Brutalny temat: prawda

 

Czwarty dzień nowogardzkiego „Lata z Muzami” zderzył widzów z problematyką prawdy, jednocześnie uruchamiając w nas różne emocje, między innymi: szok, strach, śmiech. Z tego wszystkiego wyłania się obraz Polski – współczesnej i brutalnej. Sześć świetnych krótkometrażówek zakończyło przegląd filmów pokazanych w konkursie Filmowa Młoda Polska. Każda z nich bardzo inna, bardzo prawdziwa i każda z polskim akcentem.

 

BLOK III

 

Przywitały nas przepiękne zdjęcia z filmu „Córka”. Ojciec szesnastoletniej dziewczyny szuka prawdy w tym, co się stało. Stałość, pewność i niezmienność, za którymi stoi (tylko lub aż) rodzinna relacja zamknięta w dwóch pokoleniach, wydają się być bez znaczenia dla reszty społeczeństwa. Problematyka filmu z pewnością wielu osobom będzie bliska i wbrew pozorom – jawić się będzie jako realna. Sposób ukazania jej w filmie może wręcz wywołać dreszcze u bardziej wrażliwych widzów.

 

Jak bardzo zniekształcone może być „Odbicie” w rozbitym lustrze? Problem z dorastającą córką, którego nie może rozwiązać wykończona matka. Bezsilność w mierzeniu się z prawdą, której nie potrafi przekazać własnemu dziecku. Czy niedaleko pada jabłko od jabłoni? To pytanie chyba choć raz zadał sobie każdy rodzic.

 

„Kobieta budzi się rano” i co dalej? Idzie do sklepu, na kawę, jak gdyby nigdy nic, ale my od początku czujemy, że nie wszystko jest tak jak być powinno. Sąsiadka z klatki, przykładna żona, kochająca matka? Być może to ta sama pani, z którą jedziesz tramwajem. Zastanawiasz się czasem, co ma w torebce?

 

W dwóch pierwszych filmach prezentowanych w tym bloku niebo jest burzowe. W trzecim obrazie ekran wypełnia słońce o poranku. Co nie znaczy, że twórcy idealizują przedstawioną rzeczywistość. Ujęcia w każdym filmie są dynamiczne, wielu twórców zdecydowało się na kręcenie „z ręki” bez użycia statywu, a kontrast kolorystyczny dodaje wielu kadrom charakteru, wyjątkowości. Na ogół mroczne historie domykają dość zaskakujące finały, ale ostatecznie nie są to sprawy nam odległe – nie jeden z nas musiał się mierzyć z podobnymi problemami w życiu. Niesprawiedliwość i palące, społecznie kwestie ukazane przez pryzmat jakiejś zbiorowości, najbliższego kręgu – twórcy pytają nas wprost: czy rzeczywiście chcemy tak żyć? Ten blok mocno skłania do refleksji nad codziennością, nakłania wręcz do tego, byśmy spojrzeli we własne pragnienia odrobinę głębiej.

 

BLOK IV

 

Przystanek: Czyżewo. Uruchamiają się wspomnienia i nadzieja. Główny bohater, czyli powracający z Ameryki  mężczyzna, będzie musiał zmierzyć się z przygnębiającą prawdą. Uczucia sprzed lat ponownie dadzą o sobie znać i zniekształcą rzeczywistość. „Sweet Home Czyżewo”? A może lepiej było zostać daleko stąd…

 

Wpajane od najmłodszych lat wartości tracą z czasem swoje znaczenie. Polacy zwykle nie potrafią wyciągać wniosków i nie uczą się na błędach, ślepo trzymając się wyznaczonej drogi, często podążając za tłumem. Odwzorowanie XXI wieku w „Relaksie”, to równocześnie zapis drogi, jaką udało się nam – jako społeczeństwu – przebyć od czasów zamierzchłych do obecnych. Reżyserka krótkiej fabuły, Agnieszka Elbanowska, ukazała też jak ważną rolę w dzisiejszym świecie odgrywają pieniądze.

 

„Życie to taka wędrówka…” Kończymy nietypową wizją świata przedstawionego w filmie „1410”. Pokazana tu Polska i Ci, którzy już niedługo będą o nią walczyć, w żadnym stopniu nie przypominają o tym, co znane z lekcji historii. Przepiękne krajobrazy, estetyka wcale nieśredniowieczna i zaskakujące podejście do filmowej materii, zgrabnie układają się w końcową niespodziankę.

 

W drugim bloku Filmowej Młodej Polski jest na pewno dużo lżej, ale i dużo bardziej nietypowo, jeśli chodzi o tematykę i sposób ujęcia problemów. Filmy pokazywane w tym zestawie wielokrotnie nas zaskoczyły i na pewno pozostaną w naszej pamięci. Poruszane tematy są bardzo oryginalne, i na pewno szkoda, że nie mówi się o nich na co dzień, głośno – mogą wybrzmieć dopiero na ekranie za sprawą kina najmłodszych twórców. Doskonałym dopełnieniem każdej fabuły są walory estetyczne, które idealnie odwzorowują każdą historię.

 

Podsumowując…

 

Wspaniałe, różnorodne i indywidualne kino przedstawione w krótkich, ale ważnych metrażach, już niestety za nami. Ogłoszenie werdyktu w konkursie Filmowa Młoda Polska odbędzie się podczas zamknięcia festiwalu w niedzielę. My mamy już swoich faworytów i czekamy z niecierpliwością na ostateczny werdykt jurorów.

 

Jagoda Spór

Maria Syty

 

Polecamy recenzje filmów wyświetlanych pierwszego dnia konkursu FMP