LzM | 24. Festiwal Filmowy „Lato z Muzami”  Nowogard, 12-18 lipca 2021

LzM | 24. Festiwal Filmowy „Lato z Muzami” Nowogard, 12-18 lipca 2021

Festiwal „Lato z Muzami” to najważniejsze artystyczne wydarzenie mające miejsc corocznie w Nowogardzie i jedna z najciekawszych imprez odbywających się w województwie zachodniopomorskim. Pandemia COVID-19 spowodowała, że w 2020 roku zabrakło dorocznego lipcowego święta artystycznego w Nowogardzie.

Po rocznej przerwie „Lato z Muzami” powraca, a jego  tegoroczna odsłona odbędzie się w dniach 12-18 lipca 2021*.

Świat został zdewastowany przez pandemię, wiele firm, osób, inicjatyw ucierpiało w wyniku koronawirusa. Ciągle nie wiadomo, co przyniosą nam najbliższe miesiące, ale jesteśmy dobrej myśli i cały czas pracujemy nad tegorocznym programem „Lata z Muzami”. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to od 12 do 18 lipca spotkamy się w Nowogardzie i będziemy oglądali wartościowe filmy. Już dziś bardzo serdecznie zapraszam – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Zmiana w nazwie festiwalu nie jest przypadkowa, ale jest tymczasowa. Komitet organizacyjny „Lata z Muzami” podjął decyzję, że 24. edycja skupi się na wydarzeniach filmowych i filmowo-muzycznych. Przez siedem dni w Kinie Orzeł Nowogardzkiego Domu Kultury obejrzeć będzie można kilkadziesiąt filmowych propozycji, które zaprezentowane zostaną w czterech blokach filmowych. Zwieńczeniem każdego festiwalowego dnia będą pokazy plenerowe odbywające się w centrum Nowogardu, które poświęcone będą w tym roku filmom muzycznym. Wszystkie filmowe wydarzenia będą tradycyjnie bezpłatne.

Po rocznej przerwie powróci na festiwal także Konkurs Filmowa Młoda Polska dedykowany krótkometrażowym dokonaniom polskich twórców. Konkursowe zmagania będą prezentowane codziennie przez pięć dni od 12 do 16 lipca. Pandemia Covid-19 uniemożliwiła nam organizację Konkursu Filmowa Młoda Polska w roku 2020. Nie chcemy jednak tracić z pola widzenia produkcji z tego okresu, filmów, które nie miały okazji, aby zagościć na dużym ekranie, dlatego podjęliśmy decyzję o naborze uwzględniającym filmy z 2019, 2020 i 2021 roku – mówi Dagmara Romanowska, koordynatorka Konkursu. Nabór filmów rozpoczął się 26 kwietnia i potrwa do 6 czerwca 2021 roku.

W ostatnich latach „Lato z Muzami” odwiedzili m.in.: Olgierd Łukaszewicz, Gabriela Muskała, Sonia Bohosiewicz, Mikołaj Trzaska, Jan Jakub Kolski, Joanna Kos-Krauze, Piotr Dumała, Małgorzata Imielska, Karolina Bruchnicka, Jowita Budnik, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Seweryn, Piotr Jaxa, Wojciech Solarz, Paweł Domagała, Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Adam Guziński, Marcin Borchardt,  Małgorzata Bogdańska, Małgorzata Zajączkowska, Wojciech Mecwaldowski, Leszek Dawid, Ewa Skibińska i wielu innych wybitnych twórców polskiego kina. W tym roku także spodziewana jest wizyta zacnych gości reprezentujących polską kinematografię i jak sami podkreślają, „nie mogą się doczekać spotkań z publicznością”.

Jak co roku w Nowogardzie przyznany zostanie Laur Cisowy za wybitne reżyserskie osiągnięcia artystyczne. W latach poprzednich nagrodę tę odbierali osobiście m.in. Jan Jakub-Kolski, Joanna Kos-Krauze, Piotr Dumała, Marek Koterski, Janusz Zaorski, Wojtek Smarzowski, a na liście twórców z Laurem są jeszcze, tacy giganci polskiego kina, jak: Janusz Majewski, Agnieszka Holland, Janusz Morgenstern, Andrzej Barański, Filip Bajon i Dorota Kędzierzawska.

Nowością w programie „Lata z Muzami” będą codzienne wykłady przybliżające różne aspekty kina i kinematografii, sztuk związanych z filmem, poświęcone artystom, zjawiskom i wydarzeniom. Wraz z zaproszonymi gośćmi codziennie zaglądać będziemy za kulisy kina, przekonamy się gdzie to kino jest dzisiaj i jaka czeka je przyszłości. Cykl wykładów będzie otwarty i bezpłatny, ale nie jest wykluczone, że obowiązywać będą na nie zapisy. Poprowadzą je w Nowogardzie zaproszeni na tę okoliczność cenieni twórców, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń i specjaliści w dziedzinie kinematografii.

Tegoroczne „Lato z Muzami” to także pewne konieczne ograniczenia w programie. Zabraknie niestety filmowych propozycji dla najmłodszych, nie będzie spektaklu na otwarcie festiwalu, wielkich koncertów plenerowych, kabaretu i wydarzeń malarskich. Organizatorzy obiecują powrót tych elementów festiwalu za rok. W naszych pracach patrzymy już na 2022 rok, kiedy to obchodzić będziemy w Nowogardzie dwie znaczące artystyczne rocznice. Swoją 25. edycję świętować będzie festiwal „Lato z Muzami”, a 50 lat skończy Nowogardzki Dom Kultury. Jak się państwo domyślacie, to dla nas dwie bardzo ważne daty – podsumowuje z tajemniczym uśmiechem Aneta Drążewska, dyrektor festiwalu i Nowogardzkiego Domu Kultury.

Organizatorami festiwalu „Lato z Muzami” są Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Zapraszamy!

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA FILMOWE I PLENEROWE JEST BEZPŁATNY

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, odwołania wydarzenia oraz wprowadzenia niezbędnych restrykcji związanych z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. (ks)