Lato z Muzami to wydarzenie łączące różne dziedziny sztuki. Jego trzonem jest festiwal filmowy, na którym prezentowane są najnowsze trendy filmowe oraz klasyczne dzieła wielkich mistrzów. Projekcjom towarzyszą spotkania z aktorami i twórcami prezentowanych filmów. Co roku przyznawana jest również specjalna honorowa nagroda, Laur Cisowy, dla wybitnego polskiego reżysera za całokształt dokonań artystycznych. Integralną częścią programu festiwalu jest konkurs Filmowa Młoda Polska, w trakcie którego prezentowane jest kilkanaście najnowszych krótkometrażowych filmów fabularnych, a profesjonalne jury przyznaje nagrodę Grand Prix.

 

Lato z Muzami to od kilku lat warsztaty ARTeria, w trakcie których młodzi ludzie poznają tajniki i szkolą się w wielu dziedzinach sztuki pod czujnym okiem fachowców. Specjalnie przygotowane przez artystów i uczniów widowisko można obejrzeć podczas finałowej prezentacji.

 

 

W trakcie festiwalu odbywają się także koncerty, wernisaże, występy kabaretowe oraz wizyty licznych artystów różnych dziedzin sztuki.

 

 

CYTATY

 

„ To jedyny festiwal, gdzie nie ma takiego podziału na festiwal i miasto. W Warszawie jest Warszawski festiwal Filmowy, który jest bardzo hermetyczny. Tutaj, jest to pierwszy festiwal chyba na świecie, gdzie całe miasto w nim uczestniczy. Bardzo Państwu serdecznie gratuluję, a organizatorom kłaniam się pięknie.”

Marek Piwowski, reżyser

 

 

„Jestem oczarowany tą miejscowością. To piękna historia, bo pierwszy raz tutaj jestem… To urok rzucony przez to miasto, przez tych wszystkich ludzi pełnych życzliwości. Rzecz unikalna… My się prawdy czasem wstydzimy. Ten festiwal jest wspaniale zorganizowany, to nie jakaś pompa, ale atmosfera wielkiej przyjaźni. Małe miasto, a postarało się o tak bogatą oprawę na ten międzynarodowy festiwal. Zdumiewające… Inne, wielkie miasta powinny się raczej zawstydzić, że nie posiadają takiej imprezy. Jestem waszym ambasadorem. Uważam za bezprecedensowy fakt, że można coś takiego zorganizować wielkim wysiłkiem organizatorów i władz miejskich. Życzę organizatorom, żeby ten festiwal rozwijał się nadal, bo jest to jedna z piękniejszych kart w kulturze polskiej.”

Leon Niemczyk, aktor

 

 

 

„(…) Jestem zaszokowany, że można w naszej kochanej Ojczyźnie zrobić rzeczy ciekawe i robić je od lat. Doszedłem do wniosku, że na to potrzebny jest sztab ludzi, którzy chcą, żeby się chciało chcieć. Przykładem na to jest, że cała gmina pracuje na tą coroczną imprezę, która, nota bene, trwa tydzień. Festiwal komedii w Lubomierzu trwa cztery, czy pięć dni, a tu władze miejskie znajdują pieniądze, choć nie jest to bogata gmina. (…) Jestem pierwszy raz, może nie ostatni. Zdumiony i uradowany. (…)”

Witold Pyrkosz, aktor

 

 

 

W lipcu 1997 r.  po raz pierwszy odbyło się w Nowogardzie Szczecińskie Lato Filmowe – szeroko znana ogólnopolska impreza z ogromnymi tradycjami. Jej dyrektor Doland Paszkiewicz zadbał, aby repertuar był obszerny i zróżnicowany: obok filmów dokumentalnych i komedii można było obejrzeć najnowsze produkcje światowej kinematografii, a nawet filmy propagandowe z okresu PRL-u. W kolejnych trzech edycjach SLF promowano również polską twórczość filmową, a w Nowogardzie gościli m.in. Jacek Bromski, Ewa Gawryluk i Jan Wieczorkowski.

W 2001 roku Nowogard podjął się samodzielnej organizacji festiwalu i nadał mu wariantowy charakter łącząc w harmonijną całość film, muzykę i malarstwo. Wtedy też powstała oficjalna nazwa wydarzenia: Międzynarodowy Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami”.

