Siedemnaście filmów walczy o Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska

Siedemnaście filmów walczy o Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska

Siedemnaście krótkometrażowych filmów fabularnych z udziałem m.in. Sebastiana Stankiewicza, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Katarzyny Figury walczyć będzie o laury 8. Konkursu Filmowa Młoda Polska na 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. To jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie.

Sebastian Stankiewicz, Marta Ścisłowicz, Piotr Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Piotr Trojan, Katarzyna Figura, Piotr Cyrwus i Małgorzata Bogdańska – to tylko część mistrzów, których zobaczymy w filmach wybranych do 8. Konkursu Filmowa Młoda Polska. Zaufali debiutującym reżyserom i scenarzystom, studentom szkół filmowych i twórcom niezależnym. W Nowogardzie obejrzeć będzie można etiudy ze Szkoły Filmowej w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ale i produkcje z Akademickiego Klubu Realizatorów Filmowych Fosa. Nie zabraknie też produkcji fabularnych autorów uznanych już w innych dziedzinach sztuki – w tym dokumentalisty Tomasza Wolskiego (wcześniej gościł na Festiwalu z pełnometrażowym filmem dokumentalnym „1970”, sporadycznie kręci krótkie filmy fabularne).  Po kamerę sięgnął również ceniony reżyser teatralny Adam Ziajski.

„Program to bogaty wachlarz opowieści i emocji: od wymagających skupienia dramatów psychologicznych przez lekkie, ale niepozbawione inteligentnego przesłania komedie i zaskakujące romanse po dystopię i thriller. Kilka tytułów porusza się na pograniczu klasycznego opowiadania fabularnego i eksperymentu formalnego. Dwa dni konkursowych pokazów powinny wzbudzić żywą dyskusję, mam nadzieję, że przy niektórych propozycjach pojawią się nawet opinie skrajne. To zawsze najciekawsze w rozmowie o kinie” – komentuje dziennikarka filmowa Dagmara Romanowska, koordynatorka Konkursu Filmowa Młoda Polska.

„Konkurs Filmowa Młoda Polska to najmłodsza część Festiwalu „Lato z Muzami”, ale niezwykle istotna dla naszej publiczności. Stanowi nie tyle uzupełnienie pełnometrażowej części programu Festiwalu, co otwiera dla niego jeszcze jedną przestrzeń dla spotkania i rozmowy. W Nowogardzie nie tylko filmy oglądamy, ale zawsze o nich rozmawiamy. Staramy się wybierać takie dzieła, które taką debatę otwierają i do niej zachęcają” – podkreśla Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”. „Filmy oceni znakomite jury, złożone z autorów filmowych i badaczy kina” – dodaje. Nazwiska jurorów przedstawimy w osobnym komunikacie.

Konkurs Filmowa Młoda Polska będzie towarzyszyć Festiwalowi „Lato z Muzami” po raz ósmy. Na laureata Grand Prix czeka 3500 PLN, a jury dodatkowo przyzna też Wyróżnienie o wartości 1000 PLN. W minionych latach Grand Prix zdobyły m.in. „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, film, który niedawno walczył o Oscara, a także „Mały palec” Tomasza Cichonia, „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego, „Czarnowidzka” Joanny Satanowskiej, „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego, „1410” Damiana Kocura oraz „Marcel” Marcina Mikulskiego. Większość z laureatów albo już zadebiutowała w pełnym metrażu albo właśnie takie projekty realizuje.

Festiwal „Lato z Muzami” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Pomorza Zachodniego. W tym roku obchodzi swój 25. jubileusz. Program obejmuje premiery filmowe, spotkania z twórcami i aktywności dla młodych. Po raz kolejny organizatorzy wręczą prestiżową statuetkę Lauru Cisowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Do grona znamienitych laureatów – m.in. Agnieszki Holland, Doroty Kędzierzawskiej, Mariusza Wilczyńskiego, Wojciecha Smarzowskiego i Janusza Zaorskiego – dołączy Radosław Piwowarski.

Filmy 8. Konkursu Filmowa Młoda Polska zaprezentowane zostaną w trzech blokach w dniach 13-14 lipca w Nowogardzkim Domu Kultury. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich zakwalifikowanych filmów. Zapraszamy do Nowogardu.(dr)

 

ADA, reż. Zlata Veresniak
Polska 2022/10 min

DIABEŁ, reż. Jan Bujnowski
Polska 2022/19 min

Followers. Odpalaj lajwa rez Jakub Radej

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA, reż. Jakub Radej
Polska 2022/29 min

FUNERALIA, reż. Bartłomiej Błaszczyński
Polska 2022/15 min

KAMERALNA OPOWIEŚĆ, reż. Michał Piotrowski
Polska 2021/24 min

LOTERIA, reż. Patryk Kaflowski
Polska 2022/19 min

MARTWE MAŁŻEŃSTWO, reż. Michał Toczek
Polska 2022/19 min

NA WIEKI, reż. Aleksandra Kamińska
Polska 2021/3 min

OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA, reż. Adam Ziajski
Polska 2022/25 min

OSTATNI FILM PRZED KOŃCEM ŚWIATA, reż. Agnieszka Kalińska
Polska 2021/21 min

PŁOT, reż. Tomasz Wolski
Polska 2022/27 min

STAGNANT, reż. Konrad Kultys
Polska 2021/18 min

SYNTHOL, reż. Piotr Trojan
Polska 2021/25 min

VICTORIA, reż. Karolina Porcari
Polska 2022/28 min

VIVALDI. STABAT MATER, reż. Sebastian Pańczyk
Polska 2022/22 min

WARZYWA I OWOCE, reż. Maciej Jankowski
Polska 2021/26 min

W KRĘGU, reż. Jan Naszewski
Polska 2022/23 min

25. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w dniach 11-17 lipca 2022 w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie). Laureaci ogłoszeni zostaną na gali zamknięcia Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są: Nowogardzki Dom Kultury i Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Wstęp na wszystkie filmowe wydarzenia jest bezpłatny.