął z przytupem wygrywając w ciągu pierwszych dwóch lat niemal wszystkie liczące się festiwale. 1 nagroda na Pace, Grand Prix Mulatki, Grand Prix na Wyjściu z Cienia oraz Grand Prix Przewałki. Oprócz tego Łowcy.B wygrali festiwal kabaretu w Zielonej Górze i zdobyli kilka koryt na rybnickim Ryjku.


Spektakl Łowców to nie zwyczajny występ. To wybuchowa mieszanka spontaniczności i dużej ilości improwizacji. Wszystko to w oparach absurdu, którego nie powstydziłby się Monty Python. Jako jedyni w swoich spektaklach grają muzykę na żywo, w autorskich kompozycjach. Żaden instrument nie pochodzi z kradzieży.


Aktualnie kabaret występuje w składzie Bartosz Gajda, Bartosz Góra, Maciej Szczęch, Sławomir Szczęch. Ich najnowszy program z 2015 roku nosi tytuł „Także tego…” i łączy wszystkie zalety poprzednich programów.
Kto raz był na spektaklu Łowców wie, że ilość energii wydzielonej na scenie wystarczy do zasilenia małego miasteczka, a liczba spalonych kalorii jest dla chłopaków lepszym treningiem niż Chodakowska.