Monodram Jowity Budnik zatytułowany „Supermenka” zainauguruje 22 Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Aktorka będzie gościć na festiwalu kilka dni i spotka się z widzami, by porozmawiać o sztuce aktorskiej, swoich dokonaniach i miejscu artysty we współczesnym świecie.

90 minut na pokazanie takiego bogactwa doświadczeń, to bardzo mało. Chyba, że na scenie widzimy znakomitą aktorkę Jowitę Budnik, znaną z „Placu Zbawiciela”, „Mojego Nikifora”, „Jezioraka”, „Papuszy”,  „Ptaków śpiewających w Kigali”, nagradzaną za główne role Złotymi Lwami i Orłem – Polską Nagrodą Filmową. „Supermenka”, to opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej.  

W „Supermence” jak w życiu, dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości. „Supermenka”, to opowieść  inteligentna więc podobnie jak w życiu inteligentnego człowieka, nie ma w niej czasu na nudę.  W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki, aby poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia, wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołuje salwy śmiechu.

Możemy obserwować Jowitę Budnik w przejmujących monologach, finezyjnych, zabawnych dialogach, próbie tańca erotycznego, w czasie przetykania kolanka pod zlewem i w niezwykle bogatym repertuarze wokalnym. Tytułowa Supermenka, bierze na swoje barki ciężary, którym nie sposób podołać. Potrafi jednak krytycznie podejść do swoich relacji z dziećmi, matką, ukochaną pracą oraz mężczyznami. Uczy się na swoich własnych, często bolesnych, błędach. I znajduje rozwiązanie! [teatrkamienica.pl]

Przedstawienie „Supermenka” będzie można obejrzeć w Nowogardzie 20 lipca podczas uroczystości inaugurującej oficjalnie 22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Informacja o wejściówkach na to wydarzenie dostępna będzie w późniejszym terminie.

Dzień później Jowita Budnik spotka się z widzami festiwalu „Lato z Muzami”, zaprezentujemy jedno z jej ostatnich filmowych dokonań, będzie można porozmawiać z aktorką tuż po seansie. Jowita Budnik będzie też w Nowogardzie jurorką Konkursu Filmowa Młoda Polska.

22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 16-22 lipca. Zaprezentowane zostaną najnowsze polskie i zagraniczne filmy, odbędą się koncerty, warsztaty, występy artystyczne i kabaretowy, plener malarski, spotkania i dyskusje. Codziennie rano festiwal rozpocznie specjalny blok dla dzieci, a wieczorami widzów zapraszamy na Plac Wolności do plenerowego kina.

Organizatorami festiwalu są: Burmistrz Nowogardu oraz Nowogardzki Dom Kultury.