W programie V MFFMM znalazły się m.in.:

 

 

  • I Przegląd Filmów Niemieckich - nowe filmy fabularne i krótkometrażowe nagrodzone w roku 2000/01.
  • Mistrzowie Muzyki i Malarstwa na Ekranie - filmy fabularne i dokumentalne poświęcone twórczości muzycznej i malarskiej, prezentacje i dyskusje prowadzone przez krytyków i twórców.
  • Sylwetka Wielkiego Polskiego Reżysera – przegląd najważniejszych filmów Janusza Morgensterna.
  • Premiery Lata Filmowego 2001 - nowe filmy prezentowane przez dystrybutorów.
  • Konkurs o Złoty i Srebrny „Laur Cisowy 2001” – nagrody przyznane przez publiczność dla najciekawszych dwóch filmów festiwalu.
  • IV Międzynarodowy Plener Malarski
  • Plenerowe koncerty muzyki jazzowej i filmowej oraz spektakle teatralne i kabaretowe z udziałem znanych zespołów i wykonawców.
  • Warsztaty Filmowe dla młodzieży z Polski i Niemiec
  • Seminarium Gospodarcze pod hasłem „Współpraca małych i średnich przedsiębiorstw Euroregionu Pomerania- elementem integracji europejskiej” – uczestniczyli właściciele firm z powiatu goleniowskiego oraz z zaprzyjaźnionych miast niemieckich, odbyło się 13.07.2001 r. w Ośrodku Konferencyjno-Szkoleniowym „Akademia Europejska” w Kulicach k/Nowogardu.

 

 

Kolejne edycje poszerzyły znacząco ofertę warsztatową dla młodzieży. W 2002 roku po raz pierwszy młodzież uczyła się sztuki malarskiej pod okiem profesjonalistów z Polski i Niemiec. W czasie festiwalu odbywały się również warsztaty filmowe, w których udział wzięła młodzież z Polski i z Niemiec, a wykładowcami byli specjaliści z Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

 

W 2003 roku do programu festiwalu dodano warsztaty teatralne zakończone widowiskiem plenerowym powstałym w czasie trwania warsztatów. Dwa lata później młodzież kształciła się na zajęciach filmowych, teatralnych, malarskich, fotograficznych, teatru tańca, nauki gry na instrumentach, a w 2006 roku, podczas jubileuszowej X edycji „Lata z Muzami” oferta warsztatowa obejmowała: malarstwo, film, fotografię, teatr tańca, wokal oraz teatr ognia i w tej formule wpisała się na stałe w program festiwalu.

 

 

Tradycją stał się również cykl „Sylwetka Wielkiego Polskiego Reżysera”, czyli przegląd najważniejszych filmów, wręczenie Honorowego Lauru Cisowego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

 

Począwszy od V edycji Laur Honorowy otrzymali:

2001 - Janusz Morgenstern

2002 - Andrzej Barański

2003 - Janusz Majewski

2004 - Sylwester Chęciński

2005 - Stanisław Różewicz

2006 - Marek Piwowski

2007 - Agnieszka Holland

2008 - Krzysztof Zanussi

2009 - Wojciech Wójcik

2010 - Wojciech Marczewski

2011 - Filip Bajon

2012 - Dorota Kędzierzawska

2013 - Jerzy Domaradzki

2014 - Wojtek Smarzowski

2015 - Janusz Zaorski

2016 - Marek Koterski

2017 - Piotr Dumała

 

W „Lecie z Muzami” brali również udział znani i cenieni aktorzy, m.in.: Artur Barciś, Roman Kłosowski, Zbigniew Zapasiewicz, Henryk Machalica, Ewa Dałkowska, Jan Nowicki, Zbigniew Buczkowski, Leon Niemczyk, Witold Pyrkosz, Marek Seweryn.

 

 

Od 2014 roku bardzo ważnym wydarzeniem festiwalu jest konkurs Filmowa Młoda Polska, początkowo organizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmforum.

Konkurs prezentuje dokonania w dziedzinie krótkich polskich filmów fabularnych, których twórcy mierzą się o nagrodę Grand Prix.

 

 

Przez 21 lat ewaluowała forma, ale nie treści festiwalu. „Lato z Muzami”  było i jest wspólną pracą ludzi sztuki – profesjonalistów i amatorów, którzy poprzez wspólne działania promują działalność artystyczną polskich twórców, młodych talentów, jak również nasze województwo na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.